Twierdza Kłodzka i inne atrakcje Kłodzka

autor Tygrysy Podróży

Górująca nad miastem twierdza w Kłodzku, to jedna z największych atrakcji nie tylko Kłodzka, ale i całego Dolnego Śląska. Ta XVIII-wieczna budowla miała funkcje militarne i obronne, ale na jej szczęście (i na nasze!) nie musiała zbyt długo tych funkcji spełniać i dzięki temu obecnie możemy ja zwiedzać w niemal niezmienionym kształcie. Dzisiaj przyciąga turystów z całego kraju. Jak wygląda zwiedzanie twierdzy Kłodzko? I co jeszcze zobaczyć w samym Kłodzku? Podpowiadamy poniżej!

Twierdza w Kłodzku – zwiedzanie

Główna trasa zwiedzania to 9 punktów w twierdzy, na które składają się bastiony, donjon, czy wystawy z makietami pokazujące jak funkcjonował szpital wojskowy czy tzw. wielkie kleszcze. Podczas trasy nie zabraknie punktów widokowych na miasto i otaczające Kłodzko góry. Razem z biletem otrzymacie miniprzewodnik po tych punktach razem z krótkimi opisami i ciekawostkami.

Trasę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Na samodzielne zwiedzanie poświęcić należy od 30 do 60 minut. Jeśli z przewodnikiem, będzie to co najmniej godzina. Wejście z przewodnikiem odbywa się co pełne 30 minut, a jeśli zwiedzacie samodzielnie, to oczywiście wchodzicie o której Wam wygodnie. Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj.

Podziemne korytarze

Korytarze kontrminerskie zostały utworzone w celu zapobiegania atakom na twierdzę od strony północno-zachodniej. I też miały przeciwdziałać budowie korytarzy minerskich (czyli korytarzy wroga). Do zwiedzania udostępnione jest nieco ponad 1000 metrów korytarzy (z ponad 7 kilometrów!). Ta część udostępniona jest do zwiedzania tylko z przewodnikiem, a samo zwiedzanie trwa około godziny. Warto przed wejściem zastanowić się czy na pewno nie macie lęków klaustrofobicznych, bowiem korytarze na trasie bywają wąskie. Najniższy ma 1 m wysokości (chociaż do przejścia nim jest tylko 16 m).

Jeśli planujemy zwiedzać obie części twierdzy z przewodnikiem, musimy zaplanować sobie ok. 3 godziny czasu. Jeśli górę twierdzy zwiedzamy samodzielnie, a tylko korytarze z przewodnikiem, to zajmie nam to około 2-2,5 h. Bilet łączony (na główną trasę zwiedzania i korytarze) opłaca się bardziej niż na każdą część twierdzy z osobna. W styczniu 2022 było to 42 zł/bilet normalny (a za każdą z części twierdzy zapłacimy po 27 zł). Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie twierdzy.

Inne atrakcje Kłodzka

Oprócz zwiedzenia twierdzy, polecamy zatrzymać się w mieście na kilka godzin dłużej, by móc zwiedzić także miasto. Poniżej kilka z najważniejszych atrakcji Kłodzka:

Podziemna trasa turystyczna – 600 metrów korytarzy pod centrum miasta. W Średniowieczu Kłodzko miało swoje miasto podziemne, gdzie toczyło się życie. Obecny korytarz to próba odwzorowania dawnych czasów, z makietami. Na trasie fajne oznaczenia gdzie pod miastem akurat się znajdujemy. Wejście do podziemi znajduje się niedaleko wejścia do twierdzy od strony ulicy Czeskiej. Uwaga! Z podziemnych korytarzy wychodzi się w innym miejscu, kilkaset metrów dalej, więc się nie zdziwcie 🙂 Więcej szczegółów i cennik dostępny tutaj.

Ratusz – pierwszy ratusz powstał tu w XIV wieku, jednak obecny budynek pochodzi z końca wieku XIX. Połączone tu zostały różne style architektoniczne. Najstarsza część wieża – pochodzi ze średniowiecza, znajdziemy tu elementy baroku i neobaroku, a większość budynku to neorenesans. Ratusz to obecnie siedziba władz miasta, w jej wnętrzu znajduje się także biblioteka.

Rynek i jego okolice – oprócz ciekawego ratusza na rynku (inaczej Placu Bolesława Chrobrego) znajdziemy też sporo odrestaurowanych kamienic, którym warto poświęcić chwile uwagi. Sam rynek ma dość charakterystyczny spadek terenu. Oprócz samego rynku, polecamy przejść się po bocznych uliczkach, gdzie również można odkryć architektoniczne perełki.

Most gotycki – porównywany do mostu Karola w Pradze. Oczywiście dużo mniejszy, bo nie ma tu Wełtawy, a mały kanał Młynówka, ale też jest bardzo dobrze zachowany. Pochodzi z XIV wieku, a wśród rzeźb, postaci go zdobiących znajdziecie dość popularną postać św. tego rejonu – Jana Nepomucena.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej– dla fanów wizyt w muzeum czeka placówka przedstawiająca dzieje miasta Kłodzka i jego okolice. Dostępne są wystawy stałe i czasowe. Ceny biletów tutaj.

To, co jest bardzo fajnie rozwiązane w Kłodzku to oznaczenia atrakcji! A właściwie oznaczenia i opisy, które są dostępne w 4 językach. Nie musicie zatem mieć detalicznego przewodnika czy mapki. Po prostu spacerujcie po mieście, rozglądajcie się i… czytajcie co widzicie 🙂 Dzięki temu dowiecie się gdzie np. gdzie znajduje się najstarsza tawerna w mieście, czy kręcono sceny filmu z Bogusławem Lindą.

Kawa? Obiad?

Nie byliśmy w Kłodzku w celach kulinarnych, czy na tyle długo, by rozeznać się w najlepszych restauracjach. Ale jeśli macie ochotę na kawę, czy fajne desery lodowe, polecamy zajrzeć do kawiarni Kavosh. Jeśli chcecie syto zjeść, to wpadnijcie do restauracji Korona (dania głownie polskie, ale są też burgery i sałatki).

***

Jeśli wybieracie się na dłużej do Kłodzka, to polecamy zatrzymać się w pobliskim Bardzie w tym wpisie znajdziecie informacje, co w nim zobaczyć.

A jeśli chodzą Wam po głowie wycieczki górskie, czy też kompletujecie szczyty do Korony Gór Polskich, to tutaj przeczytacie o trasie na Śnieżnik, Rudawiec i Kowadło.

You may also like

Zostaw komentarz