Wybieracie się do Wenecji, ale macie tylko kilka godzin na jej zwiedzanie? A może mijacie okolice Wenecji przejazdem i postanowiliście odwiedzić to znane miasto? Proponujemy jednodniową trasę zwiedzania Wenecji, która pozwoli Wam zobaczyć ciekawe jej zakątki.
To już któryś z wpisów na naszym blogu, gdzie pokazujemy sposób na szybkie zwiedzanie miasta. Są miasta, gdzie da się to zrobić z mniejszym żalem i niedosytem, a są takie, gdzie wyjeżdżając jest nam mego przykro, że to już koniec. I Wenecja należy do tej drugiej kategorii. Dlatego też zachęcamy, by, jeśli macie taką możliwość, to zostać w mieście dłużej, przynajmniej na dwa dni. Ale jeśli nie macie tyle szczęścia, to może nasz wpis trochę Wam w zwiedzaniu pomoże.
Początek dnia
Niezależnie od tego czy do Wenecji przyjedziecie pociągiem, autobusem czy swoim autem, swoją przygodę z Wenecją rozpoczniecie najpewniej w okolicy Piazza di Roma lub dworca Santa Lucia. To tutaj znajdziemy dużo możliwości transportu do/z Wenecji i po samej Wenecji.
Tramwaj wodny nr 1, czyli Canal Grande transportem publicznym
W Wenecji nie uświadczymy samochodów, więc jeśli przemieszczanie się, to tylko drogą wodną. Rodzajów transportu wodnego w Wenecji jest kilka, jednak najbardziej popularną (oprócz gondoli oczywiście) są tramwaje wodne, tzw. vaporetto. Z okolic dworca autobusowego czy dworca kolejowego Santa Lucia odpływa tramwaj nr 1, który jest świetną sprawą, bo pozwala na zapoznanie się z Wenecją od strony wody. Tramwaj zmierza ku wyspie Lido, natomiast my polecamy odbyć około półgodzinną trasę między dworcem, a placem św. Marka. Pozwala to na przepłynięcie pod słynnym mostem di Rialto, zobaczenia frontów wielu zabytków w Wenecji, i ogólnie jest to bardzo fotogeniczny rejs 🙂 Dodatkowo wiele fasad zabytków Wenecji będziemy w stanie zobaczyć tylko i wyłącznie od strony wody. Spacerując po Wenecji nie będziemy w stanie zobaczyć frontów budynków, pod które podejdziemy – właśnie ze względu na to, że są one zwrócone w stronę wody 🙂
Praktyczne info: bilet kosztuje 9,50 EUR (kwiecień 2023) i upoważnia do transportu 75 minut (można się przesiadać). Bilet kasuje się na peronie przystanków.
Opcjonalnie Kościół di Santa Maria della Salute
Widok z Wielkiego Kanału (Canal Grande) na kościół di Santa Maria della Salute to jedna z pocztówek Wenecji. Jeśli oprócz zrobienia zdjęcia z poziomu wody czy okolic Placu św. Marka chcecie także zobaczyć kościół to wysiądźcie tu na przystanku. Przystanek to też okazja na spojrzenie na Plac św. Marka zza wody. Bilet na vaporetto jest ważny 75 minut, więc jeśli swoją wizytę tutaj ograniczycie do kilkunastu minut, będziecie mogli przepłynąć nadal na tym samym bilecie na drugą stronę kanału, czyli na plac św. Marka.
Czas na spacer po Wenecji
Wysiadamy z tramwaju wodnego i idziemy zwiedzać miasto na piechotę. Poniżej poglądowa mapka jak mniej więcej spacer może wyglądać:
Okolice placu św. Marka
Jeśli w vaporetto było ciasno, to szykujcie się na ciasność na poziomie zaawansowanym. Niezależnie od pory roku to tutaj , w okolicach Placu św. Marka, koncentruje się największy tłum. Tutaj znajduje się bowiem kilka największych atrakcji turystycznych Wenecji.
Jeśli przed wizytą na placu św. Marka macie ochotę na oddech w zielonym otoczeniu (albo macie np. dziecko, które trzeba we względnym spokoju nakarmić czy ogarnąć) polecamy zatrzymać się w jednym z niewielu zielonych zakątków Wenecji, czyli w Giardini Reali. To bardzo przyjemny ogród z ławeczkami i nawet kawałkiem cienia.
Kilka kroków od ogrodu znajduje się główne miejsce weneckiego tłumu i zamieszania, czyli Plac św. Marka. Znajdziemy tutaj strony wody Pałac Dożów, dalej Katedrę św. Marka, wieżę zegarową i kilka muzeów weneckich. Jeśli zamierzacie którąś z atrakcji zwiedzić także w środku, szykujcie się na stanie w kolejkach. Zaplanujcie sobie wtedy więcej tutaj czasu niż pół godziny (które pozwala tylko na oglądnięcie zabytków z zewnątrz).
Mostów w Wenecji nie brakuje, jednak ten jest z tych najbardziej popularnych. Niedaleko placu św. Marka znajduje się Most Westchnień. I chociaż teraz można sobie, będąc turystą, westchnąć z zachwytu, to most historycznie był łącznikiem z więzieniem. I to tym mostem przechodzili więźniowie udając się do więzienia mając ostatnią w życiu szansę na spojrzenie na to miasto.
Następnie nastawiamy nawigację na księgarnię Acqua Alta.
I teraz cieszymy się po prostu uliczkami Wenecji, przejściami szerokości metra między budynkami, zaliczaniem kolejnych schodów wchodząc i schodząc z mostów nad kanałai i licząc ilu mieszkańców danego dnia postanowiło wywiesić do suszenia pranie 🙂
Księgarnia Acqua Alta
To miejsce musiało się znaleźć na naszej trasie, bo nie dość, że jest mocno alternatywne, to jeszcze mocno kocie. Księgarnia Acqua Alta to miejsce szczegółne na mapie Wenecji. Książki w gondolach, wannach (by ochronić je przed ewentualnym zalaniem), koty i kocie motywy, unikalne pamiątki. Ciekawe to miejsce i w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Szykujcie się więc na zwiedzanie gęsiego i brak możliwości spędzenia tu godzin na przeglądanie książek, ale mimo wszystko polecamy. To miejsce z duszą mimo turystycznego.
Most Rialto i Mercato di Rialto
Widok na Most di Rialto to jeden z najbardziej znanych obrazków Wenecji, a sam most to najpopularniejszy z czterech mostów, które są poprowadzone przez Canal Grande. Popularność ma swoją cenę – pomimo dość sporych rozmiarów, zawsze jest przeładowany ludźmi. Nadal polecamy tu wejść i zobaczyć widoki z jego szczytu (po uprzednim odczekaniu na kawałek wolnego miejsca). Na moście znajdują się także małe sklepiki (kramy z pamiątkami itd.).
Lokalny targ to zawsze dobra okazja by nie tylko upatrzeć sobie coś smakowitego do jedzenia, ale też podglądnąć życie mieszkańców. Mercato di Rialto czynny jest przed południem, ale jeśli zaczniecie zwiedzanie Wenecji odpowiednio wcześnie rano (co polecamy), to spokojnie jeszcze zdążycie tu zajrzeć . Oprócz owoców i warzyw, część mercato to targ rybny. Tutaj znajdziemy przegląd fauny Adriatyku nadającej się na śródziemnomorski talerz, ale też towarzystwo wielu mew, czekających na okazje zdobycia przysmaków 🙂
Zgubmy się w uliczkach…
…czyli spacer od okolic Mercato di Rialto do Ponte degli Scalzi. Niespiesznie cieszcie się Wenecją. Kupcie lody, usiądźcie w jakimś barze na espresso, poróbcie zdjęcia zwykłym-niezwykłym uliczkom tego wyjątkowego miasta. Jak dojdziecie do Ponte degli Scalzi to przejdźcie nim na drugą stronę w okolice dworca Santa Lucia.
Ghetto weneckie
Niechlubny „wynalazek” getta powstał jako pierwszy właśnie tu, w Wenecji. I getta wcale nie zaczęły powstawać w XIX czy XX wieku, a to pierwsze, właśnie tu, w Wenecji, powstało już w wieku XVI-stym. Teren getta znajduje się w ciągu kilkuminutowego spaceru ze stacji kolejowej Santa Lucia. Tutaj znajdziemy kilka synagog, knajpy z jedzeniem żydowskim, a także najwyższe w Wenecji budynki. Dlaczego tutaj są najwyższe? Ze względu na ograniczoną przestrzeń i konieczność zakwaterowania na tym terenie dużej ilości mieszkańców, budowano tutaj kilkupiętrowe bloki mieszkalne.
Bardzo polecamy wybrać się tutaj na spacer. Obecnie to miejsce, gdzie nie ma takiego zagęszczenia turystów jak przy placu św. Marka, więc można tu trochę odpocząć od tłumów. Wizyta tutaj to okazja do odbycia historycznej przechadzki, chwili zadumy. Okolica jednak nie jest na tyle „inna”, byśmy zapomnieli, że jesteśmy w Wenecji – tutaj bowiem też znajdziemy urokliwe zakątki, a kanały i kładki są tu za każdym rogiem.
Jeśli zostanie Wam trochę czasu po wizycie w getcie, wykorzystajcie ten czas na jedzenie na włoski obiad, deser i kolejne espresso. Tego nigdy dość, a kuchnia w każdym włoskim mieście to uczta, która pozwoli nam jeszcze bardziej zatrzymać je w pamięci na długo 🙂
Bawcie się dobrze w Wenecji!
***
Jeśli wybieracie się do Wenecji lecąc na lotnisko Treviso, zachęcamy do przeczytania także tego wpisu (LINK) z informacjami praktycznymi – jak dojechać z lotniska itd.
4 komentarze
Miło wspominam wenecję.
Moja podróż do Wenecji wyszła bardzo spontanicznie. Razem z moją przyjaciółką zgadałyśmy się i zaplanowałyśmy we wrześniu tygodniowy wyjazd do Hamburga. Bilety były dosyć tanie, więc szukałyśmy dalej i okazało się, że pojawiły się tanie loty z Hamburga do Wenecji! Nie myślałyśmy zbyt długo i kupiłyśmy zarówno bilety lotnicze jak i zabookowałyśmy pokoik na Airbnb. Wrzesień to moim zdaniem idealny czas na podróż do Wenecji – jest dosyć ciepło, a turystów trochę mniej niż na wakacjach.
Spontaniczne wyjazdy zazwyczaj wspomina się bardzo przyjemnie! Cieszę się, że Wenecja się spodobała. Swoją drogą… osobiście bardzo lubie Hamburg, więc połącznie tych miast brzmi bardzo dobrze, przynajmniej jak dla mnie!
Moja podróż do Wenecji wyszła bardzo spontanicznie. Razem z moją przyjaciółką zgadałyśmy się i zaplanowałyśmy we wrześniu tygodniowy wyjazd do Hamburga. Bilety były dosyć tanie, więc szukałyśmy dalej i okazało się, że pojawiły się tanie loty z Hamburga do Wenecji! Nie myślałyśmy zbyt długo i kupiłyśmy zarówno bilety lotnicze jak i zabookowałyśmy pokoik na Airbnb. Wrzesień to moim zdaniem idealny czas na podróż do Wenecji – jest dosyć ciepło, a turystów trochę mniej niż na wakacjach.
Spontaniczne wypady są najlepsze 🙂