Florencja – jednodniowy spacer po mieście

autor Tygrysy Podróży

Macie na Florencję tylko jeden dzień? W tym wpisie podpowiadamy jak zwiedzić największe atrakcje w tym czasie. Wersja typowo spacerowa, czyli skupimy się na podziwianiu miasta pod gołym niebem. Jeśli planujemy zwiedzanie muzeów i kościołów, pamiętajcie, że jeden dzień na Florencję to zdecydowanie za mało. Spacer możecie też potraktować jako „wstęp do miasta” i w kolejnych dniach skupiać się na wgłębianiu się w zwiedzane miejsca.

Nasz spacer rozpoczynamy przy kościele Santa Maria Novella, znajdującym się w pobliżu głównej stacji kolejowej miasta. Kościół znajduje się przy przestrzennym placu o tej samej nazwie. Biało-zielona fasada samego kościoła da nam swoisty wstęp do florenckiej architektury renesansu tego miasta. Kościół pochodzi z XIII wieku, jednak swój obecny kształt zyskał w wiekach późniejszych.

Kościół Santa Maria Novella

Kierujemy się w stronę kościoła San Lorenzo (św. Wawrzyńca). Jego początki sięgają aż IV wieku! W XIV stulecuo został przebudowany wg projektu Brunelleschiego. Przy kościele znajduje się Biblioteka Laurenziana, założona przez jednego z największych władców Florencji w historii – Kosmę Medyceusza. Biblioteka jest uważana za największe dzieło Michała Anioła.

Kościół San Lorenzo

Piazza della Santissima Annunziata

Stąd kierujemy się na północną część starówki miasta. Po kilku minutach spaceru znajdziemy się na placu Piazza della Santissima Annunziata. Nazwa placu wzięła się od kościoła o tej samej nazwie. Warto do niego wstąpić, jako jeden z nielicznych nie jest objęty biletami. Zaraz obok znajduje się też wart zobaczenia Ospedale degli Innocenti (Szpital Niewiniątek). Ten pierwszy powstały sierociniec w Europie to też jedna z pierwszych budowli w stylu renesansowym w mieście.

W niedalekiej odległości stąd znajduje się jedno z najważniejszych muzeów w mieście, w którym jednym z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów jest rzeźba Dawida, słynnego Michała Anioła. Galleria dell’Accademia postała w połowie XVI wieku, założona została przez Kosmę I Medyceusza. Wstęp do tej galerii sztuki warto zarezerwować z wyprzedzeniem przez Internet.

Duomo, czyli katedra

Idziemy dalej. Spacer ulicą Via dei Servi pozwoli nam obserwować „zbliżającą się” kopułę katedry przez cały czas, a także mijać urokliwe florenckie kamienice. Santa Maria del Fiore to duma Florencji i też jej najbardziej fotogeniczny element miasta. Budowę tego jednego z  największych kościołów na świecie rozpoczęto w II połowie XIII wieku, a w wieku XV ukończono jej wielką kopułę projektu Brunelleschiego. Nawet jeśli nie zamierzamy wejść do środka, na pewno musimy kościół obejść dookoła. Oprócz głównej bryły kościoła, zwrócimy szybko uwagę na dzwonnicę po prawej stronie patrząc na fasadę katedry. Najstarszym budynkiem o charakterze religijnym w centrum miasta jest Baptysterium. Jego pierwsza bryła powstała w V wieku,  jego obecny kształt został mu nadany w połowie XII wieku. Wstęp (łączony bilet) do katedry, dzwonnicy i baptysterium kosztuje 23 EUR.

Fasada Katedry Santa Maria del Fiore

Jeśli mamy ochotę na obiad, rekomendujemy kilkuminutowy spacer w kierunku San Lorenzo i Mercato Centrale i wstąpić do Trattorii Za-Za. Na pewno zjemy tam dobrze, a duży wybór dań pozwoli zadowolić wszelkie gusta.

Najbardziej na wschód starówki znajdziemy kościół Santa Croce znajdujący się przy placu o tej samej nazwie. Sam plac był historycznie miejscem zawodów oraz kazań Franciszkanów. Oprócz kościoła (wstęp 8 EUR), warto zwrócić uwagę na stojący przed nim XIX pomnik Dantego.

Palazzo Vecchio

Kierujemy się w stronę Piazza Della Signoria. Plac pochodzi z XII wieku. Najważniejszym budynkiem przy placu jest Palazzo Vecchio, była siedziba władz Florencji. Ta trzykondygnacyjna budowla przyciąga to połączeniem oko. Przed pałacem znajdziemy replikę rzeźby Dawida, a po skosie całkowicie darmową galerię rzeźb na świeżym powietrzu, czyli  Loggia dei Lanzi. Przed nią znajduje się też rzeźba Perseusza z głową Meduzy, bardzo symboliczna, wykonana z brązu. Jest też chyba ze wszystkich rzeźb na Piazza della Signora najbardziej… drastyczna 🙂

Na Piazza della Signoria znajduje się też fontanna Neptuna oraz rzeźba konna Kosmy I, jednego z najbardziej wpływowych władców Florencji.

Na Piazza della Signoria

Ciekawa historia wiąże się z przeprowadzką Medyceuszy z Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti na południowym brzegu rzeki Arno. By połączyć stary pałac z nowym zbudowano korytarz. Nie jest to jednak korytarz prowadzący pod ziemią (gdzieżby królowie mieli chodzić pod ziemią i rezygnować z oglądania uroków miasta 😉 ), a ponad głowami. I tak oto kilometrowy korytarz powstał kilka metrów nad ziemią przechodząc przez Galerię Uffizzi, Ponte Vecchio, a także przez pomieszczenia mieszkalne aż do Palazzo Pitti. Co ciekawe, cała konstrukcja powstała w 5 miesięcy! I to w XVI wieku. Obecnie trwa remont korytarza, który trwa już 2 lata i nie zapowiada się by szybko się zakończył i by korytarz został prędko otwarty dla zwiedzających.

Ponte Vecchio, czyli najstarszy most miasta

Ostatnia część spaceru odbędzie się wzdłuż samego korytarza. By zobaczyć go w całości, kierujemy się z Piazza Dela Signora przez Galerię Uffizi w stronę nabrzeża rzeki Arno. Następnie skręcamy w prawo i idziemy w stronę Ponte Vecchio (starego mostu). Ponte Vecchio to jak sama nazwa wskazuje najstarszy most Florecji. Jest chyba, drugim po katedrze, najbardziej obfotografowanym miejscem we Florencji. Ma nie tylko funkcję komunikacyjną łączącą dwa brzegi rzeki, ale też jest miejscem handlu. I to już od XIII wieku. Początkowo sprzedawano tu mięso i ryby, ale w XVI wieku Medyceusze postanowili zmienić profil handlu na bardziej dostojny 🙂 I tak, do dzisiaj, na moście handluje się przede wszystkim złotem i kamieniami szlachetnymi.

Ponte Vecchio, czyli najstarszy most we Florencji

Ludzi na moście mnóstwo o każdej porze roku (chyba coś ma wspólnego z Mostem Karola w Pradze 🙂 ), ale warto zatrzymać się w jego środku, by zerknąć na popiersie zapisanego w historii jednego z największych złotników i rzeźbiarzy florenckich – Benvenuto Celliniego. Po środku mostu można również przystanąć, by poobserwować zabudowania po obu stronach rzeki Arno.

Południowy brzeg rzeki Arno

Schodzimy z mostu i kontynuujemy spacer Via de’ Guicciardini. Warto zatrzymać się na chwilę na wysokości kościoła Santa Felicita. Do środka oczywiście można spróbować wejść, jednak my zachęcamy chociaż do spojrzenia jak korytarz przebiega wzdłuż fasady kościoła. Podobno na tej wysokości korytarza Medyceusze jest połączenie samego korytarza z kościołem, mieli więc swoją cząstkę kościoła wyłącznie dla siebie 🙂

Idąc dalej po kilku minutach zobaczymy dużą przestrzeń po lewej stronie stanowiącą plac przed Palazzo Pitti. Ten renesansowy pałac zaczęto budować w połowie XV wieku, ukończono go w kolejnym stuleciu. Obecnie Palazzo Pitti to duży kompleks muzealny, gdzie znajdziemy m.in. Galerię Sztuki Współczesnej, czy Muzeum Wyrobów Srebnych. Za Palazzo Pitti rozpościera się na powierzchni około 11 hektarów Ogród Boboli. Ogrody są udostępnione do zwiedzania (bilet kosztuje około 14 EUR). Obiekt został w 2013 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Piazza Pitti

Tutaj kończy się nasza proponowana trasa spaceru po Florencji. Na koniec dnia polecamy udać się na kolacje w okolice Piazza Santo Spirito. My zjedliśmy w restauracji Tamero, ale podobno jest wiele tu takich, gdzie zjemy dobrze i nie zbankrutujemy 🙂

Poniżej wklejamy jeszcze podglądową mapkę spaceru. Mamy nadzieję, że Florencja Wam się spodoba, podobnie jak nam 🙂 Jeśli znacie jakieś miejsca w tym mieście, które według Was koniecznie trzeba zobaczyć, piszcie w komentarzach!

***

Jeśli planujecie wycieczkę do Florencji, zachęcamy do lektury innego naszego wpisu (LINK), gdzie praktycznie opisujemy jak się do niej przygotować.

You may also like

Zostaw komentarz