Na wyjazdowy spacer z Wrocławia – Leśne Arboretum w Stradomii Dolnej

autor Tygrysy Podróży
Arboretum

Położone około godziny drogi od Wrocławia arboretum leśne to 85 ha powierzchni do spacerów. Stanowi jeden z największych tego typu obiektów w naszym kraju. Dodatkowo ciężko znaleźć takie miejsce, w którym, nie będzie tłumów, a za wstęp zapłacimy bardzo niewiele. Jeśli szukacie miejsca na spacer i chcecie na chwilę uciec z gwarnego Wrocławia, wybierzcie się do Arboretum Leśnego!

Spacer z dala od zgiełku miasta

Arboretum znajduje się w województwie dolnośląskim, blisko granicy z województwem wielkopolskim. Dokładna lokalizacja znajduje się pod tym linkiem. Z Wrocławia to odległość około 60 km, a dojedziemy tutaj w około 40-50 minut (duża część trasy to droga S8).

Duży teren arboretum to gwarancja przestrzeni do spacerów, ale też warto wiedzieć, że duża jego część to łąki i drzewa. Jeśli więc kojarzycie inne arboreta, pełne kwiecistych rabatek naszpikowanych kolorowymi rościnami, to tutaj to tak nie wygląda. Znajdziemy kwiaty, znajdziemy krzewy, w zależności od pory roku, w której arboretum odwiedzamy może być tu bardziej lub mniej kolorowo, ale tutaj przede wszystkim przyjeżdża się na relaksujący spacer. Podkreślamy to, ponieważ słyszeliśmy sami wychodząc z tego miejsca pojedyncze komentarze innych odwiedzających pt. „nie wiem, po co my tu przyjechaliśmy…” 🙂

Co do roślin to są one bardzo dobrze opisane, więc dla osób interesujących się botaniką, to na pewno ważna rzecz. A dla pozostałych z nas – to ważna kwestia edukacyjna. Same ścieżki są dość dobre oznakowane, na ich skrzyżowaniach znajdziecie słupy ze strzałkami.

Najciekawszą, naszym zdaniem, częścią arboretum są stawy. Jeden, mniejszy, znajdujący się niedaleko wejścia to także mieszkanie dla pokaźnych rozmiarów ryb. Nad stawem znajdziemy drewnianą kładkę, umożliwiającą przejście z jednej strony na drugą.

Drugi, duży staw, oddalony jest o jakieś 15 minut spaceru od pierwszego. Tutaj także znajdziemy drewnianą kładkę, dzięki której przejdziemy się przez staw. Staw w sezonie letnim to gąszcz trzcin, a także dużo lilii wodnych, przez co spacer „po” stawie jest jeszcze bardziej atrakcyjny. W okolicy stawu znajdziemy miejsca do siedzenia, można także przysiąść na jednej z ławeczek na samym pomoście.

Dla rodzin z dziećmi

To, co uważamy za ogromny plus, to ilość ławeczek, altan, miejsc do spożycia posiłku/biwakowania. Nie tylko znajdziemy je przy wejściu czy głównych punktach, ale też przy ścieżkach. Na pewno ułatwia to nie tylko zjedzenie drugiego śniadania, ale też odsapnięcie podczas spaceru. Same ścieżki w parku są trawiaste, kamienne, drewniane, ale na pewno spokojnie uda nam się tutaj z większymi czy mniejszymi perturbacjami spacerować z wózkami dziecięcymi.

Arboretum jest dosyć przestrzenne, więc wydaje się miejscem dobrym „do wybiegania”. Uważajcie jednak na dzieci w okolicy stawów. Nie tylko woda jest tu zagrożeniem, ale też drewniane kładki nad nimi, które gdzieniegdzie są dość mocno chybotliwe.

Praktycznie i cenowo

Przy wejściu znajduje się (darmowy) parking dla samochodów osobowych i kilka miejsc dla autobusów. Zaraz za bramką znajdziemy kasę, w której kupimy bilety oraz sklep, w którym można zakupić rośliny.

Ceny biletów (sezon 2021) to 5 PLN (normalny) i 3 PLN (ulgowy). Płatność tylko gotówką. W punkcie sprzedaży są dostępne także mapki terenu. W arboretum można wykupić możliwość zrobienia w nim sesji zdjęciowej, zrobienia ogniska czy wynajmu sali konferencyjnej. Arboretum jest czynne: pon-pt od 7:00-15:00 i w weekend od 8:00-16:00. Warto o tym pamiętać, bo to oznacza, że nie można się tutaj wybrać np. w ciepły, letni wieczór.

Na spacer po arboretum zarezerwujcie sobie co najmniej godzinę, by móc pospacerować głównymi ścieżkami. Jeśli interesujecie się botaniką i będziecie wnikliwiej przyglądać się roślinności, to czasu spędzicie tu więcej.

A Wy byliście już w tym miejscu? Jak wrażenia? A może znacie podobne miejsca, które polecacie na krótki wypad za miasto? Dajcie znać w komentarzach!

You may also like

Zostaw komentarz