Szczawno-Zdrój – wieża widokowa i inne atrakcje miasta

autor Tygrysy Podróży

To miasto, lokalizacyjnie przyklejone do Wałbrzycha, jest jednym z dolnośląskich uzdrowisk. Oprócz kuracjuszy, chętnie zaglądają tutaj turyści, szukający przyjemnych terenów spacerowych czy oddechu od wielkomiejskiego życia. Od niedawna do Szczawna-Zdroju przyjeżdża się jeszcze w jednym celu – by wejść  na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina.

Wieża widokowa na wzgórzu Gedymina

Ta drewniano-stalowa konstrukcja znajduje się na wysokości 532 m.n.p.m. Na szczycie możemy podziwiać widoki 360 stopni na Wałbrzych oraz okolice. Dostrzeżemy stąd, przy dobrej widoczności, m.in. Masyw Ślęży, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie czy Śnieżkę.

Na wieżę prowadzi kilka leśnych, niewymagających większej kondycji, szlaków spacerowych. Podejście na sam szczyt wieży również jest łagodne – nie mamy tu schodów, a wspinaczka jest pod dość niedużym kątem. Wieża pod kątem konstrukcji oraz rozwiązania samego wejścia na nią (drewniane podesty pod kątem zamiast schodów) przypomina nieco mniejszą wersję Sky Walk w Świeradowie-Zdroju (piszemy o niej tutaj).

Wstęp na wieżę jest bezpłatny. U podnóża wieży znajdują się ławeczki, gdzie można odpocząć. Mniej więcej na 2/3 wysokości wieży znajduje się dodatkowy taras widokowy.

Na wieży może w tym samym momencie znajdować się maksymalnie 80 osób, jeśli ten limit zostanie osiągnięty, to automatycznie zamyka się bramka przy jej wejściu.

Wieża widokowa – parking i szlaki

Najłagodniejszym podejściem do wieży jest to od placu zabaw przy ulicy Narciarskiej przy Słonecznej Polanie. Parking przy wejściu na szlak jest dość mały. Jeśli jesteśmy tu dość wcześnie rano, to powinniśmy się załapać na miejsce, jeśli później – możliwe, że będzie trzeba poszukać miejsca gdzie indziej – np. tutaj.

Przy przejeździe, zaraz przy wejściu na (niebieski) szlak, znajduje się informacja, że do wieży jest 1000 metrów. W rzeczywistości jest to nieco więcej. Nie powinno to stanowić większego problemu, ale ponieważ my prowadziliśmy wózki dziecięce to robiło to nam małą różnicę ;). Mniej więcej w 2/3 trasy znajdziemy ponownie tablicę informacyjną dot. wieży, a także kierunkowskaz na staw na Wzgórzu Gedymina (można zahaczyć o tę atrakcję np. w drodze powrotnej).

Dojście do wieży powinno zając jakieś 20-35 minut. Poglądowa mapka podejścia poniżej:

Podłoże też dość płaskie, jednak zdarzają się kamienie. Dla osób z małymi dziećmi – dacie radę też tu dotrzeć z wózkiem dziecięcym. Oczywiście najlepiej z dużymi kołami, jednak my mieliśmy jeden wózek-spacerówkę typowo do samolotu i też udźwignęliśmy temat. Po prostu trzeba było utrzymać odpowiednie tempo, by koła się nie blokowały o kamienie i liście 😉

Innym ścieżką na wzgórze jest ta od ulicy Okrężnej. Tutaj też podejście nie jest bardzo trudne, jednak momentami nieco bardziej strome. I tutaj już nie radzimy iść z wózkami. Zwłaszcza wchodzenie może być mniej przyjemne 🙂 Tą ścieżką również dojdziemy do wieży w niecałe pół godziny.

Wejście na szlak od ulicy Okrężnej, wejście na ścieżkę na lewo od zaparkowanych aut na zdjęciu

Połącz szlaki

Jeśli nie lubicie wchodzić i schodzić tą samą trasą polecamy zostawić auto np. tutaj. Następnie przejść przez deptak i dojść do ulicy Narciarskiej i stamtąd wejść na szczyt. Następnie zejść z wieży szlakiem, o którym wspominamy powyżej. Uwaga: szlaki nie są najlepiej pooznaczane, więc po prostu wypatrujcie ścieżki nieco odbiegającej na lewo, chcąc iść w dół.

Dzięki tej trasie po zejściu znajdziemy się tuż przy wieży Anny, a stamtąd znowu dojdziemy do deptaku miasta. Poglądowa mapka poniżej:

Inne atrakcje Szczawna-Zdroju

Wieża Anny to fajny punkt widokowy na centrum Szczawna-Zdroju. Sama wieża powstała w 1818 roku. Znajduje się na skarpie, a nazwano ją tak dla uczczenia księżnej Anny von Hochberg. Z okolic wieży rozpościera się przyjemny widok na deptak miasta i zabudowania uzdrowiskowe.

Jak na uzdrowisko przystało, także w Szczawnie-Zdroju znajduje się pijalnia leczniczych wód mineralnych. Przy pijalni wód mineralnych znajduje się 70-metrowa hala spacerowa – przyjemne miejsce pod dachem, obecnie można tu kupić pamiątki i lody oraz schronić się, w zależności od pogody i pory roku, przed deszczem czy palącym słońcem. W zabudowaniach zdrojowych jest także Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego. Oprócz tego, że odbywają się tu wydarzenia kulturalne, to sama sala teatru jest warta uwagi. Piękne zdobiona, powstała po koniec XIX wieku.

Zabudowania uzdrowiskowe to duża część deptaku, który mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki. Oprócz nich przy tej ulicy można znaleźć ciekawe zabudowania, jak chociażby budynek, gdzie znajduje się obecnie ratusz miejski. W Szczawnie-Zdroju znajdziemy też inne przykłady wartych uwagi zabudowań uzdrowiskowych, jak np. Dom Zdrojowy.

Jak każde uzdrowisko, tak i Szczawno-Zdrój to w dużej mierze tereny spacerowe. Oprócz ścieżek na wzgórzu Gedymina, niemal każdy odwiedzający to miasto w celach rekreacyjnych, spaceruje po Parku Zdrojowym. Na uwagę zasługuje również Park Szwedzki. Wiemy jedno – na pewno będziecie mieli gdzie pospacerować i przewietrzyć głowę! 🙂

***

Byliście już w Szczawnie-Zdroju? Jak Wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzach!

You may also like

4 komentarze

Maja 22 kwietnia, 2023 - 9:39 pm

Ooo jak dobrze, że znalazłam ten wpis to jutro będziemy mieć super wycieczkę <3

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 23 kwietnia, 2023 - 11:44 am

cudnie, bawcie się dobrze!

Odpowiedź
Marcin 29 września, 2023 - 9:07 am

Fajne miejsce na weekendowy wypad 🙂 albo po prostu jako baza wypadowa do okolicznych atrakcji

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 30 września, 2023 - 6:23 pm

Jak najbardziej! Jako baza wypadowa się również nadaje idealnie 🙂

Odpowiedź

Zostaw komentarz