Punkty widokowe we Wrocławiu, czyli spójrz na miasto z góry!

autor Tygrysy Podróży

Jedną z największych atrakcji miast są punkty widokowe. Pozwalają zobaczyć niedawno widziane zabytki z góry, zobaczyć jak wygląda plan miasta „na żywo”, a nie tylko w Google Maps i w końcu stworzyć w naszej pamięci obrazek, który zapamiętamy na długo po wizycie w danym miejscu. Jak to wygląda we Wrocławiu? Wrocław to nie Paryż czy Nowy Jork, więc tak popularnych miejsc, jak wieża Eiffla czy Empire State Building tu nie ma, ale też powinniście być zadowoleni. W okolicy rynku i centrum miasta znajdziecie kilka miejsc, dzięki którym spojrzycie na Wrocław z innej perspektywy.

Poniżej mapa poglądowa z miejscami, które polecamy. W dalszej części wpisu znajdziecie ich opisy ze zdjęciami.

Mostek Czarownic (Pokutnic)

Chyba najbardziej klasyczny punkt widokowy miasta 🙂 Charakterystyczny mostek na wysokości 45 metrów, łączący dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny to miejsce, z którym związana jest niejedna miejska legenda. Samą kładkę doskonale widać także z okolic pręgierza na wrocławskim rynku, a do kościoła mamy tu zaledwie dwie minuty spaceru z rynku. Bardzo fajne widoki na rynek! Z minusów to oczywiście dość sporo schodów (chociaż to nie powinno być zaskoczenie, bo rzadko spotyka się windy w kościołach), no i może być tu tłoczno, mostek nie jest największych rozmiarów.

Wstęp: 10 PLN/5 PLN

Co zobaczymy: m.in. kolorowe kamienice rynku, ratusz, Kościół Garnizonowy

Lokalizacja: tutaj

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Na wysokości 42 metrów głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się bardzo fajny widok zarówno na centrum miasta, jak i na życie „przy Odrze”. Sam gmach bowiem zlokalizowany się przy rzece. Odwiedzenie punktu widokowego najczęściej odbywa się przy okazji zwiedzania najpopularniejszych barokowych perełek Wrocławia – Auli Leopoldina oraz Oratorium Marianum, które znajdują się także w gmachu Uniwersytetu. Sam punkt widokowy nie jest jednak najpopularniejszy w mieście, więc raczej nie powinniście spotkać tu dużych tłumów.

Wstęp: 14 PLN/10 PLN

Co zobaczymy: m.in. stare miasto, ale też wyspy, np. Wyspę Słodową

Lokalizacja: tutaj

Sky Tower

Najwyższy punkt, z którego można podziwiać Wrocław. Położony na wysokości ok. 200 metrów nad ziemią i na 49. piętrze punkt widokowy to jedna z popularnych atrakcji turystycznych miasta. Pomimo zlokalizowania poza ścisłym centrum, dość łatwo tu trafić (tramwajem lub kilkunastominutowym spacerem z rynku). Na punkt widokowy zawiezie nas winda, więc jest to chyba „najwygodniejszy” punkt widokowy Wrocławia. Co do widoków: będzie tu trochę miejskiej dżungli, bo na pierwszym planie zobaczymy bloki przy ulicy Powstańców Śląskich i inne osiedla. W oddali rynek (jednak bez szczegółów, bo odległość do niego jest znaczna). To ile zobaczymy na dalszym planie zależy od pogody i przejrzystości powietrza.

Wstęp: 18 PLN/12 PLN

Co zobaczymy: sporą część „mieszkalnego” Wrocławia. Bloki, osiedla. A przy dobrej pogodzie i przejrzystości zarys gór, w tym Ślęży.

Lokalizacja: tutaj

Wieża Kościoła Garnizonowego

Oprócz Mostku Pokutnic, Wrocław ma jeszcze jedno miejsce zaraz przy rynku ze świetnym punktem widokowym. Kościół św. Elżbiety (Kościół Garnizonowy) zlokalizowany jest w jednym z kątów wrocławskiego rynku. Wieża kościoła ma ponad 90 metrów, a taras widokowy znajduje się na wysokości około 75 metrów. Należy szykować się na wspinaczkę po około 300 stopniach (jest dość wąsko i nie ma „przystanków” w krętych schodach). Z tego miejsca znajdziemy najlepszy widok na rynek we Wrocławiu. Taras jednak pozwala na zobaczenie wszystkich stron miasta . Przy dobrej pogodzie i przejrzystym powietrzu można zobaczyć także Karkonosze.

Wstęp: 10 PLN/5 PLN

Co zobaczymy: m.in. rynek, Katedrę św. Marii Magdaleny, główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego

Lokalizacja: tutaj

Wieża Archikatedry Wrocławskiej

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Obecnie to miejsce, gdzie turyści kierują swe kroki, by m.in. zobaczyć Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Oprócz zobaczenia wnętrza katedry warto skierować się także na wieżę widokową. Uwaga, niespodzianka! Po wejściu po około 30 stopniach, czeka na nas… winda! A ta zawozi nas na samą górę. Dajemy też znać, że niestety pomimo windy, nadal może być trudno tu się dostać osobom z niepełnosprawnością ruchową. Jednak do pokonana jest niewiele, no niewiele, ale jednak wąskich, krętych schodów.

Z góry widok na okolicę Ostrowa Tumskiego, ale też Odrę i np. Most Grunwaldzki. Ponieważ jesteśmy oddaleni od rynku, zobaczymy stąd tylko jego zarys.

Wstęp: 10 PLN/5 PLN

Co zobaczymy: m.in. kościoły i inne zabudowania Ostrowa Tumskiego, Most Grunwaldzki

Lokalizacja: tutaj

Kawiarnia w bunkrze, czyli dach Muzeum Współczesnego we Wrocławiu

Nieco oddalony od ścisłego centrum, za to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Przy placu Strzegomskim znajduje się schron przeciwlotniczy zbudowany w 1942 roku. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Współczesne (które swoją drogą polecamy odwiedzić. Nawet jeśli nie interesuje Was ten nurt sztuki, to jednak chociażby z ciekawości warto tu zajrzeć). Na dachu natomiast znajduje się kawiarnia umieszczona w przeszklonej rotundzie. Wokół niej z kolei znajduje się taras, z którego mamy panoramę 360 stopni na życie miasta. To taki punkt widokowy, z którego nie zobaczymy np. starej zabudowy okolic rynku, a miejskie życie, ale naszym zdaniem, jeśli będziecie w okolicy, warto wstąpić! Bo to jedna z najlepiej zlokalizowanych kawiarni w mieście.

Wstęp: bezpłatny. Przy wejściu do muzeum po prostu mówimy, że udajemy się do kawiarni i jedziemy windą na ostatnie piętro. Oczywiście warto napić się tu kawy, bo dobrą tu ją mają 🙂 Ciasta też!

Co zobaczymy: m.in. „miejski gwar”, a w oddali Sky Tower

Lokalizacja: tutaj

***

Udało Wam się odwiedzić któreś z tych miejsc we Wrocławiu?

A może znacie jeszcze jakieś godne polecenia punkty widokowe we Wrocławiu? Dajcie znać w komentarzu!

You may also like

Zostaw komentarz