Monreale – miasteczko na wzgórzu z architektonicznym skarbem

autor Tygrysy Podróży

Monreale to świetne miejsce, by spojrzeć na Palermo z góry. I też świetne miejsce, by w tych górach chociaż na chwilę być. Zaledwie pół godziny jazdy autobusem, a jesteśmy w małomiasteczkowym klimacie. Już po wyjściu z autobusu znajdziemy zjawiskowe widoki na góry i Palermo. Natomiast przyjeżdża się tu głównie… no właśnie, dlaczego?

Monreale położone jest na południowy-zachód od Palermo, na zboczu Monte Caputo. Historia miasta sięga XII wieku. Obecnie Gmina Monreale liczy około 37 000 osób.

Co zobaczyć w Monreale?

Przyjeżdża się tutaj przede wszystkim dla katedry. Ta pochodząca z XII wieku świątynia t jeden z najlepszych przykładów architektury pochodzących z okresu Normańskiego Królestwa Sycylii. Katedra w Monreale wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 9 obiektów – kompleksu zabytków arabo-normańskich. Oprócz niej na liście znajduje się kilka obiektów w Palermo, a także katedra w Cefalu. Wizyta w Monreale jest więc okazją do zobaczenia jednego z najciekawszych zabytków okolic Palermo.

Katedra znajduje się w samym centrum miejscowości i z zewnątrz niekoniecznie imponuje. Za to w środku jest już dużo ciekawiej. Wstęp do katedry jest dość drogi, bo kosztuje 12 EUR. Uważamy jednak, że warto, bo zwłaszcza wnętrza katedry robią wrażenie. Świecące złotem mozaiki, ogromnej wielkości Chrystus Pantokrator, piękne zdobienia. Sama katedra to swoisty miks stylów romańskiego, arabskiego, bizantyjskiego… Do tego na zewnątrz piękne krużganki. Wszystko to sprawia, że katedra jest wyjątkowa.

Mozaiki to to już na wjeździe do miejscowości zobaczycie slogan: Monreale. Miasto mozaik i ceramiki. Co do ceramiki to znajdziecie tutaj również kilka punktów, gdzie ceramikę można kupić.

Dojazd do Monreale z Palermo

Do Monreale kursuje bezpośrednio autobus nr 389 z Piazza Indiendenza. Bilet kosztuje 1,40 EUR w jedną stronę. Bilet kupcie w kiosku, bowiem w autobusie czy u kierowcy biletów nabyć nie można. W Monreale autobus zatrzymuje się zaraz przy wjeździe do miejscowości, jednak jest ona na tyle mała, że w ciągu kilku minut marszu będziemy już pod katedrą. Autobus kursuje między 6 a 23 z częstotliwością co 75 minut (musicie więc dobrze sobie wyliczyć o której chcecie jechać tam i z powrotem, by nie czekać bezsensownie na przystanku). Z Piazza Indipendenza do Monreale dojedziemy w nieco ponad pół godziny, ale w godzinach szczytu czas ten może być dłuższy. Przystanek powrotny to ten sam przystanek, na którym wysiądziecie w Monreale.

Ile czasu zarezerwować na Monreale?

W samym Monreale wystarczą nam 2 godziny, by zobaczyć katedrę i przejść się po samym miasteczku. Oczywiście jeśli planujemy tu coś zjeść i powałęsać się dłużej po uliczkach zarezerwujmy sobie więcej czasu. Natomiast na pewno nie jest to destynacja na całodniową wycieczkę. Jeśli pozostanie Wam trochę czasu do zagospodarowania do autobusu powrotnego, usiądźcie na kawę, zjedzcie coś czy po prostu popatrzcie w dal siadając na którejś z ławek wzdłuż Via Palermo.

You may also like

Zostaw komentarz