Podróż do Brindisi – informacje praktyczne

autor Tygrysy Podróży

Apulia w ostatnich latach stała się jednym z chętniej odwiedzanych regionów Włoch. Piękne plaże, urokliwe miasteczka, smaczna kuchnia… długo by wymieniać plusy tego regionu. Większość lotów, dzięki którym możemy przenieść się do tego miejsca, są do stolicy Apulii – Bari. Natomiast w Apulii znajduje się także międzynarodowe lotnisko w Brindisi i tam również można z Polski dolecieć. Mało słyszy się o tym mieście, więc postaramy się co nieco o nim opowiedzieć.

Brindisi? A gdzie to?

Brindisi położone jest w Apulii, na półwyspie Salento (włoskim „obcasie”). To miasto portowe, które odrywało historycznie sporą rolę w handlu morskim. Ma też połączenia promowe z innymi krajami. Samo miasto nie należy do dużych, ma około 90 tys. ludności. Pomimo tego, że nie jest obfituje w mnogość zabytków, nadal znaleźć można tutaj ładne zakątki, a obiad zjeść z widokiem na morze lub nabrzeże miasta.

Skąd dolecieć do Brindisi?

Lotnisko w Brindisi obsługuje w sporej większości loty krajowe po Włoszech (głównie obsługiwanych przez tanie linie lotniczych). Natomiast ma też połączenia m.in. z Wielką Brytanią, a także od niedawna także w Polski (z Wrocławiem – stan na czerwiec 2023).

Lotnisko w Brindisi

Lotnisko w Brindisi zlokalizowane jest kilka kilometrów od centrum miasta. Do centrum dojedziemy stąd w 15-20 minut. Samo lotnisko nie jest duże, nie czekają Was kilometry do przemierzenia po wylądowaniu, by dojść do hali przylotów. Stanowiska odprawy i kontrola bezpieczeństwa działają całkiem sprawnie, nie musicie zatem być na lotnisku zbyt wcześnie przed lotem powrotnym.

Transfer z lotniska do centrum Brindisi

Najtaniej autobusem. Zaraz po wyjściu z hali przylotów znajdziecie po prawej stronie przystanek, a którym zatrzymuje się autobus. Bilet kupicie w hali lotniska. Kosztuje obecnie 1,10 EUR (stan na czerwiec 2023). Dojazd do stacji kolejowej zajmuje około 15 minut. Autobusy jeżdżą co około pół godziny.

Alternatywą są taksówki. Kurs do centrum Brindisi powinien kosztować około 20 EUR.

Gdzie spać?

Brindisi nie jest mocno turystyczną miejscowością, więc oferta noclegowa nie jest bardzo mocno zdywersyfikowana. Znajdziecie jednak na pewno coś dla siebie, bo zarówno na portalu Airbnb, jak i na Booking.com jest do dyspozycji garść ofert. Jeśli macie w planach skorzystać z oferty gastronomicznej miasteczka, ale też pojeździć po innych miejscach w Apulii polecamy znaleźć nocleg w ścisłym centrum i w okolicy (lub chociaż w racjonalnej odległości piechotą) dworca kolejowego.

Co zobaczyć w Brindisi?

W Brindisi znajduje się Piazza Duomo ze średniowieczną katedrą z XII wieku. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Brindisi są schody, które znajdziemy przy nabrzeżu. Te schody, wraz z rzymskimi kolumnami to koniec Via Appia – pierwszej historycznej drogi rzymskiej. Te dwa punkty to najbardziej znane punkty w okolicy starego miasta, zachęcamy też do spaceru w tych okolicach „bez celu” 🙂 Można znaleźć naprawdę fajne perełki architektury i małe, „typowe” włoskie uliczki.

Brindisi to miasto portowe. W miasto „wcina” się zatoka w kształcie odwróconej litery Y. Warto, jako turysta, nacieszyć się tym poprzez spacery przy zatoce. Spacerując po nabrzeżu przy starym mieście przykuje naszą uwagę po drugiej stronie zatoki pomnik– wybudowany w 1933 roku ku czci poległych marynarzy.

W Brindisi znajduje się także Castello Svevo – Zamek Szwabsko-Aragoński zbudowany w XIII wieku. Jest na terenie wojskowym, ale w pojedyncze dni jest otwarty do zwiedzania. Najlepiej z zewnątrz zamek zobaczyć od driej strony zatoki, np. z okolic tej kawiarni. W Brindisi znajdziemy też plaże, więc jeśli planujemy poleżeć na słońcu, w samym Brindisi też są takie możliwości. Nie ma ich jednak w centrum.

Plaże w Brindisi – jak tu dojechać?

Plaże w Brindisi zlokalizowane są na północ od centrum, w okolicach lotniska. By dojechać z okolic dworca do plaży Nido czy Oktagona należy w wsiąść w autobus linii 4. Przystanek znajdziecie w okolicy ulicy Via Indipendenza i spójrzcie na rozkład na przystanku czy linia 4 jedzie w stronę Brindisi – Via Punta Penne-Capolinea/ Brindisi – Apani – Acque Chiare. Możecie wysiąść na przystanku Brindisi – Via Punta Penne-Capolinea. Kilka plaż znajduje się także na wcześniejszych przystankach. Warto jednak mieć na uwadze to, że infrastruktura przy plażach (bary, knajpki, pensjonaty) nie jest tu zbyt rozwinięta i przy większości plaży możemy nie znaleźć żadnego miejsca, by kupić nawet coś do picia. Weźcie więc to pod uwagę wybierając się na plażę i zaopatrzcie odpowiednio plecak/torbę plażową przed wyjazdem.

Do pętli, z której dostaniecie się np. na plażę Oktagona dojedziecie w około 40 minut (o ile nie będzie dużych korków). Przy Oktagonie znajduje się całkiem przyjemny bar z kawałkiem cienia i toalety, a sama plaża jest bardzo przyjemna. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji z bardzo bliska startujących i zniżających się do lądowania samolotów.

Autobus z powrotem w stronę centrum odjedzie albo z poniższego dość leciwego przystanku (zdjęcie poniżej) albo zatrzyma się wzdłuż głównej drogi w stronę centrum. Pojedynczy bilet kosztuje 1,10 EUR.

Stan na czerwiec 2023. Wskazówek dojazdu autobusów nie dało się znaleźć w Google Maps. Polecamy zatem zainstalować aplikację np. Moovit, w której znajdziemy nieco więcej informacji odnośnie komunikacji miejskiej. Oficjalna strona przewoźnika autobusowego w Brindisi znajduje się tutaj.

Gdzie ruszyć z Brindisi pociągiem?

Dużym plusem Brindisi jest to, że przejeżdża przez nie trasa pociągu relacji Bari-Lecce i w związku z tym możecie wsiąść w pociąg i w ramach pół- czy jednodniowej wycieczki zobaczyć:

Lecce – barokowe miasto pełne zabytków i akcentów starożytności – dojedziecie tu pociągiem z Brindisi w niecałe 30 minut.

Monopoli i Polignano al Mare –chyba najbardziej znane miejscowości nadmorskie Apulii. Piękne wybrzeże, klimatyczne miasteczka – dojedziecie tu pociągiem w niecałą godzinę.

Bari – stolica Apulii z piękną, chociaż niezbyt dużą, starówką – dojedziecie tu pociągiem w godzinę.

Ostuni – jedno z „białych miast” Apulii – dojedziecie tu pociągiem (jednak stacja znajduje się w sporej odległości od centrum) lub autobusem.

Jeśli planujecie wypożyczyć auto, to możliwości zwiedzania Apulii i półwyspu Salento są niemal nieograniczone 🙂 Bawcie się tu dobrze!

***

Jeśli planujecie lot do Bari i stamtąd rozpoczęcie zwiedzania Apulii, polecamy nasz inny wpis: link tutaj.

You may also like

Zostaw komentarz