Konto walutowe i karta wielowalutowa: czyli, jak radzimy sobie z płatnościami za granicą.

autor Tygrysy Podróży
konto walutowe i karta wielowalutowa

Jak pewnie wiecie sporo podróżujemy 😛 Nie są to tylko destynacje krajowe, ale często zagraniczne. O ile, sprawy związane z transportem i noclegiem najczęściej opłacamy przed podróżą to będąc już na miejscu i tak wykonujemy sporo transakcji płatniczych. Wielu z Was pewnie pomyśli: „dlaczego nie skorzystacie z Revoluta?”. To prawda Revolut jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród podróżujących ze względu na wyjątkowo sporą ilość walut dostępną w kantorze online. Kiedy jednak odbywaliśmy swoją dotychczasowo najdłuższą podróż odwiedzając 9 krajów Revolut jeszcze nie posiadał europejskiej licencji bankowej i był sporą nowością. Rozwiązaniem było konto walutowe, a obecnie dodatkowo karta wielowalutowa. Przygotowując się do tamtej podróży założyliśmy sobie osobne subkonta USD w Alior Banku oraz Citibanku.

Konto walutowe do płatności zagranicznych

Obecnie z racji posiadania dwóch pociech nie podróżujemy już tak daleko (oby chwilowo). Większość naszych podróży ogranicza się do Europy. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów przewalutowania przy płatnościach kartą do konta w PLN założyliśmy sobie dodatkowe rachunki w EUR i USD. Są one zupełnie darmowe w utrzymaniu (najczęściej!) i pełnią dla nas dwie role:

  • Pierwsza to wspomniane już transakcje zagraniczne. Jeśli jesteśmy przykładowo w kraju, gdzie obowiązuje EUR to za kawę zapłacimy 1do1. Jeśli płacimy kartą będąc w Czechach to transakcja przewalutowywana jest z EUR na CZK.
  • Druga to kwestia czysto oszczędnościowa. Z racji różnych zawirowań gospodarczych (np. inflacja) część oszczędności wolimy przechowywać w bardziej stabilnych walutach.
BANKWYMAGANE KONTO OSOBISTE / PREMIADOSTĘPNE WALUTYUTRZYMANIE KONTAUTRZYMANIE KARTYBANKOMATY ZAGRNICZNE
Konto Walutowe w Kantorze Walutowym
Alior Bank

SPRAWDŹ
NIE / 500 złEUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY0 zł0 zł0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu i 9 zł za każdą kolejną
eKonto walutowe
mBank

SPRAWDŹ
NIE / 520 złEUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF0 zł30 zł za kartę w EUR, USD i GBP lub 0 zł z kontem osobistym (bez spełnienia warunku aktywności 7 zł)3% dla karty EUR, USD i GBP lub 3,5% dla karty wielowalutowej
Konto walutowe
Bank Millennium

SPRAWDŹ
TAK / 500 złEUR, USD, GBP, CHF0 zł jeśli konto zostało otwarte przez Millenet lub służy do obsługi kredytu walutowego, w przeciwnym wypadku  1 EUR / 1 GBP / 2 USD / 2 CHF1 EUR za kartę bez konta osobistego lub 0 zł z kontem osobistym (bez spełnienia warunku aktywności 11 zł)1,5 EUR w EUR na terenie państw EOG oraz 2 EUR za pozostałe wypłaty
Konto Walutowe
Bank Citi Handlowy

SPRAWDŹ
TAK / 450 złEUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, ZAR, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF 0 zł 0 zł 0 zł dla posiadaczy konta Citigold i Citigold Private Client
0 zł za bankomaty Citi, pozostałe – 4 pierwsze wypłaty bezpłatnie, kolejne 8 zł dla posiadaczy CitiKonta
Konto Walutowe
Bank Pekao SA

SPRAWDŹ
TAK / 200 zł EUR, USD, GBP, CHFOd 0 do 200 jednostek waluty:
0 j.w. jeżeli saldo od 0,00 do 19.999,99j .w.
15 j.w. jeżeli saldo od 20.000,00 do 49.999,99 j.w.
30 j.w. jeżeli saldo od 50.000,00 do 99.999,99 j.w.
100 j.w. jeżeli saldo od 100000,00 do 499.999,99 j.w.
200 j.w. jeżeli saldo od 500.000,00 j.w.
2 EUR lub USD za kartę walutową prowadzoną w w walucie EUR i USD
4 zł lub 0 zł za kartę Debit FX jeśli masz mniej niż 26 lat lub spełniłeś warunki aktywności (wpływy jednorazowo min. 500 zł miesięcznie oraz co najmniej 1 płatność kartą lub PeoPay, Apple Pay lub Google Pay)
4%, min. 1,50 EUR / 4%, min. 2,20 USD w przypadku karty walutowej Visa EUR / USD
2,3%, min. 1 EUR / USD / GBP / CHF w przypadku karty wialowalutowej Debit FX (bezpłatnie przy zapewnieniu wpływu na Konto Przekorzystne i dokonaniu transakcji kartą)
2,3%, min. 1 EUR / USD / GBP / CHF w przypadku karty wialowalutowej Debit FX Gold (bezpłatnie przy wpływach powyżej 10000 zł i transakcji kartą
Konto Walutowe
VeloBank

SPRAWDŹ
TAK / 600 złEUR, USD, GBP, CHF5 zł lub 0 zł za min. 5 transakcji kartą debetową do konta osobistego w PLN7 zł lub 0 zł za min. 5 transakcji kartą debetową do konta osobistego w PLN0 zł za wypłaty EUR w strefie EOG
4,5%, min. 10 zł / 2 EUR / USD / GBP / CHF
Rachunek walutowy
Bank PKO BP

SPRAWDŹ
NIE / brakEUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF0 zł0-10 zł
W ofercie nie ma kart walutowych.
Należy skorzystać z konta osobistego Banku PKO BP, aby otrzymać kartę wielowalutową.
Jej koszt zależy od rodzaju posiadanego konta osobistego.
0 zł

Dodatkowe środki na podróże – promocje bankowe

Często ludziom się wydaje, że aby podróżować trzeba mieć sporo pieniędzy. Oczywiście wszystko zależy od oczekiwań i możliwości. Jeśli chcielibyśmy zdobyć dodatkowe środki do zakupu biletów, opłacenia zakwaterowania, czy na drobne wydatki podczas wyjazdu można skorzystać z promocji bankowych.

Przykładowo wystarczy otworzyć konto osobiste w promocji jako nowy klient i spełnić warunki aktywności, aby zyskać do kilkuset zł dodatkowej gotówki. Sami korzystaliśmy z takich ofert wielokrotnie, a pieniądze zdobyte w ten sposób wydawaliśmy na podróże

Nowy klient – to osoba, która nie posiadała wcześniej w danym banku konta osobistego lub posiadała je, ale zamknęła tak dawno temu, że jest traktowana ponownie jako nowy klient.

Ile kosztuje konto walutowe?       

Konto walutowe w zależności od oferty banku można założyć bez konieczności posiadania rachunku osobistego lub wraz z takim kontem. Zazwyczaj jego otwarcie oraz miesięczne utrzymanie jest bezwarunkowo darmowe. Aby karta wielowalutowa mogła obciążać właściwe rachunki muszą być one zasilone. Można to zrobić korzystając z kantora walutowego tego banku w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej lub innych niezależnych kantorów internetowych.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to tak naprawdę standardowa karta płatnicza wydawana do konta osobistego z włączoną usługą wielowalutową. Dzięki ten funkcji posiadając dodatkowe rachunki w obcych walutach (konto walutowe) podczas wykonywania płatności za granicą karta sama rozpozna walutę transakcji i obciąży odpowiedni rachunek. Oczywiście taki scenariusz zadziała ,jeśli na danym koncie będzie wystarczająca ilość środków. Jeśli nie to transakcja zostanie przewalutowana.

Płatności w kraju i na świecie

Karta wielowalutowa do konta walutowego to ta sama karta, którą otrzymujemy wraz z kontem osobistym. Oczywiście można otworzyć konto walutowe w wielu bankach bez rachunku płatniczego w PLN, ale w takiej sytuacji nie będziemy mogli otrzymać karty wielowalutowej.

Jeśli założymy tylko rachunek w obcej walucie i będziemy chcieli wykonywać płatności kartą to będziemy musieli wyrobić kartę płatniczą w walucie danego konta. Posiadanie takiej karty najczęściej jest odpłatne.

Płatności karta wielowalutową możemy realizować zarówno w Polsce, jak i za granicą. W przypadku płatności kartą debetową w polskim sklepie transakcją zostanie obciążony rachunek w PLN. Przebywając za granicą i płacąc kartą wielowalutową karta wielowalutowa sama rozpozna walutę transakcji i obciąży właściwy rachunek walutowy, o ile będzie się na nim znajdowała wystarczająca ilość środków.

Karty wydawane do kont prowadzonych w konkretnych walutach obcych teoretycznie pozwalają dokonywać płatności zarówno w Polsce, jak i każdym miejscu na świecie, gdzie obsługiwane są karty Visa i Mastercard. Jednak należy rozważyć opłacalność takiej transakcji, ponieważ przy płatnościach w innych walutach ta, do której mamy kartę może spowodować naliczenie sporych opłat. Transakcja taka musi zostać podwójnie przewalutowana, a także może zostać pobrana prowizja naszego banku.

Jaka jest najlepsza karta wielowalutowa dostępna w Polsce?

Najlepsza karta wielowalutowa to taka, która pozwala na płatności, w jak największej ilości walut. To natomiast uzależnione jest od samej oferty kont walutowych banku. Większość banków w swojej ofercie posiada darmowe konta walutowe dla 4 najpopularniejszych: EUR, USD, GBP ora CHF. Są też pojedyncze banki, które oferują rachunki w wyjątkowo sporej ilości walut. Większą ilość kont walutowych znajdziemy przykładowo w jak Banku Citi Handlowym, mBanku, Alior Banku, czy Banku PKO SP.

O atrakcyjności karty wielowalutowej decyduje również wysokość ewentualnych opłat. Pamiętajmy, że karta wielowalutowa to tak na prawdę zwykła karta debetowa z włączoną usługą wielowalutową. Za posiadanie karty do konta osobistego również może być naliczana prowizja. Można jej uniknąć spełniając warunki aktywności, jak wykonywanie transakcji bezgotówkowych, czy zapewnienie wpływów na konto osobiste.

Czy mogę otworzyć kilka kont w różnych walutach?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć kilka kont walutowych w jednym lub wielu bankach. Jednak, aby korzystać z dobrodziejstw karty wielowalutowej, która będzie nam służyła do obsługi wszystkich posiadanych rachunków walutowych to powinniśmy te konta walutowe założyć w jednym banku. Konto walutowe to osobny produkt bankowy, na który trzeba zawrzeć osobną umowę z bankiem. Na szczęście prawie żaden bank w Polsce nie pobiera opłat za otwarcie i utrzymanie takiego rachunku.

Może się jednak zdarzyć, że bank którego jesteśmy klientem nie posiada w swojej ofercie konta w interesującej nas walucie. W takim przypadku możemy śmiało zmówić rachunek walutowy w innym banku, ale jeśli zechcemy wykonywać płatności kartą to będziemy musieli zamówić kartę walutową do tego konkretnego konta. Taką kartą możemy płacić za granicą przy transakcjach w tej samej walucie.

Czy mogę skorzystać z usługi wielowalutowej? Na czym ona polega?

Niemal wszystkie banki posiadają w swojej ofercie karty wielowalutowe. Banki, które ich nie mają najczęściej oferują karty walutowe wydawane pod konkretne waluty. Karta wielowalutowa to w rzeczywistości karta płatnicza wydawana do rachunku osobistego z uruchomioną usługą wielowalutową.

Jeśli nasza karta debetowa ma taką możliwość to usługę wielowalutową możemy aktywować samodzielnie z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Skorzystanie z usługi wielowalutowej jest całkowicie darmowe. Uruchomienie jej nie zmusza nas do korzystania z niej, ani nie zmienia podstawowych opłat obowiązujących dla takiej karty płatniczej

Brak wystarczającej ilości środków w danej walucie: uwaga na pułapkę

Aby płatność walutowa kartą walutową, czy wielowalutową miała sens na rachunku prowadzonym w danej walucie musi znajdować się wystarczająca ilość środków. W przypadku transakcji kartą walutową do konta walutowego, na którym nie ma wystarczającej ilości środków to zwyczajnie taka płatność kartą nie zostanie zrealizowana.

Jeśli będziemy płacić kartą wielowalutową w obcej walucie, ale na danym rachunku walutowym nie będziemy mieli wystarczającej ilości środków to taką transakcją będzie obciążony rachunek w PLN. W takiej sytuacji konieczne będzie przewalutowanie transakcji, za co poniesiemy dodatkowe koszty. Dlatego realizując płatność kartą w obcej walucie warto mieć świadomość, ile środków znajduje się na koncie walutowym.

Najlepsze karty wielowalutowe w polskich bankach

Szukając najlepszej karty wielowalutowej tak na prawdę będziemy wybierać spośród kart płatniczych wydawanych do konto osobistych prowadzonych w PLN. Z reguły wszystkie karty niezależnie od tego, czy zostały wydane przez organizację VISA lub Mastercard mają podobne możliwości. Główną cechą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to wysokość opłat za korzystanie z nich.

Już samo utrzymanie karty płatniczej do konta osobistego może być odpłatne. Wobec tego korzystniejsze będą oferty, w których warunki do uniknięcia opłaty za kartę debetową będą łatwiejsze.

Naturalnie w związku z tym, że interesują nas transakcje kartą debetową za granicą to istotną kwestią powinny być dla nas prowizje za płatności zbliżeniowe oraz tradycyjne kartą w obcej walucie oraz za korzystanie z zagranicznych bankomatów obcych.

Jak płacić i wypłacać pieniądze kartą wielowalutową?

Aby korzystać z karty wielowalutowej wystarczy uruchomić odpowiednią usługę i przystąpić do płatności. O ile karta powiązana jest z rachunkiem walutowym zasilonym wystarczającą do przeprowadzenie transakcji ilością środków to płatność jest bardzo prosta. Podczas transakcji przy użyciu terminala karta wielowalutowa sama rozpozna walutę i obciąży właściwy rachunek.

Jeśli nie będziemy mieli wystarczającej ilości środków w obcej walucie to wciąż będziemy mogli wykonać płatność np. korzystając z środków na koncie prowadzonym w PLN. Należy jednak wówczas liczyć się z poniesieniem dodatkowych opłat wynikających z konieczności przewalutowania transakcji.

To samo dotyczy wypłaty gotówki z bankomatów za granicą. Możemy wskazać rachunek, z którego mają zostać podjęte środki. Jeśli będzie to ta sama waluta to ewentualnym kosztem może być prowizja za skorzystanie z bankomatu obcej sieci. Jeśli obciążymy rachunek w PLN to do kosztów operacji należy doliczyć przewalutowanie transakcji.

Karta wielowalutowa pod kontrolą

Aby kontrolować korzystanie z karty wielowalutowej oraz wykorzystanie środków z rachunku walutowego warto zainstalować na telefonie aplikację mobilną naszego banku. Za jej pomocą możemy ustalać przykładowo limity transakcji kartą, doładowywać rachunek walutowy środkami oraz w przypadku zagubienia karty zablokować ją. Z poziomu aplikacji możemy również otworzyć konto walutowe oraz zasilić je środkami z kantoru internetowego naszego banku.

Alternatywy dla kart wielowalutowych

Alternatywą dla kart wielowalutowych mogą być karty walutowe. Karta walutowa to narzędzie płatnicze wydawane w konkretnej walucie i przypisane do jednego konta walutowego. W zależności od banku możemy założyć konto w wybranej walucie obcej bez posiadania w tej samej instytucji konta osobistego w PLN. Jednak w takiej sytuacji nie będziemy mogli skorzystać z zalet karty wielowalutowej, a jeśli zechcemy płacić bezgotówkowo korzystając rachunku walutowego to trzeba będzie wyrobić do niego osobną kartę płatniczą. Takie karty mogą być obłożone miesięczną opłatą za obsługę, podczas gdy karta wielowalutowa może być darmowa, jeśli będziemy z niej aktywnie korzystać.

Czy warto zamówić kartę wielowalutową z sektora fintech?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się konta walutowe wraz z kartami wielowalutowymi oferowane przez instytucje finansowe nie będące tradycyjnymi bankami ( tzw. fintechy). Do najbardziej znanych dostawców usług płatniczych w walutach obcych prawdopodobnie należy Revolut. Revolut jest wirtualnym „bankiem”, którego obsługa odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej oraz strony internetowej. Posiadając tam konto można korzystać z aż 36 obcych walut oraz wirtualnych kart do każdego rachunku. Jest to doskonałe narzędzie dla osób, które dużo podróżują do egzotycznych destynacji. Jeśli wystarczą nam rachunku w walutach obcych, ale bardziej popularnych to w zupełności wystarczy rachunek walutowy do tradycyjnego konta osobistego.

Czy z korzystaniem z karty wielowalutowej wiążą się jakieś koszty?

Karta wielowalutowa do tak naprawdę zwykła karta debetowa do konta osobistego, w której można włączyć usługę wielowalutową. Jest to super rozwiązanie zamiast wyrabiania karty walutowej do każdego konta walutowego z osobna. Takie karty nie są bezwarunkowo darmowe, tak jak jedna karta wielowalutowa, ale łatwiej jest spełnić warunek aktywności dla uniknięcia opłaty dla jednej karty niż wielu. Poza tym płacąc za granicą kartą wielowalutową podpiętą do zasilonego konta walutowego nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. To samo dotyczy bankomatów zagranicznych. Nie poniesiemy kosztów przewalutowania tylko ewentualną prowizję za skorzystanie z urządzenia innego banku.

Jak aktywować kartę wielowalutową i dodawać waluty?

Aby aktywować kartę wielowalutową należy zalogować się do bankowości elektronicznej i odszukać ustawienia naszej karty debetowej do konta. Wśród dostępnych opcji wystarczy odszukać nazwaną „usługa wielowalutowa” i ją uruchomić. W zależności od banku może on być nazwana inaczej. Kolejnym krokiem jest podpięcie karty pod wybrany waluty obce. Naturalnie wcześniej należy uruchomić te rachunki walutowe, które są de facto osobnym produktem bankowym.

Kto powinien mieć kartę wielowalutową?

Kartę wielowalutową naturalnie powinny mieć osoby, które często podróżują. Po co ponosić dodatkowe opłaty za podwójne przewalutowanie transakcji skoro można dokonywać transakcji bezpośrednio w walucie danego kraju. W przypadku Polaków już posiadanie samego konta walutowego w EUR może być niezwykle przydatne, ponieważ podróżując po większości krajów Europy to właśnie ta waluta przyda nam się najbardziej. Posiadanie rachunków w innych walutach obcych, jak USD, CHF, GBP czy bardziej egzotycznych również ma swoje zalety. Osoby, które zdecydowały się część oszczędności inwestować w obce waluty warto, aby posiadały kartę wielowalutową, aby w razie potrzeby móc wykonać płatności przy wykorzystaniu posiadanych środków.

You may also like

Zostaw komentarz