Neapol – informacje praktyczne

autor Tygrysy Podróży
neapol

Neapol – stolica regionu Kampania i trzecie pod względem liczby ludności miasto we Włoszech. Położony nad Zatoką Neapolitańską, u stóp Wezuwiusza. Dawniej owiany złą sławą, dzisiaj staje się coraz popularniejszą destynacją turystyczną. Jak zorganizować wyjazd do Neapolu? Podpowiedzi poniżej!

Neapol na weekend

Po pierwsze: kiedy jechać?

Cały rok! My przyznajemy, że uwielbiamy jeździć na południe Europy w tzw. martwym sezonie, czyli w okresie listopad-marzec i na pewno Neapol może być jednym z pomysłów na małą dawkę słońca w środku zimy. Minus wyjazdów w zimie jest taki, że dni są krótkie, więc zwiedzanie należy zaczynać wcześnie. Drugą rzeczą są ograniczone możliwości czasowe zorganizowania np. jednodniowej wycieczki na wybrzeże Amalfi. Na pewno nie polecamy wyjazdu (zarówno do Neapolu jak i do całych Włoch) w lipcu, a zwłaszcza w sierpniu – nieznośne będą zarówno pogoda, jak i ceny i dostępność miejsc noclegowych, bowiem sierpień to miesiąc urlopów Włochów.

neapol

Na Piazza Giovani Bovio w Neapolu

Po drugie: loty

Najtaniej i najłatwiej Ryanairem. Wyloty z Warszawy, Gdańska, Warszawy-Modlina oraz Krakowa. Ceny zaczynają się od 39 zł w jedną stronę, a średnio szukając lotów na kilka tygodni przed można polecieć za około 200-250 zł w obie strony. Sami jesteśmy z Wrocławia i polecamy tę trasę, bo wyloty są w piątki, a powroty w poniedziałki rano, zatem idealne terminy na zorganizowanie przedłużonego weekendu. Oprócz Ryanaira do Neapolu polecimy Wizzairem – wyloty z Warszawy Chopina oraz Katowic.

Pamiętajcie, że od listopada 2018 roku obowiązuje zmieniona polityka bagaży podręcznych, wg której w podstawowej cenie biletu możemy wziąć na pokład tylko małą torbę lub plecak. Sami przetestowaliśmy i polecamy plecaki – spokojnie na weekend się zapakujecie i odejdzie kwestia wzięcia zbyt wielu, jakby się później okazało, zupełnie niepotrzebnych rzeczy 🙂

neapol

Po trzecie: noclegi

Najlepiej w historycznym centrum Neapolu ze względu na położenie oraz bliskość atrakcji oraz wielu pizzerii i restauracji. Za dobry nocleg w Neapolu poza sezonem można zapłacić już 120-150 zł/noc. My możemy polecić miejsce, gdzie sami się zatrzymaliśmy – B&B Bien-Bi – idealna lokalizacja i fajne warunki. UWAGA! Sporo ofert znajdziemy na Booking.com i polecamy tam zajrzeć, jednak pamiętajmy o przypatrzeniu się dodatkowym opłatom i podatkom. Chyba podczas żadnego dotąd wyszukiwania noclegów nie zdarzyło nam się, by ta kwota małym drukiem przewyższała cenę podstawową, a w przypadku noclegów Neapolu to się zdarza 🙂

neapol

Centrum Neapolu

Po czwarte: transport w mieście

Z lotniska do centrum dostaniemy się Alibusem. Koszt 5 EUR. Alibus zatrzymuje się w dwóch miejscach – w okolicy dworca centralnego oraz Portu. W cenie biletu oprócz Alibusa można poruszać się komunikacją miejską przez 90 minut.

Alternatywą jest taksówka, jednak ze względu na poziom kombinowania oraz koszt nie polecamy tej formy transportu. My korzystaliśmy jedynie przy powrocie na lotnisko, bowiem lot był wcześnie rano. Warto pamiętać, że nie powinniśmy zapłacić więcej niż 19,5 EUR za dojazd z centrum na lotnisko (tzw. Tariffa fissa) i walczcie o to, jeśli zajdzie taka potrzeba J

Po mieście warto poruszać się głównie… pieszo. Jeśli wolimy jednak korzystać z transportu, to na pewno korzystajmy z metra. W Neapolu są 2 linie, zwłaszcza linia nr 1 to ta, która wiedzie przez centrum miasta. W Neapolu kursują także Funicolare – koleje szynowe, które pokonują spore przewyższenia terenu , docierając na wzgórza w Neapolu. Ceny odpowiednio pojedynczego, 90-minutowego i całodniowego biletu to: 1,10 EUR, 1,5 EUR oraz 3,50 EUR.

neapol

Metro w Neapolu

Po piąte: gdzie zjeść

Chociaż wiemy, że chyba ten punkt powinien być na pierwszym miejscu ze względu na popularną na całym świecie pizzę neapolitańską J Jedno możemy Wam poradzić – jeść w Neapolu należy dużo! Bo faktycznie jest pysznie. Oprócz tego, że pysznie, to jest też tanio. Nam zostały polecone 3 pizzerie serwujące, wg naszej gospodyni, najlepsze pizze na świecie: Sorbillo, di Matte oraz Michele. Udało nam się zjeść tylko w tej drugiej i śmiało możemy ją polecić. Pizze od 3 EUR. Generalnie cena Margherity w pizzeriach Neapolu to w wielu z nich 4 EUR i taką też cenę akceptowaliśmy J Oprócz pizzy warto chociaż raz zjeść kluseczki gnocchi, makaron oraz włoskie przystawki, czyli antipasti – np. bruschettę. Na pewno w porównaniu z pizzą zapłacimy za nie więcej, jednak nie będzie to trudne, by móc zjeść za mniej niż 10 EUR. Neapol to też przepyszna i aromatyczna kawa. Kawa dla Włochów (a zwłaszcza Południowców) to świętość. Picie jej jest pewnego rodzaju rytuałem, a żądanie za nią w kawiarni, czy restauracji wysokich opłat jest niedopuszczalne. Wielokrotnie widywaliśmy oferty Espresso + ciastko za uwaga 1,50 Euro!

neapol

Antipasti, czyli włoskie przystawki

Warto pamiętać, że we Włoszech płaci się w restauracjach za nakrycie. W Neapolu było to średnio 2 EUR za osobę. Nie zdziwcie się zatem jeśli Wasz rachunek będzie wyższy o tzw. coperto.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania w kwestii organizacji wyjazdu do Neapolu, zostawcie komentarz lub piszcie do nas!

 

You may also like

1 komentarz

Elwira 5 marca, 2020 - 1:16 pm

A czy bilet na metro obejmuje tylko metro, czy też inne formy komunikacji? (tak jak jest w Warszawie)

Odpowiedź

Zostaw komentarz