Cefalù – nadmorska perełka północnej Sycylii

autor Tygrysy Podróży

Choć dojedziecie tu w ok. godzinę pociągiem z Palermo, to znajdziecie się w całkiem innym świecie. Wakacyjny klimat, piękna plaża otoczona górami, małe, ale ciekawe miasteczko. Jeśli lubicie poplażować, to miejsce na pewno Wam się spodoba. Jeśli lubicie zwiedzać, to miejsce też Wam się spodoba. Nawet jeśli lubicie chodzić po górach, to miejsce również przypadnie Wam do gustu. Słowem – Cefalù to miejsce idealne na fajne, wakacyjne chwile.

Cefalù uznawane jest przez wielu za jedną z najpiękniejszych miejscowości na Sycylii. Jest też jednym z najbardziej obleganych resortów na wyspie. Przyjeżdża się tu głównie, by odpocząć i poczuć urlopowy klimat. Sama miejscowość położona jest mniej więcej w połowie długości północnego wybrzeża trójkątnej Sycylii. Oddalone jest o około 70 km na wschód od Palermo. Cefalù ma niecałe 14 tysięcy mieszkańców.

Plażowanie w Cefalù

Plaża w Cefalù to jedna z najpiękniejszych plaż na północnym wybrzeżu Sycylii. Piaszczysta, z łagodnym wejściem do wody, a do tego rewelacyjne widokowo otoczenie. Góry, nabrzeże miasteczka, La Rocca… Pięknie tu! Wzdłuż plaży biegnie droga Lungomare Giuseppe Giardina, a wraz z nią pełno restauracji, knajpek. Z minusów (które znajdziemy zresztą na wielu innych plażach) – podczas plażowania na pewno zaczepi nas chociaż raz sprzedawca okularów, chust czy innych rzeczy, których na pewno nam nie brakuje. Pojedyncze „nie” może nie wystarczyć, bowiem panowie przedstawiają spectrum swoich umiejętności sprzedażowych.

Co zobaczyć w Cefalù?

Katedra w Cefalù wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 9 obiektów wchodzących w skład kompleksu zabytków arabo-normańskich. Oprócz niej na liście znajduje się kilka obiektów w Palermo, a także katedra w Monreale. Katedra pochodzi z XII wieku i powstała za czasów króla Rogera I. Dwie monumentalne wieże,  a w środku pośród złotych mozaik Chrystus Pantrator, którego spojrzenie najpewniej zapamiętamy z tej wizyty do końca życia 🙂 Katedra zlokalizowana jest w samym centrum miejscowości i to właściwie wokół niej (oprócz plaży!) toczy się życie miasteczka. Na placu przed katedrą znajdują się kawiarnie, gdzie sporo turystów szuka wytchnienia od słońca przy granite, czy kawie.

Katedra znajduje się przy ulicy Corso Roggero, która jest jedną z najciekawszych w miejscowości. Wzdłuż niej można znaleźć kilka historycznych zabudowań, m.in. kościół świętego Stefana, a także bardziej turystyczne punkty, takie jak sklepy z pamiątkami czy restauracje.

Ulicą niemal równoległą, znajdującą się bliżej morza, do Corso Roggero jest Via Vittorio Emanuele. Tutaj znajdziemy jeden z ciekawszych zabytków miasteczka z okresu średniowieczna „Fiume Cefalino”. To zakątek, gdzie znajdują się do tej pory zachowane w dobrym stanie miejsce dawnej pralni miejskiej. Wstęp jest bezpłatny, a sama wizyta to kilkuminutowe zaglądnięcie tutaj, a nie spędzanie długich godzin. Niemniej warto, bo to dość nietypowa atrakcja.

Nieco dalej na północ znajdziemy bramę prowadzącą do morza Porta Pescara. Przechodząc przez nią, znajdziemy się na części plaży, z której znajdziemy świetny widok na zachodnią stronę miasteczka. Polecamy pospacerować w okolicy charakterystycznego „cypelka”, bo można znaleźć tu bardzo urokliwe zakątki i punkty widokowe.

Nad miastem góruje Rocca di Cefalù – charakterystyczna góra o stromych zboczach. Jedną z atrakcji jest wspinaczka na nią. Żeby to zrobić koniecznie należy mieć sportowe obuwie i trochę kondycji, bo wejście dość wyczerpujące oraz jeśli jesteście tu latem, wybierzcie się możliwie rano, kiedy jeszcze słońce i temperatura są znośne.

Dla fanów muzeów czeka z kolei Museo Mandralisca – dość kameralne miejsce, ale z dość dużą kolekcją obrazów, w tym obraz jednego z najbardziej znanych malarzy Sycylii Antonella de Messina „Portret Nieznajomego”.

Dojazd z Palermo

Z Palermo Centrale do Cefalù kursują pociągi z częstotliwością co 1-2 godziny. Aktualny rozkład sprawdźcie na oficjalnej stronie przewoźnika. W jedną stronę, w zależności od typu pociągu, podróż trwa od 45 minut do godziny. Cena biletu w jedną stronę dla osoby dorosłej to 6,20 EUR. Stacja w Cefalù znajduje się kilka minut drogi pieszo od plaży oraz centrum miasteczka.

***

A jeśli planujecie wyjazd do Palermo, polecamy nasz wpis o praktycznym przygotowaniu się do podróży do stolicy Sycylii.

You may also like

Zostaw komentarz