Tykocin – zamek Tykocin, synagoga i inne atrakcje miasta

autor Tygrysy Podróży

Małe, ale czarujące. Pełne historii, zabytków. Miasto związane z królami Polski, a także z trwającą tu kilkaset lat gminą żydowską. Dużo wydarzeń, dużo atrakcji, a mieszka w Tykocinie obecnie zaledwie dwa tysiące osób. Jaki jest Tykocin? Co w nim znaleźć, po co tu przyjechać? W tym wpisie przedstawiamy Wam największe atrakcje miasta.

Zamek Tykocin

Historia tego miejsca rozpoczęła się już około pięć wieków temu, kiedy w stanęła tu pierwsza drewniana warownia. W 1542 roku z inicjatywy Zygmunta Augusta stanął tu potężny ceglany królewski zamek. Stworzono tu jeden z największych arsenałów Polski XVI wieku. Na tym zamku także na początku XVIII wieku wręczony został po raz pierwszy Order Orła Białego. Od połowy XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę.

W ostatnich latach prywatny inwestor rozpoczął odbudowę zamku i to miejsce odżyło. To, co zobaczymy to z zdecydowanej większości mury z… XXI wieku, ale na brawa zasługuje to w jaki sposób odbudowuje się to historyczne miejsce.

Na patio zamku wejdziemy za darmo, natomiast zwiedzanie wnętrza jest biletowane i odbywa się tylko z przewodnikiem. Cena to 17 zł, a zwiedzanie trwa około 45 minut i zaczyna się o pełnych godzinach. W środku zwiedzamy pomieszczenie muzealne, krużganki, 2 sale oraz wieżę więzienną. Uważamy, że mimo iż to nowo odbudowane mury, to warto wybrać się na zwiedzanie. Przewodnik wprowadza nas w dzieje historii tego miejsca oraz pomaga nam uruchomić wyobraźnię jak to było tu kiedyś 🙂

Urokowi zamku dodają dodatkowo winorośla posadzone wzdłuż jego murów, czy… podlaski biały rycerz pilnujący zamku – bocian biały w swoim gnieździe 🙂

Pomnik i plac Czarnieckiego

Zamek znajduje się po przeciwnej stronie rzeki niż miasteczko. Natomiast pokonując odległość kilkuset metrów od zamku i przekroczywszy Żelazny Most na Narwi znajdziemy się szybko w samym sercu Tykocina. Plac Czarnieckiego to ścisłe centrum miejscowości. To plac o podłużnym kształcie, na środku którego znajdziemy pomnik Hetmana Stefana Czarnieckiego. Powstał już w 1763 roku, co czyni go drugim najstarszym pomnikiem świeckim w Polsce (po kolumnie Zygmunta w Warszawie) oraz najstarszym tego typu obiektem zachowanym do dziś w niezmienionej postaci.

Przy placu znajduje się Kościół p.w. św. Trójcy. Ta późnobarokowa świątynia powstała w latach 1742-48, jest budowlą typu bazylikowego, a przyciąga uwagę dzięki charakterystycznej szerokiej fasadzie.

Wokół rynku znajdziemy ciekawą zabudowę, to w dużej mierze urokliwe, drewniane domy z historią. Jednym z nich jest np. drewniany dom mieszczański, który można zwiedzać.

Zabudowa miasteczka oraz ulica Złota

Nie tylko w okolicy placu Czarnieckiego na uwagę zasługuje architektura miasteczka. Kierując się od tego placu do synagogi znajdziemy się na ulicy Złotej – jednej z najładniejszych w miasteczku. Drewnianą zabudowę możemy także podziwiać na przylegającemu do ulicy Złotej placu Starego Rynku.

Wielka i Mała Synagoga

Wielka Synagoga to obecnie druga co do wielkości świątynia żydowska i jedna z najstarszych w Polsce. Powstała w XVII wieku. To budynek na planie kwadratu, wybudowany w stylu barokowym. Za wstęp do synagogi zapłacimy 25 zł. Może się wydawać nieco dużo, zwłaszcza, że zwiedzanie jest bez przewodnika, ale warto. Zamiast osobistego przewodnika w zwiedzaniu i zrozumieniu architektury samej synagogi pomoże nam natomiast audioprzewodnik, który znajdziemy na Youtube po zeskanowaniu na wejściu kodu QR. Warto to zrobić, bo zwiedzanie nabiera wtedy nieco innego wymiaru i dowiadujemy się nieco o historii tego miejsca i szczegółach architektonicznych.

Bilet wstępu obejmuje także wejście do Małej Synagogi, inaczej zwanej domem talmudycznym. Mała synagoga powstała w II połowie XVIII wieku, odbudowana po II wojnie światowej teraz jest siedzibą muzeum w Tykocinie.

Kuchnia żydowska i podlaska

Niedaleko synagog znajdziemy restauracje serwujące typowo żydowskie potrawy. Jeśli jest nam po drodze z turystyką kulinarną, warto wybrać się do którejś z nich na obiad albo chociaż na kawę po żydowsku z deserem. Oprócz kuchni żydowskiej znajdziemy w Tykocinie także akcenty kuchni podlaskiej. Zjemy czy kupimy na wynos tu coś na słodko: sękacza czy mrowisko albo lokalne sery.

To nie wszystko…

Do wielu tykocińskich zabytków należy także m.in. Zespół Klasztorny Bernardynów czy wiatrak koźlak, wybudowany w XIX wieku przez Holendrów.

Oprócz zabytków, na uwagę zasługuje także umiejscowienie samej miejscowości. Część gminy Tykocin leży na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego oraz w obrębie Biebrzańskiego PN. Przez miejscowość przepływa rzeka Narew, więc warto skorzystać ze spaceru nad jej brzegami. Zwłaszcza, że w lipcu 2022 otwarto tu ścieżkę dydaktyczną, uatrakcyjniającą niespieszne zwiedzanie miejscowości.

***

Byliście już w Tykocinie? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

You may also like

Zostaw komentarz