Trzebnica – atrakcje miasta, które warto odwiedzić

autor Tygrysy Podróży
kapliczka trzebnica

Nie ma chyba bardziej „kociego miasta” na Dolnym Śląsku. Trzebnica leży pośród wzgórz nazywanych Kocimi Górami. W samym mieście nie brakuje także kocich akcentów. Uwielbiamy to miasto i wybieramy się tutaj, chociaż na krótki spacer, przynajmniej raz do roku. Pokrótce napiszemy Wam tutaj dlaczego i co w Trzebnicy koniecznie polecamy zobaczyć i zrobić.

Krótko o mieście

Trzebnica położona jest w województwie dolnośląskim, około 30 km na północ od Wrocławia. Ma około 13 tys. mieszkańców. Historia miasta jest dość długa, na terenie Trzebnicy znaleziono ślady prehistorii, natomiast początek historii nowożytnej (a przynajmniej tej zapisanej) to wiek XII, a prawa miejskie Trzebnica dostaje w wieku XIII. Obecnie Trzebnica kojarzy się głównie ze św. Jadwigą – na jej terenie jest jej miejsce spoczynku (w Bazylice św. Jadwigi).

Kocia ścieżka

Nazwa naszego bloga zobowiązuje, więc musimy zacząć właśnie od tej atrakcji. Wrocław ma swoje krasnoludki, a oddalona niecałe pół godziny drogi autem Trzebnica, ma swoje koty. Kocich pomników możemy szukać głównie przy budynkach administracji publicznej oraz w zdrojowej części miasta. Najlepszym sposobem, by znaleźć je wszystkie, jest podążanie kocią ścieżką. Mapkę znajdziemy w centrum miasta, koło ratusza, i tam też znajdziemy dwa pierwsze koty –  Kociogórkę i Lubuszkę . Kocia ścieżka to pomysł na spacer po Trzebnicy, a odkrywanie tych małych pomników to atrakcja nie tylko dla najmłodszych miłośników kotów.

Stawy trzebnickie i tężnie

Te trzy stawy to świetny teren do spacerów. To spokojna część miasta, z alejkami spacerowymi, na granicy Lasu Bukowego.  Tutaj jeszcze na początku XX wieku działało uzdrowisko. Obecnie pomiędzy stawami znajdziemy także małe tężnie. Tężnie działają w sezonie wiosenno-letnim. Jeśli chodzi o uzdrowisko, to w Trzebnicy znajdziemy także jego historyczne akcenty w postaci dawnych zabudowań uzdrowiskowych, które można znaleźć zarówno w okolicy stawów, jak i w innych częściach miasta.

Las bukowy

Do stawów trzebnickich przylega las. I to las niebylejaki. Las bukowy to również dawny teren uzdrowiskowy. Kiedyś ścieżkami chodzili tu kuracjusze, dzisiaj korzystają z nich mieszkańcy miasta i przyjezdni. Jest tu dość pagórkowato, więc można się i zmęczyć 🙂 Las to piękna zielona wyspa w środku miasta idealna dla piechurów, biegaczy czy rowerzystów. Nam bardzo przypadł do gustu ten las podczas jesieni. W lesie znajduje się także Kościół Leśny, który który wtapiając się w kolorowe otoczenie jesiennych liści zrobił na nas rewelacyjne wrażenie. Jest tu jednak ładnie także o każdej innej porze roku.

Kapliczka św. Jadwigi

Na obrzeżach miasta można znaleźć miejsce, które spodobało się nie tylko nam, ale także scenografom polskiej kinomagrafii. W kilku polskich produkcjach filmowych znajdziemy sceny kręcone właśnie tutaj. Mała kapliczka, do której prowadzi aleja lip, to bardzo urokliwe miejsce i polecamy tu zajechać chociaż na chwilę, jeśli będziecie w okolicy.

Co jeszcze w Trzebnicy?

Trzebnica to jedno z miejsc kultu – znajduje się tutaj Bazylika św. Jadwigi. Święta Jadwiga jest patronką miasta i pod jej wezwaniem jest nie tylko to miejsce, ale także wspomniana już tu wyżej kapliczka. Bazylika jest jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w województwie dolnośląskim. Przy Bazylice znajduje się kolumna św. Jana Nepomucena – świętego, którego pomniki można znaleźć w wielu dolnośląskich miejscowościach.

Wzgórza trzebnickie, czyli inaczej Kocie Góry, to otaczający miasto teren pełen urokliwych ścieżek turystycznych. Nadają się idealnie dla fanów pieszych wędrówek. Jednym z takich wzgórz jest Winna Góra (inaczej Kocia Góra) znajdująca się w obrębie miasta.

***

Powyższa lista nie wyczerpuje listy atrakcji, które znajdziecie w Trzebnicy. Skupiliśmy się na takich, które sami odwiedziliśmy i które polecamy. Jeśli macie jakieś jeszcze miejsca, które warto odwiedzić w tym mieście, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

You may also like

Zostaw komentarz