Mściwojów – wieża widokowa i inne atrakcje

autor Tygrysy Podróży

Niedaleko Jawora na Dolnym Śląsku znajduje się mała miejscowość Mściwojów. Rzadko odwiedzana przez turystów, bo raczej nie pojawia się wśród najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia na Dolnym Śląsku. A uważamy, że warto tu zajechać. Już piszemy dlaczego!

Pierwsze wzmianki o Mściwojowie pojawiły się w 1251 roku jako o wsi rycerskiej. W połowie XVI wieku zostaje kupiona przez Ottona von Nostitza – wicekanclerza cesarstwa niemieckiego i późniejszego starostę księstwa świdnicko-jaworskiego. I to wtedy miejscowość przeżywa największy rozkwit. Obecnie Mściwojów zamieszkuje około 500 mieszkańców.

Zbiornik Mściwojów

Przez Mściwojów przepływa rzeka Wierzbiak. I zaraz obok zabudowań wsi znajduje się zbiornik wodny na tej rzece zbudowany. Znajduje się u podróży Winnej Góry (214 m. n.p.m.) i ma 35 ha. Mimo, że główną funkcją miało być magazynowanie wody na potrzeby rolnictwa, to obecnie pełni on także funkcje rekreacyjne.  W sezonie letnim można tu popływać łódką czy innym sprzętem pływającym. A za to podczas każdej pory roku dobrze się tutaj spaceruje 🙂

Wieża widokowa – spójrz na Śnieżkę z dystansu

Wieża widokowa na Winnej Górze ma 25 metrów wysokości. Znajduje się tu kilka tarasów widokowych, najwyższy na wysokości 21 metrów. Należy nastawić się na dość strome schody, więc należy mocno uważać podczas wchodzenia.

Wstęp jest na wieżę bezpłatny, a wieża zamykana na noc. W zależności od pory roku, jej godziny otwarcia są różne:

– w kwietniu, maju i październiku od 8:00-19:00

– od czerwca do września czynna jest od 8:00-21:00

– od listopada do marca wieża jest nieczynna.

Z wieży rozpościerają się widoki na zbiornik wodny, a w oddali widać świetną i szeroką panoramę Sudetów. Zobaczymy stąd Pogórze Kaczawskie, Izerskie czy Karkonosze. Przy dobrej pogodzie widać także Śnieżkę.

Parking przy wieży widokowej znajduje się przy skraju lasku i do samej wieży będziemy mieli około 10 minut spaceru wzdłuż jeziora. Ścieżka prowadząca do wieży jest utwardzona, więc spokojnie można tutaj spacerować także z wózkiem.

Dwór oraz staw z pawilonem na wodzie

W centrum wsi natomiast czeka na nas staw, a na nim wysepka z ruiną pawilonu. To miejsce powstało w XVII wieku i stanowiło część ogrodu założonego przez Ottona von Nostitza. Był to jeden z pierwszych ogrodów, jakie powstały na terenie Dolnego Śląska w XVII stuleciu. Zaraz przy stawie znajdują się ruiny renesansowego dworu. Obecnie cały ten teren niestety czasy świetności ma już za sobą, ale warto tu zajechać i przejść się wokół stawu.

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer…

…możecie wybrać się na spacer ścieżką edukacyjno-historyczną. To 10 km trasy przebiegającej przez Mściwojów, Targoszyn i Luboradz. Więcej o ścieżce, jej atrakcjach i jej przystankach przeczytacie na stronie Mściwojowa.

Dojazd do Mściwojowa

Mściwojów znajduje się około 7 km od Jawora i około 60 km od Wrocławia. Z Wrocławia dojedziemy tu w godzinę. Większość trasy przejedziemy autostradą A4 w stronę Legnicy, a następnie drogami gminnymi.

Wizytę w Mściwojowie warto połączyć np. ze zwiedzaniem Kościoła Pokoju w Jaworze. A jeśli planujecie dłuższy pobyt na Dolnym Śląsku lub szukacie pomysłów na wycieczki po tym województwie, sprawdźcie nasze wpisy: #DolnyŚląsk

You may also like

Zostaw komentarz