Bergamo, Mediolan i Como w 3 dni – trasa zwiedzania

autor Tygrysy Podróży

Planujesz kilkudniowy wypad do Bergamo? Masz już zakupione loty i zastanawiasz się jak zagospodarować swoim czasem na miejscu? Poniżej przedstawiamy plan zwiedzania na trzydniowy pobyt w tych okolicach. Zwiedzanie bynajmniej nie męczące, a raczej pozwalające zobaczyć najważniejsze i najciekawsze miejsca, a wieczory poświęcić na celebrowaniu włoskiej kuchni i bezalkoholowych trunków, czyli dolce far niente 🙂

Plan zakłada 3 pełne dni na miejscu. Możecie też mieć 2,5 dnia i uda się zmieścić w czasie z tym zwiedzaniem. Jeśli, przykładowo, macie przylot do południa w pierwszy dzień, śmiało możecie ruszyć do Mediolanu jeszcze tego samego dnia.

Jeśli chodzi o noclegi, to tu już wszystko zależy od Was. Możecie spać w jednym miejscu i poruszać się pociągami albo zmieniać lokalizację noclegów codziennie. Jeśli planujecie spać nad jeziorem Como, polecamy dobrze skomunikowaną z resztą miejsc miejscowość Lecco. Niezależnie jednak od tego, czy będziecie nocować w Bergamo, Mediolanie czy nad Como, transport pociągami zajmie Wam nie więcej niż godzinę-półtorej w jedną stronę. Więcej o praktycznej stronie podróży do Bergamo i okolic piszemy tutaj. 

Dzień 1 – zwiedzanie Mediolanu

Nie będziemy słodzić. Naszym zdaniem nie jest to najładniejsze miasto we Włoszech. Miasto żyje biznesem, modą, jest mocnym ośrodkiem napędowym włoskiej gospodarki. Ale nie jest miastem, z którym kojarzymy sobie typowe włoskie miasta. Place, kamienice, wąskie uliczki – tutaj nie znajdziemy tego wiele. Ale jest kilka miejsc, które warto w Mediolanie zobaczyć.

Sercem Mediolanu jest Piazza Duomo, czyli plac katedralny. To tutaj znajdziecie to, czym Mediolan może się pochwalić od strony architektonicznej i to wszystko w jednym miejscu!

Katedra mediolańska to na pewno jedna z najciekawszych kościołów nie tylko we Włoszech, ale i całej Europie. Jest też jednym z największych. Gotycka, strzelista, marmurowa. Już sama jej fasada robi niesamowite wrażenie. Jest możliwość wejścia na dach katedry, co jest jedną z fajniejszych atrakcji w mieście. Jeśli interesuje Was taka atrakcja, zaglądnijcie na stronę katedry, gdzie możecie zerknąć na opcje zwiedzania i kupić bilety online.

Przy Piazza Duomo znajduje się Galeria Wiktora Emmanuela. Ten wysoki, bogato zdobiony pasaż, to dom dla butików najdroższych marek modowych świata. Jeśli lubicie takie zakupy – super, jeśli nie – wejdźcie tutaj chociaż po to, by popodziwiać architekturę tego miejsca, bo warto!

Wychodząc z Galerii od strony Via Tommaso Marino sprawdźcie piekarnię Panzerotti Luini. Jeśli nie przerazi was kolejka przed wejściem, warto skusić się na smacznego włoskiego pieroga z którymś z nadzieni.

Niedaleko Galerii Wiktora Emmanuela znajduje się najbardziej rozpoznawalny teatr we Włoszech. Teatr La Scala mieści się w XVIII-wiecznym budynku z klasycystyczną fasadą. Z zewnątrz wcale mocno się nie wyróżnia na tle innych budynków i może nie przyciągać uwagi, jednak to tutaj odbywają się najlepsze przedstawienia operowe we Włoszech.

Będąc w Mediolanie warto odwiedzić Castello Sforzesco. To ceglany zamek powstały w XV wieku, który znajdziemy w centrum miasta. Kierując się tu z Piazza Duomo, dojdziemy tu w około 15 minut. Możemy także podjechać metrem. Zamek ma spory dziedziniec, w samym zamku znajduje się też kilka muzeów. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, natomiast jeśli interesują nas muzea, za wstępy musimy zapłacić. Przy zamku znajduje się spory park, w którym można odpocząć, napić się kawy. W sezonie organizowane są tu często jakieś wydarzenia (koncerty, itd.)

Mediolan to także siedziba wielu muzeów czy Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci. Jeśli interesuje Was kilkudniowy pobyt w mieście, zaglądnijcie na bloga Och!Milano – autorka mieszka w Mediolanie i dzieli się ciekawymi miejscami z tego miasta.

Dzień 2 – Varenna i Belaggio, czyli jezioro Como

Ten dzień proponujemy spędzić nad jeziorem Como. To jedno z najpiękniejszych jezior we Włoszech i warto mu poświęcić chociaż jeden dzień (chociaż jeśli macie do dyspozycji więcej czasu, na pewno nie będziecie się tu nudzić!).

Zwiedzanie Como „w miniaturze” warto uskutecznić w jego centralnej części – to tutaj znajdują się najbardziej urokliwe miejscowości, a i sam transport między nimi jest dość łatwy i wygodny – dzięki połączeniom promowym.

Varenna to jedna z najbardziej eleganckich miejscowości nad jeziorem. Ładne zabudowania nad brzegiem jeziora, knajpki z widokiem na jezioro i góry. To miejsce sprzyja wypoczynkowi i cieszeniem oka pięknymi kadrami. Nad brzegiem jeziora od przystani promowej do centrum miejscowości wiedzie promenada, zwana „Promenadą Zakochanych”. Ryneczkiem miejscowości jest Piazza S. Giorgio z kościołem San Giorgio.

Nad jeziorem Como popularne jest zwiedzanie willi zlokalizowanych nad brzegiem jeziora. Cechuje je piękna architektura nie tylko samych willi, ale i ogrodów. Dodatkowo magnesem przyciągającym odwiedzających jest obecność willi w ekranizacjach filmowych. Będąc w Varennie warto odwiedzić willę Monastero. Zlokalizowana na południu miasteczka, pozwala nacieszyć się niesamowitymi widokami z jej ogrodów. Świetne miejsce na spędzenie godziny relaksu czy zrobienie super zdjęć.

Bellagio to chyba najpopularniejsza miejscowość nad jeziorem Como. Z Varenny dostaniemy się tu w 15 minut promem. Bellagio to miasteczko pełne urokliwych zakątków, schodów, które kuszą może niekoniecznie wspinaczką na nie w letnie upały, ale na pewno do krótkiego odpoczynku połączonego z robieniem zdjęć 🙂 Znajdziemy tu też sporo knajpek położonych przy brzegu jeziora (które niestety oprócz pięknych widoków oferują też dość wysokie ceny). Wzdłuż jeziora wiedzie promenada spacerowa z ławeczkami i punktami widokowymi.

Dzień 3 – Bergamo

Bywa pomijane. Bo przylatuje się do faktycznie do Bergamo, ale stamtąd wiele osób już z lotniska wybiera transport do Mediolanu czy kieruje się nad jezioro Como. Samo Bergamo jednak jest warte odwiedzenia. W mocnym uproszczeniu – Bergamo składa się z dolnego i wysokiego miasta. Miasto wysokie, czyli citta alta to położona na wzgórzu starsza część miasta.

Dostać się tu możemy autobusem nr 1 (z dworca kolejowego, lotniska) lub kolejką torową funicolare.  

W 2017 roku mury weneckie znajdujące się w Bergamo zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. To mury okalające stare miasto Bergamo. Warto przejść się wzdłuż nich, bo to też okazja do znalezienia przyjemnych widoków.

Sercem bergamskiego Citta Alta jest Piazza Vecchia z fontanną del Contarini oraz sąsiadującą z Piazza Vecchia –  Piazza Duomo, czyli Placem Katedralnym. Przy tym drugim placu znajdziemy Katedrę św. Aleksandra, Bazylikę Santa Maria Maggiore i Kaplicę Colleoni. Wizyta w Bergamo nam osobiście kojarzy się z przeniesieniem się w inny, starszy świat. Oprócz zabytków, podczas spaceru wśród urokliwych uliczek, zobaczycie tu dużo szyldów przypominających te z dawnej epoki.

W Bergamo znajduje się także Ogród Botaniczny. Dla chcących zobaczyć wysokie miasto z jeszcze wyższej perspektywy, czeka druga kolejka torowa – Funicolare S.Vigilio.

Jeśli macie siły i chęci na spacery, to polecamy z powrotem do miasta niskiego dostać się piechotą. To okazja do spaceru z bardzo przyjemnych okolicach.

***

Wybierając się do Bergamo i okolic zaglądnij także do naszego wpisu z informacjami praktycznymi. A jeśli podróżujesz z niemowlakiem lub małym dzieckiem, zaglądnijcie także tu.

You may also like

2 komentarze

Ada 9 kwietnia, 2024 - 3:20 pm

Przydatne informacje, przyda się podczas planowanie własnej podróży <3!

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 27 kwietnia, 2024 - 12:19 pm

dziekujemy!

Odpowiedź

Zostaw komentarz