Wenecja-Treviso – lot, dojazd do Wenecji i inne praktyczne informacje

autor Tygrysy Podróży

Wenecja to jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miast włoskich. Tłumy z całego świata kojarzą ją jako jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie, pełnego kanałów, gondoli, urokliwych zakątków. Ostatnimi czasy Wenecja staje się coraz bardziej osiągalna także dzięki rozbudowanej siatce połączeń lotniczych tanich linii lotniczych. Loty do lotniska Treviso, położonego niespełna godzinę drogi od Wenecji, umożliwiają zwiedzenie jej także w ramach krótkich weekendowych wyjazdów. O praktycznej stronie podróży z Polski do Treviso i dalszej logistyce piszemy poniżej.

Weneckie lotniska

W okolicy Wenecji znajdują się dwa lotniska. Pierwsze, główne lotnisko miasta, to Marco Polo Airport (VCE). Znajduje się „na lądzie”, a nie na weneckich wyspach, ale bardzo blisko samej Wenecji. Tanie linie upatrzyły sobie jednak okazję w połączeniach z drugim lotniskiem – Treviso (TSF), położonym kilkadziesiąt kilometrów od Wenecji. I to dzięki tym lotom i połączeniom z polskich lotnisk, coraz więcej z nas ma okazję zobaczyć Wenecję dość niewielkim nakładem czasu.

Loty z Polski do lotniska Wenecja-Treviso

Lot jest krótki – w zależności od miasta w Polsce trwa od 1godz 10 minut (Wrocław) do niecałych dwóch godzin z innych miast w Polsce. Lot idealny dla osób nielubiących latania, dla osób z dziećmi czy po prostu dla tych osób, którzy wybierają się tylko na „weekendówkę”. I szkoda im przez to spędzać cenne weekendowe godziny w samolocie. Loty z kilku miast w Polsce do Treviso ma w ofercie Ryanair. Warto szukać okazji poza sezonem. Bilety wtedy można upolować za około 150-200 PLN za lot w dwie strony. Częstotliwość połączeń zależy od pory roku, zdecydowanie częściej w tygodniu znajdziemy je od kwietnia do września/października.

Lotnisko w Treviso

Lotnisko w Treviso jest małe. Jeśli nie nadajecie bagażu, to w ciągu kilku minut od przylotu znajdziecie się już na dworze przed terminalem. Od razu podpowiemy na powrót – oczywiście warto zachować bezpieczny czas przed odlotem, by odprawić ewentualny bagaż i bez stresu przejść przez kontrole bezpieczeństwa. Jednak polecamy by nie być tu za szybko. Terminal lotniska jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Kilka stanowisk check-in i, dosłownie, jedna kawiarnia – tyle znajdziecie w holu lotniska. Po przejściu security-check jest jeszcze skromniej. Oprócz sklepu duty-free czeka Was czekanie w dość obskurnych pomieszczeniach przy bramkach (gdzie brakuje miejsc do siedzenia). Obsługa lotniska działa dość sprawnie. Zatem zwłaszcza jeśli podróżujecie tu poza sezonem, warto wykorzystać czas we Włoszech maksymalnie na zwiedzanie, a nie czekanie na lotnisku.

Dojazd z lotniska do centrum Treviso

Jeśli planujecie pobyt w Treviso lub to tutaj planujecie nocować, czeka Was stosunkowo krótki transfer. Bo lotnisko w Treviso znajduje się zaledwie kilkanaście minut drogi od centrum miasta.

Najtaniej dostać się do centrum autobusem. Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko terminalu przy głównej drodze. W ciągu dnia autobusy do centrum kursują co kilkanaście minut – to linie 6 i 101. Bilet na autobus kosztuje 1,50 EUR i jest ważny 100minut.

Mniej więcej po godzinie 21 kursuje tylko autobus linii A. Nie zdziwcie się, że na przystanku autobusowym nie będzie oznaczenia linii A. Autobus podjeżdża pod same drzwi terminala, więc po prostu czekajcie tam. Bilety można kupić u kierowcy (miejcie gotówkę), bilet kosztuje 4 EUR. Linia ma tylko jeden przystanek – przy dworcu kolejowym, więc nie obawiajcie się, że przegapicie przystanek. Z powrotem autobus startuje z tego samego przystanku i już tutaj znajdziecie oznaczenie, że to przystanek linii A (Airport Airlink).

Dojazd z lotniska Treviso do Wenecji

Są dwie podstawowe możliwości

  1. Autobus z lotniska Wenecja-Treviso bezpośrednio do Wenecji.

Przystanek znajdziemy zaraz po wyjściu z budynku lotniska. Jest dwóch operatorów obsługujących trasę z lotniska w Treviso do Wenecji. To: ATVO i Barzi. Podróż trwa od 40 minut do godziny (w godzinach szczytu może przejazd trwać nieco dłużej). Koszt przejazdu to 10-12 EUR. Po więcej aktualnych szczegółów (rozkłady jazdy, ceny biletów i ewentualne rezerwacje/zakupy biletów online) odsyłamy do stron przewoźników.

2. Autobus na stację kolejową w Treviso i stamtąd pociąg do Wenecji.

Autobus: jak dostać się na stację kolejową opisaliśmy już powyżej. Teraz czas na pociąg.

Pociąg do Wenecji z Treviso

Pociągi z Treviso do Wenecji Santa Lucia (czyli ostatniej stacji w Wenecji – jednocześnie jedynej „na wyspach”) odjeżdżają bardzo często – co 30-60 minut. Aktualny rozkład online znajdziecie na stronie przewoźnika – wpisując trasę Treviso Centrale – Venezia Santa Lucia.

Bilety można kupić w kasie biletowej lub w automatach na stacjach. Koszt biletu (w kwietniu 2023) to 3,80 EUR w jedną stronę. Do stacji Wenecja Santa Lucia dojedziecie z Treviso w 30-40 minut.

Treviso- noclegi

Lecąc do Treviso najczęściej mamy na celu zwiedzanie Wenecji. I mamy opcję albo znalezienia noclegów w samej Wenecji albo w Treviso (i dojeżdżanie do Wenecji na zwiedzanie za dnia). My wybraliśmy opcję drugą z kilku powodów: lądowaliśmy po 21-stej, a do tego z dzieckiem, więc nie chcieliśmy utrudniać sobie logistyki tego samego dnia. Dodatkowo średnie ceny noclegów były niższe w Treviso niż w Wenecji w terminie naszego pobytu.

Oferta noclegowa Treviso jest, rzecz jasna, mniej rozbudowana niż w Wenecji, jednak można znaleźć cos dla siebie. Jeśli planujecie podróżowanie pociągiem do Wenecji warto znaleźć nocleg w pobliżu stacji kolejowej. Stacja znajduje się też dość blisko centrum, więc na pewno uda Wam się coś znaleźć. My nocowaliśmy w B&B Hotel Treviso i możemy to miejsce polecić. Pokoje bardzo przyjemne w wydzielonym korytarzem i osobą częścią sypialnianą.

Treviso – czy jest tu co zwiedzać?

Treviso to bardzo przyjemne miasto, któremu warto poświęcić chociaż kilka godzin. Pomimo mniejszej ilości atrakcji niż w samej Wenecji, warto tu pospacerować jeśli mamy np. kilka godzin czekania na lot powrotny.

Na pewno też bardziej odczujemy tutaj jak mieszkają Włosi niż w samej Wenecji. I tak na przykład: w niedzielny poranek zobaczymy puste uliczki, w południe Włochów szukających dobrego miejsca na lunch, by po południu oblegać lodziarnie i zjeść porcje lodów na schodach katedry :).

Centrum miasta koncentruje się wokół Piazza degli Signori. To główny plac miasta, na którym oprócz restauracji i kawiarni znajdziemy Palazzo dei Trecento z XII wieku i Loggia dei Cavalieri– chyba najbardziej charakterystyczne zabudowania Treviso.

W tej okolicy warto się przespacerować uliczkami wokół centrum, bo można tu znaleźć wiele architektonicznych perełek.  Na uwagę w mieście zasługuje także starożytna brama Porta San Tomaso czy Katedra św. Piotra.

Jeśli planujecie tu coś zjeść to z naszej strony: bardzo dobrze wspominamy lunch w Da Pino na Piazza degli Signori i lody w lodziarni La Romana.

Jeśli planujesz pojechać do Wenecji na jeden dzień, skorzystaj z naszej propozycji jednodniowego zwiedzania miasta.

You may also like

Zostaw komentarz