Wieczne miasto to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek turystów z całej Europy. Można tu spędzić kilka dni czy tygodni i nadal mieć co odkrywać i zwiedzać. Co jednak jeśli do Rzymu zajedziemy jeden dzień? Jak się zorganizować, by zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta? Czy w ogóle da się? Da! Ale uprzedzamy, że dzień będzie intensywny 🙂 Oto nasza proponowana trasa zwiedzania Rzymu w ciągu jednego dnia.
Koloseum i (opcjonalnie) Forum Romanum, czyli start
Zaczniemy i zakończymy zwiedzanie Rzymu przy jego największej atrakcji. Koloseum. Ogrom tej konstrukcji zachwyca mimo tego, że widzimy go po raz n-ty. Obecnie bilety na Koloseum można kupić tylko online i są one łączone ze zwiedzaniem w pobliżu położonego Forum Romanum. Bilety do Koloseum są na konkretną godzinę, co jest wielkim plusem, bo nie musimy stać w kolejce, ale też taki bilet nie wybacza spóźnienia. Jeśli planujecie wejść do Koloseum i macie na zwiedzanie Rzymu tylko jeden dzień, to wybierzcie godzinę otwarcia (jak najwcześniejszą). Najlepiej zakupić wtedy bilety jak najszybciej (nawet kilka tygodni przed przyjazdem), by ta godzina była dostępna. Mimo, że bilet do Koloseum jest łączonym z Forum Romanum nie ma możliwości wejść najpierw do Forum Romanum, a później do Koloseum. Bilet działa tak, że po wizycie w Koloseum mamy 24 godziny na odwiedzenie Forum Romanum. Jeśli bardzo Wam zależy na odwiedzeniu Forum Romanum możecie po wizycie w Koloseum od razu udać się do Forum Romanum. Jeśli jednak traktujecie wizytę tam jako „fajnie by było odwiedzić”, to zostawcie sobie jego ewentualne odwiedzenie na koniec tej trasy zwiedzania. I wtedy zdecydujecie czy jeszcze macie na nie siły :).
Plac i bazylika św. Piotra, czyli Watykan
By szybko i skutecznie dostać się w okolice Watykanu, polecamy skorzystać z metra. Przystanek znajduje się zaraz obok Koloseum. Kupujemy bilet jednorazowy czasowy i wsiadamy do metra na stacji Koloseum w linię jadącą w kierunku Rebibbia i następnie przesiadamy się na stacji Termini w linię jadącą w kierunku Battistini, by wysiąść na przystanku Ottaviano.
Następnie czeka nas około 15-minutowy spacer do Placu św. Piotra. Poniżej przedstawiamy poglądową mapkę spacerową zaczynającą się właśnie od stacji metra Ottaviano, obejmującą wszystkie atrakcje zaplanowane na ten dzień. Link do trasy też tutaj.
Tutaj decyzja należy do Was – czy chcecie stać w kolejce do wejścia do Bazyliki św. Piotra. Chyba o każdej porze roku kolejka będzie i może wyglądać na długą, ale w rzeczywistości jeśli jesteście w Rzymie np. w miesiącach zimowych, to kolejka może iść zaskakująco szybko. A bazylika wewnątrz robi wrażenie, więc naszym zdaniem warto odczekać swoje. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny.
Z Placu św. Piotra kierujemy się w stronę Zamku Świętego Anioła. Ta charakterystyczna, okrągła budowla to w rzeczywistości oryginalnie mauzoleum Hadriana, sama budowla pochodzi z II w. n. e. Spacer do tego zamku zajmie nam około 15 minut. Najbardziej typowymi i popularnymi kadrami z tego miejsca są te wykonane z Mostu św. Anioła.
Piazza Navona i Panteon
Teraz kierujemy się na drugą stronę rzeki, gdzie znajdziemy tę część Rzymu najbardziej naszpikowaną atrakcjami turystycznymi. Przekraczamy zatem Tybr przechodząc przez Most Św. Anioła i kierujemy się w stronę ścisłego centrum Rzymu.
Koniecznie trzeba zrobić sobie przystanek na Piazza Navona. To nietypowy, bo bardzo podłużny plac w Rzymie. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc w tej okolicy (np. Fontanny di Trevi, okolic Panteonu), to tutaj znajdziemy dość sporo przestrzeni. Pozwala to nacieszyć się architekturą otaczającą plac, a także docenić, znajdujące się tu, aż 3 fontanny!
W okolicy kilku minut spaceru od Piazza Navona znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków starożytnego Rzymu. Panteon, czyli świątynia wszystkich bóstw, to klasa sama w sobie. Ponad 2000 letnia historia, ogromna kopuła. W środku zabytek robi wrażenie jeszcze większe niż na zewnątrz. Wstęp do Panteonu jest bezpłatny! Trzeba się liczyć z kolejką, ale w przeciwieństwie do kilku innych miejsc w Rzymie, powinna iść w miarę sprawnie. Personalnie, Panteon to nasz faworyt jeśli chodzi o zdobycie pierwszego miejsca w kategorii zabytki w Rzymie. Uważamy, że ten budynek to prawdziwe dzieło sztuki.
Di Trevi i Schody Hiszpańskie
Ta fontanna to nie tylko najbardziej znana fontanna miasta, ale też w całej Europie. Fontanna di Trevi to barokowy przepych, tysiące oświadczonych par rocznie pod jej ścianą, ale także ogromny tłum zgromadzony na bardzo małej przestrzeni. Fontanna bowiem znajduje się na niewielkim placu, a chętnych do jej zobaczenia jest dokładnie tylu ilu turystów odwiedza to miasto (przynajmniej tych, którzy odwiedzają Rzym po raz pierwszy). Warto zaglądnąć i za dnia i wieczorem, by ocenić kiedy wygląda lepiej. My osobiście preferowaliśmy za dnia.
Trochę Hiszpanii w Rzymie, czyli czas na zobaczenie Placu Hiszpańskiego i Schodów Hiszpańskich. Te najbardziej rozpoznawalne schody w Rzymie to zbudowane w XVIII wieku w stylu rokoko także jedne z najszerszych i najdłuższych schodów w Europie. Kusi by na nich usiąść i chwilę odpocząć, ale jest duża szansa, że będziecie za to upomnieni przez służby 😉 Tak czy inaczej, nawet bez tego – warto tutaj przyjść chociaż na chwilę 🙂
Piazza Venezia z… maszyną do pisania
Następnie kierujemy się na Piazza Venezia. Tutaj najbardziej charakterystyczną budowlą jest pomnik Wiktora Emanuela II. Powstał w latach 1886-1911 roku na pamiątkę zjednoczenia Włoch. Można by sądzić, że pasuje do okolicznych ruin rzymskich czy sąsiedniego wzgórza Kapitol jak pięść do nosa, ale na żywo robi bardzo monumentalne wrażenie i nas w ogóle nie kłuł w oczy. Na pomnik można wjechać windą, by podziwiać panoramę miasta. Włosi pomnik porównują do tortu lub do maszyny do pisania 🙂
Zaraz przy Piazza Venezia, za pomnikiem Wiktora Emanuela znajduje się wzgórze Kapitol. Mała wspinaczka pozwoli nam dotrzeć na nie i do Piazza del Campidoglio – placu zaprojektowanego przez samego Michała Anioła. Znajdują się tutaj muzea kapitolińskie, ale też przyjemne widoki na Forum Romanum.
Z powrotem do Koloseum
Schodzimy z Kapitolu i docieramy do najszerszej ulicy w centrum Rzymu. W ogóle wydaje się, że to najbardziej przestrzenne miejsce w mieście. Via dei Fori Imperiali, łącząca Piazza Venezia i Koloseum to około 20 minutowy spacer, który pozwala także na zwiedzanie przy okazji okolicznych ruin, m.in. Forum Augusta.
Dzień kończymy docierając pod Koloseum. Jeśli nie odwiedziliście rano Forum Romanum i macie jeszcze siły i czas, to polecam wejść i trochę po nim pospacerować. Jeśli macie już tę atrakcję za sobą, idźcie koniecznie coś zjeść :). W okolicy Koloseum jedliśmy w dwóch miejscach, piszemy o nich w tym wpisie.
***
Jeśli organizujesz sobie city break w Rzymie, zajrzyj do naszego posta odnośnie informacji praktycznych.
A jeśli podróżujesz do Rzyu z niemowlakiem (powodzenia! 😉 ), to na pewno przyda Ci się również ten wpis.