Świeradów-Zdrój – Sky Walk, punkty widokowe i inne atrakcje miasta

autor Tygrysy Podróży

Położony w sercu Gór Izerskich Świeradów-Zdrój to miejscowość, którą odwiedzają zarówno turyści spragnieni górskich krajobrazów i wędrówek, jak i kuracjusze chcący podreparować swoje zdrowie. Ta miejscowość zamieszkana jest przez zaledwie 4 tysiące mieszkańców, a w sezonie zimowym i letnim ciągną tu tłumy. Z racji sąsiedztwa z niemiecką granicą, Świeradów-Zdrój to także popularne miejsce wypoczynkowe sąsiadów zza naszej zachodniej granicy. Jakie atrakcje oferuje Świeradów-Zdrój? Podpowiadamy te najciekawsze naszym zdaniem (chociaż to na pewno nie wszystkie!).

Sky walk

Wybudowana w 2021 wieża widokowa Sky walk, to tak naprawdę okazja do nacieszenia się widokami gór, ale także okazja do odbycia spaceru w chmurach. W Polsce jest już kilka podobnych konstrukcji, jednak na dzisiaj ta w Świeradowie-Zdroju jest najwyższa. Nie da się ukryć, że umiejscowienie wieży dobrane zostało idealnie, bo już podnóże wieży znajduje się na wzniesieniu. Sama wieża ma 62 metry wysokości, a by dojść na jej szczyt musimy pokonać drewnianą platformę o długości 850 metrów.

Z dodatkowych atrakcji – na szczycie czeka na nas szklany taras widokowy, pajęcza sieć, na którą można wejść i poczuć przypływ adrenaliny, a także skrótowa droga z powrotem ze szczytu w postaci zjeżdżalni (ta atrakcja jest dodatkowo płatna).

Wstęp na Sky walk to spory wydatek. Obecnie (maj 2023) to 69 zł za os. dorosłą i 53 zł za dziecko (od 3 do 12 lat). Polecamy wybranie się na atrakcję rano, zaraz po jej otwarciu. Jest wtedy najmniej ludzi, a słońce też dość nisko, co sprzyja robieniu dobrych zdjęć.

Wieża widokowa na Młynicy

Oprócz Sky Walk w Świeradowie powstała jeszcze jedna wieża widokowa w 2021 roku. Tym razem to wieża na szczycie Młynicy Ma 33 metrów wysokości, dwie platformy widokowe, a na jej szczyt prowadzi 148 schodów. Wstęp na wieżę jest darmowy. Do wieży dojdziemy w pięć minut z parkingu. Z wieży rozciąga się ładna panorama, dostrzec można wieżę widokową na Czerniawskiej Kopie, Sky walk czy Stóg Izerski. W orientacji pomagają oznaczenia na drugiej platformie widokowej najważniejszych punktów orientacyjnych wraz z odległościami do nich oraz dostęp do lunety.

Stóg Izerski

Świeradów-Zdrój ma w ofercie atrakcję w postaci kolejki gondolowej. W zimie służy głównie narciarzom, a w pozostałe pory roku turystom chcącym w szybki sposób znaleźć się w górach. Kolejka ma stację górną na wysokości 1060 m. n.p.m. Jeśli planujemy wejść na szczyt Stogu Izerskiego, to ze stacji kolejki czeka nas jeszcze 15-minutowy spacer szlakiem czerwonym. Cennik kolejki oraz godziny otwarcia znajdziemy na tej stronie. W okolicy górnej stacji znajdziemy schronisko, bar, a także kilka miejsc, gdzie można po prostu przystanąć i napawać się widokami.

Oczywiście oprócz kolejki gondolowej, Stóg Izerski to jeden z najpopularniejszych szczytów w okolicy na wycieczkę górską. Idąc czerwonym szlakiem z centrum Świeradowa-Zdroju, na szczyt powinniśmy dotrzeć w około 2-2,5 godziny. Mapka poglądowa poniżej.

Sępia Góra

Szczyt wznoszący się na wysokość 828 m. n.p.m. Wycieczka na Sępią Górę to możliwość wyjścia w góry także dla osób, które niekoniecznie lubią spędzać długie godziny na szlaku. Wycieczkę na szlak zaczynamy właściwie w centrum miejscowości, kierując się na szlak niebieski. Podejście bywa miejscami strome, jednak ponieważ nie jest to długa trasa, spokojnie można wycieczkę odbyć we własnym tempie, bez ryzyka zostania na szlaku na noc 😉 Na szczycie czekają na nas charakterystyczne głazy z napisem „Sępia Góra”. Polecamy widoki stąd. Mapka poglądowa, jak dojść na szczyt, poniżej.

Nie tylko góry

Jak sama nazwa miejscowości wskazuje, Świeradój-Zdrój, to też, a może przede wszystkim uzdrowisko.

Pierwszy dom zdrojowy powstał tu w 1781 roku, a obecny został ukończony w 1899 roku. Naszym, bardzo oczywiście subiektywnym zdaniem, to jeden z najładniejszych domów zdrojowych na Dolnym Śląsku. W środku znajduje się modrzewiowa hala spacerowa o długości 80 metrów, jest tu też scena, na której odbywają się koncerty w ramach organizowanych przez Świeradów-Zdrój wydarzeń. Oczywiście dom zdrojowy to także wody lecznicze, których kuracjusze mogą się napić ku zdrowotności 🙂

Do Domu zdrojowego przylega park, który zachęca do spacerów. Przy ulicy Zdrojowej znajdziemy trzy poidełka z wodą mineralną dostępną dla turystów. Deptak w Świeradowie-Zdroju, czyli ulica Zdrojowa został kilka lat temu zmodernizowany. Obecnie to przyjemne miejsce na spacer, pełne barów, restauracji. Przy ulicy Zdrojowej znajdziemy także ładne akcenty architektury miasteczka, np. Willę Szarlottę.

Dla fanów muzeów

W podziemiach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe. Ekspozycja pokazuje historię uzdrowiska, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w XVI wieku!

Innym miejscem dla osób lubiących muzea będzie Czarci Młyn. To takie mocno ukierunkowane tematycznie miejsce. W tym miejscu w XIX wieku prężnie działała piekarnia, obecnie można zwiedzać wnętrza z przewodnikiem. Część maszyn jest oryginalnych, część to rekonstrukcja. Wizyta tutaj to nie tylko okazja do poznania historii tego miejsca, ale też garść informacji o historii chleba i tradycyjnego procesu produkcyjnego pieczywa.

Świeradów-Zdrój ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, także poza tymi wymienionymi przez nas. Jeśli macie jakieś do polecenia, podzielcie się w komentarzach!

***

Będąc w Świeradowie-Zdroju na dłużej, warto odwiedzić też okolice Szklarskiej Poręby. Polecamy także jednodniowy wypad do czeskiego Liberca.

You may also like

Zostaw komentarz