Zamierzasz odwiedzić stolicę Sycylii i masz do dyspozycji tylko jeden dzień? Wiesz, że to niewiele i zastanawiasz się jak go zagospodarować, by zobaczyć jak najwięcej? Postaramy się podpowiedzieć! Przygotowaliśmy dla Was trasę spaceru, podczas którego zobaczycie największe atrakcje miasta. To, ile zajmie Wam ostatecznie zwiedzanie zależy od tego, czy będziecie chcieli atrakcje zwiedzać jedynie z zewnątrz, czy również wewnątrz. Tak czy inaczej spokojnie powinniście się wyrobić z zobaczeniem wszystkich atrakcji na trasie w ciągu jednego dnia.
Ten około trzykilometrowy spacer jest spokojnie do przejścia podczas całego dnia, nawet jeśli nie mamy zbyt dobrej kondycji. Jeśli jednak zwiedzacie Palermo w lecie, polecamy zacząć zwiedzanie wcześnie rano, by móc odpocząć w jakiejś kawiarni podczas najgorętszych godzin. Spacer zaczynamy i kończymy w różnych miejscach jednak spokojnie – kilkaset metrów dzieli tylko katedrę (ostatni punkt) od Teatru Wielkiego (punktu początkowego), zrobicie pętlę mając dodatkowy 10-minutowy spacer.
Teatr Wielki oraz okolice Piazza Pretoria
Spacer zaczynamy przy Teatro Massimo, czyli Teatrze Wielkim. To teatr operowy, który jest największym we Włoszech oraz trzecim pod kątem wielkości teatrem w Europie. Z zewnątrz faktycznie wydaje się monumentalny, aczkolwiek gdy przyjrzymy się mu z bliska znajdziemy pazur czasu odciśnięty na nim. Teatr można zwiedzać. Jeśli bylibyście zainteresowani, sprawdźcie szczegóły na stronie teatru.
Następnie kierujemy się jedną z głównych ulic miasta – Via Maqueda. Tutaj toczy się życie miasta (a przynajmniej to bardziej turystyczne życie). Znajdziemy tu mnóstwo kawiarni, restauracji, sklepów z pamiątkami czy ubraniami. Idąc kilkaset metrów tą ulicą dojdziemy do Quatro Canti.
Quatro Canti to najbardziej charakterystyczne skrzyżowanie w Palermo. Tutaj łączą się ulice Via Maqueda i Via Vittorio Emanuele. Pomimo ruchu przede wszystkim pieszego na tych ulicach, będzie tutaj dosyć gwarno, ale mimo wszystko warto tu zajrzeć. Znajdziemy tu piękne fasady czterech kamienic ze zdobionymi fontannami, więc dodając do tego dużą szansę na spotkanie grajków ulicznych to miejsce, przy którym warto zatrzymać się chociaż na chwilę, by wchłonąć atmosferę miejsca. (Uprzedzamy jednak, żeby pilnować tu toreb, bo to podobno jedno z najbardziej „popularnych” miejsc w mieście wśród kieszonkowców).
Zaraz obok Quatro Canti znajduje się Piazza Pretoria wraz z XVI-wieczną fontanną. Ta piękna konstrukcja pełna rzeźb i posągów nazywana jest ze względu na nagość postaci Fontanną Wstydu. To miejsce jest jednym z najbardziej fotogenicznych w Palermo i też sprawia wrażenie jednego z najbardziej bogatych 🙂
Bezpośrednio z Piazza Pretoria sąsiaduje Piazza Bellini. To jeden z tych zakątków miasta, gdzie znajdziemy przekrój różnych stylów architektonicznych. To miejsce odwiedza się głownie ze względu na 3 kościoły: Kościół San Cataldo, Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio i Santa Caterina d’Alessandria. Kościoły można zwiedzać. My polecamy zajrzeć zwłaszcza do tego drugiego, zwanego inaczej La Martorana, pełnego mozaik w stylu bizantyjskim.
Mercato, czyli lokalne produkty na targu
Odwiedzenie chociaż jednego z targów w Palermo to często wskazywany punkt obowiązkowy podczas wizyty w tym mieście. Podczas tego spaceru najbliżej nam będzie do Mercato di Ballarò. Lokalne produkty, świeże warzywa i owoce, sok wyciskany z granatu, ryby. A to co najważniejsze i dostępne za darmo – gwarna, typowa dla miasta atmosfera. To na targu znajdziecie rąbek sycylijskiego głośnego życia, chaosu. Ponieważ większość atrakcji, które proponujemy podczas jednodniowej trasy, to zabytki, to uważamy, że warto przepleść ich zwiedzanie, właśnie wizytą na lokalnym targu.
Na targu można oczywiście coś zjeść. Ale uwaga! Możecie dać się ponieść chwili, usiąść przy średnio czystym stoliku z ceratą i plastikową zastawą i poczekać aż opryskliwy kelner zbierze od Was (tylko) po sycylijsku zamówienie. I to jest super, ale… po pierwsze jak już usiądziecie nie sprawdzajcie opinii w Google danego miejsca, bo możecie trafić na opinie w stylu 1,5* na 5. I po drugie… dla bezpieczeństwa zamówcie colę albo popijcie zjedzoną tu strawę jakimś mocniejszym alkoholem. Tak na wszelki wypadek 😉
Czerwone kopuły i miejsce pełne złota
Kościół San Giovanni degli Eremiti. Czerwone kopuły tego kościoła stanowią jeden z symboli miasta. Zresztą wiele fotografii przedstawiających Palermo wykonanych jest z wieży kościoła di San Giuseppe Cafasso (który stoi obok degli Eremiti), gdzie te charakterystyczne kopuły są głównym elementem na tych widokówkach.
Sam kościół pochodzi ze średniowiecza, był kilkukrotnie przebudowywany i dosyć wyraźne są w nim wpływy architektury Normańskiej i Arabskiej. Z powodu tego eklektyzmu i oryginalności został razem z kilkoma innymi obiektami Palermo oraz katedrą w Monreale i Cefalu wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kościół wewnątrz może Was trochę rozczarować, bowiem poza kilkoma zachowanymi elementami znajdziecie tam… puste mury. Mimo wszystko jednak warto zapłacić za wstęp do tego obiektu, bowiem otoczenie kościoła jest bardzo ciekawe. Palermo nie należy do mocno zielonych miast, a tutaj na małym kawałku terenu znajdziecie małą zieloną oazę. Do tego bardzo ładny dziedziniec otoczony arkadami.
Palazzo dei Normanni, inaczej zwany Palazzo Reale to okazała budowla (chociaż z zewnątrz wcale nie jest zjawiskowa), będąca obecnie siedzibą władz sycylilijskich. Na pierwszym piętrze pałacu znajduje się Capella Palatina – sławna kaplica z XII wieku pełna złotych mozaik. Na drugim piętrze znajdują się apartamenty, które również można zwiedzać. To miejsce to bardzo popularna atrakcja, ale! Uprzedzamy, że bilety są stosunkowo drogie. I o ile Capella Palatina to piękne miejsce, to jeśli nie do końca Wasz klimat plus dodatkowo macie w planach zwiedzenie innych obiektów architektury normańsko-arabskiej, to uważamy, że to miejsce można odpuścić. W zamian można się zrelaksować w którymś z pobliskich parków, czy kawiarni.
Na koniec – Katedra w Palermo
Na koniec dnia zostawiamy, naszym zdaniem przynajmniej, zjawiskową atrakcję. Katedra w Palermo oraz wejście na jej dach. Sama katedra to jeden z najważniejszych zabytków miasta, ale też w oczach niektórych… nieco dziwna. Burzliwa historia Sycylii, zmiany władzy, ludów tu przebywających i znamiona czasu odbiły się bowiem na tym, że jej architektura to zlepek różnych stylów. Znawcy sztuki potrafią się tego czepiać, ale myślę, że większość osób docenia ogrom katedry i to, że jest po prostu ciekawa.
Zwiedzanie głównej części katedry jest darmowe, jest to bowiem miejsce kultu, a te zazwyczaj we Włoszech są darmowe. Wejście na dach polecamy zaplanować sobie na sam koniec dnia (zwiedzanie możliwe jest do18stej). Jeśli wieczorem nie jest to możliwe, to zacznijcie zwiedzanie Palermo właśnie od katedry i wejścia na dach. Na dachu będzie pełna ekspozycja na słońce, więc nie dość, że w upale będzie tam nieprzyjemnie i męcząco, to i zdjęcia też wyjdą średnie (jak to bywa zawsze w środku dnia w pełnym słońcu). Z dachu rozpościera się rewelacyjna panorama na miasto i okoliczne góry.
A jeśli masz więcej czasu…
…rozpatrz odwiedzenie większej ilości atrakcji w Palermo. Polecamy:
- Spacer w okolicy portu w Palermo. Morze i góry w jednym. Nieco chaotycznie i głośno, ale na pewno w sycylijskim stylu,
- Castello della Zisa – jeden z zabytków architektury arabo-romańskiej. Oddalony nieco od centrum, więc polecamy wtedy, kiedy macie dużo czasu w mieście. Zabytek można zwiedzać, jednak uprzedzamy, że w środku nie ma za dużo do oglądania (poza kilkoma ciekawymi zdobieniami na parterze). Nam się jednak tu podobało, także przez to, że miejsce znajduje się w okolicy nieturystycznej, więc można trochę wchłonąć życia Palermo. Przed pałacem znajduje się park, gdzie spotkacie sporo odpoczywających
- Ogród botaniczny – fajne miejsce odpoczynku w miejskim zgiełku. Roślinność śródziemnomorska, przyjemny teren do spacerów i relaksu. Znajduje się nieco dalej od atrakcji turystycznych, blisko morza.
- Villa Giulia – przyjemny park położony po sąsiedzku z ogrodem botanicznym. Wstęp darmowy, na terenie parku rzeźby, palmy i typowa roślinność śródziemnomorska.
- Parco d’Orleans – położony niedaleko Palazzo Reale park z ptakami. Fajny teren nie tylko dla rodzin z dziećmi. Papugi, flamingi, czaple. Ale też zagroda z danielami. Dodatkowo na terenie parku zabrane jest wiele gatunków roślinności z całego świata z cieplejszych stref klimatycznych. Jest trochę ławeczek w cieniu, budka, gdzie można kupić coś do picia, na terenie parku jest toaleta. Wstęp darmowy! Sprawdźcie tylko godziny otwarcia na bieżąco w Google, bo w środku dnia park jest zamykany (w okolicach godzin sjestowych).
- Mercato del Cappo – targ położony niedaleko Teatro Massimo. Świeże owoce i warzywa, warto się tu przejść jeśli trochę przytłoczy nas targ Ballaro. Tu jest nieco spokojniej.
- Street art w Palermo. Ulice w Palermo są w różnym stanie, często też znajdziecie jednak ich ubarwienie w postaci sztuki ulicznej. Co może zaskoczyć to mnogość postaci biblijnych namalowanych na ścianach, bramach w zaułkach. Duża część prac wykonana jest przez artystę o pseudonimie Tutto e Niente.
- Wyjedź na plażę. Plaża Mondello to jedna z najbardziej popularnych plaż na Sycylii, położona jest na północ Palermo i dojedziecie tam w około 30-50 minut komunikacją miejską.
***
Jeśli zamierzasz spędzić w Palermo kilka dni i planujesz zobaczyć coś także poza miastem, polecamy nasze wpisy o Monreale oraz Cefalu. Oba miejsca można odwiedzić w ramach kilkugodzinnej wycieczki z Palermo.
Podczas planowania wypadu do Palermo może przydać Ci się też nasz wpis z poradami praktycznymi. A jeśli wyjeżdżasz z niemowlakiem zaglądnij też do tego posta.