Szklarska Poręba – największe atrakcje. Co warto tu zobaczyć?

autor Tygrysy Podróży
Złoty widok Szklarska

Jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Dolnym Śląsku. Położona na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich Szklarska Poręba przyciąga turystów zarówno tym, że jest dobrą bazą wypadową na szlaki Sudetów, jak i swoimi atrakcjami. I to o tych atrakcjach ten wpis – poznajcie największe z nich.

Ścisłe centrum Szklarskiej Poręby to ciąg restauracji. Tu jedna z nich zlokalizowana w starym młynie

Szrenica (1362 m. n.p.m.)

Najpopularniejszy szczyt do zdobycia z Szklarskiej Poręby. Można wejść od strony Wodospadu Kamieńczyka i tym samym zaliczyć tę atrakcję po drodze. A można i wjechać. Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę składa się z dwóch odcinków. Bilet można kupić zarówno na oba, jak i na jeden z nich i tym samym część trasy przebyć pieszo. Bilet na oba odcinki i trasę w górę i w dół kosztuje 42 zł. Pełen cennik do znalezienia tu. UWAGA: Jeśli zamierzacie zarówno wjechać, jak i zjechać, pamiętajcie by na kolejkę nie wybrać się zbyt późno. Przykładowo jeśli wyciąg jest czynny do godziny 16stej, maksymalnie około godziny 14-14:30 musimy zacząć wjeżdżać. Warto przed wybraniem się na atrakcję także sprawdzić na stronie internetowej czy na pewno jest czynna.

Widok z wyciągu na Szrenicę na skały Końskie Łby

Chybotek

Jedna z najpopularniejszych skał w mieście. Niewysoka, bo mająca 4 metry, a jednak dość znana. Nie zachwyci, nie odbierze nam tchu. Ale na pewno jest atrakcyjna ze względu na możliwość „rozbujania” najwyżej położonego na stosie kamienia. Atrakcja więc głównie dla dzieci, ale dorośli też atrakcję często odwiedzają.

Formacje skalne w sercu Szklarskiej Poręby

Mimo, że Szklarska Poręba nie leży w Górach Stołowych, które słyną z różnorakich formacji skalnych, w Karkonoszach i Izerach też coś znajdziemy. Jadąc czy maszerując od ścisłego centrum miasta. w stronę Wodospadu Kamieńczyka znajdziemy po lewej stronie Krucze Skały, a po przeciwnej stronie, mniej popularne, Krzywe Baszty.

W pobliżu wyciągu krzesełkowego na Szrenicę znajdziemy natomiast Skałki Marianki – charakterystyczny układ skalny z dwoma koziołkami na szczycie. Także spacerując po ścisłym centrum Szklarskiej Poręby znajdziemy „wciśnięte” w inne atrakcje skały.

Złoty widok

Złotych widoków znajdziemy co najmniej kilka w polskich górach i wiele z nich faktycznie zasługuje na swoje miano. Ten tutaj także. Do tego od jakiegoś czasu znajdziemy tu konstrukcję w formy platformy widokowej, która umożliwia zarówno znalezienie dobrych kadrów, jak i wypoczynek dzięki licznym ławeczkom.

Wodospady

Szklarki i Kamieńczyk. Ten pierwszy ma około 11 metrów wysokości i przyznajemy, że mimo tego, że lubimy wodospady, niekoniecznie rozumiemy jego fenomen. Może nie samego zobaczenia wodospadu, ale tłumów tu ciągnących, zajmujących parking, a następnie płacących za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego tylko po to, by wodospad zobaczyć. Jeśli planujecie wybrać się na szlak lub inne atrakcje w ramach KPN, to już bardziej się to opłaca. Minimalny bilet jaki możemy nabyć do parku to bilet jednodniowy.

Kamieńczyk to trochę większy rozmach. To największy wodospad po polskiej części Sudetów. Jego trzy kaskady tworzą łącznie 27 metrowy wodospad. Do Kamieńczyka można podejść wchodząc do jego wąwozu (obowiązują dodatkowe opłaty – poza biletem do KPN – wstęp do wąwozu to 8 zł za osobę dorosłą).

Norweska Dolina

Bardzo dużym zaskoczeniem było dla nas odkrycie w Szklarskiej Porębie Norweskiej Doliny. Ten obecnie resort luksusowy ma swoje korzenie w XIX wieku. To wtedy dzięki braciom Hauptmann ten zakątek Szklarskiej Poręby został doceniony. Obecnie to dziewięć ekskluzywnych willi, w których można zafundować sobie odrobinę luksusu. Do samego resortu można wejść nawet jeśli nie jest się jego gościem (zwiedzanie wtedy tylko na zewnątrz).

Zakręt Śmierci

Brzmi mało zachęcająco. A jednak to jedno z popularnych miejsc, które przyciąga sporo turystów. Ten ostry na 180 stopni zakręt na obrzeżu Szklarskiej Poręby to nie tylko niebezpieczny odcinek jezdni, ale przede wszystkim miejsce, skąd rozpościera się genialna panorama na Karkonosze. Przy samym zakręcie znajdziemy dwa parkingi wzdłuż drogi, a z nich to kilka kroków do platformy widokowej. Z Zakrętu Śmierci możemy też wybrać się na krótką wycieczkę górską na Wysoki Kamień.

Zakręt Śmierci Szklarska Poręba
Widok z Zakrętu Śmierci

Wysoki Kamień (1058 m. n.p.m.)

Nieco pod 1000 m.n.p.m. znajdziemy szczyt będący jednym z najlepszych punktów widokowych w Izerach. Zobaczymy stąd zarówno Izery, Karkonosze, jak i niższe pasma górskie Sudetów, np. Góry Kaczawskie. Najprościej i najkrócej dojdziemy tutaj z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym. Trasa zajmie nam około godziny czasu, nie jest absolutnie wymagająca. Na szczycie znajduje się schronisko oraz wieża widokowa (obecnie, w listopadzie 2020 nieczynne).

Widoki z Wysokiego Kamienia

***

Jeśli planujecie dłuższy wypad w Sudety, może zainteresują Was także niedaleko położone Góry Kaczawskie. O ich atrakcjach piszemy tutaj.

You may also like

6 komentarzy

ValdiTravel 12 listopada, 2020 - 4:16 pm

Świetne miejsce na piesze wędrówki! Ekstra relacja i fotki

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 16 listopada, 2020 - 9:45 am

Dzięki bardzo! 🙂

Odpowiedź
Elwira 23 listopada, 2020 - 1:05 pm

Dla mnie największą atrakcją w tamtych okolicach są przepiękne szlaki <3 Chyba najbardziej z wszystkich polskich gór kocham Izerskie, mimo że nie są zbyt wysokie, mają swój niesamowity klimat. Jeśli też lubicie spacerować, to polecam https://eurowczasy.pl/najciekawsze-widokowe-szlaki-w-gorach-izerskich/ Może znajdziecie tam inspiracje na kolejne podróże 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 26 listopada, 2020 - 4:33 pm

Super! Dzięki za polecenia 🙂 I tak, Izery są rewelacyjne!

Odpowiedź
Szlak Za Szlakiem 27 listopada, 2020 - 3:59 pm

Super wpis. Przywołał bardzo miłe wspomnienia. Kocham Szklarską Porębę. Zakochałam się w niej bez pamięci. Ta miejscowość ma swój niesamowity klimat, który napawa pozytywną energią. Ciekawe jest także Muzeum Minerałów.

Odpowiedź
Karolina z Mamkowo.pl 27 listopada, 2020 - 9:20 pm

Wieki już nie byłam w Szklarskiej, a mam ją całkiem niedaleko. Jakoś tak ostatnio zawiewa mnie do Karpacza.

Odpowiedź

Zostaw komentarz