Nicea – największe atrakcje miasta

autor Tygrysy Podróży

Planujecie podróż na Lazurowe Wybrzeże i koniecznie chcecie zobaczyć Niceę? Chociaż jej największe atrakcje? Bardzo dobrze, że chcecie! Nicea to piękne miasto, pełne atrakcji. Jednocześnie to miejsce, gdzie, jeśli się postaramy, zobaczymy jej najważniejsze zakątki w ciągu jednego dnia. Ale jeśli planujemy tu zostać na tydzień, też nie będziemy się nudzić! Poniżej przestawiamy listę najważniejszych atrakcji miasta.

Zestawienie nie ma w sobie muzeów, galerii ani atrakcji mocno „poza szlakiem”. To zdecydowanie checklista dla osób, które na Niceę mają niewiele czasu. Albo… jadą tu na dłużej, ale chcą się oddać głównie plażowaniu, co jest w przypadku wyboru tej destynacji bardzo słusznym wyborem 🙂

Stare miasto

Vieux Nice to stare miasto Nicei. Mocno turystyczne, ale też najbardziej urokliwe ze wszystkich dzielnic miasta. Małe wąskie uliczki to zawsze recepta urokliwy akcent miasta. Stare miasto to też restauracje i galerie sztuki. Nam też przypadło do gustu przyglądanie się witrynom sklepowym. Ogólnie polecamy zgubić się tutaj. A później kupić lody i usiąść na placu Rossetti przy katedrze św. Reparaty i oddać się chwili nieróbstwa.

Plac Garibaldiego

Sąsiaduje ze starym miastem, przejeżdżają tędy tramwaje, kilka minut drogi dzieli nas piechotą od Portu Lympia. Ten plac to jeden z orientacyjnych punktów miasta. Jest najstarszym z głównych placów w Nicei. Jest dość rozległy, otoczony ciekawymi budynkami. Nazwa placu brzmi włosko nie bez powodu. Bo nazwę zawdzięcza włoskiemu bohaterowi naradowemu Giuseppe Garibaldiemu. Zresztą sam plac powstał, kiedy Nicea znajdowała się na terytorium Włoch i, nie oszukujmy się, sam plac wydaje się bardziej włoski niż francuski 🙂 Obecnie to popularne miejsce spotkania mieszkańców, w okolicy placu sporo knajpek serwuje przekąski i wino w całkiem przyzwoitych cenach. Na samym placu też się sporo dzieje, zwłaszcza w weekendy.

Targ Cours Saleya

Po pamiątki z Nicei to tu. Po świeże warzywa i owoce też tu. To najpopularniejszy targ w Nicei, otwarty codziennie. Jeśli jakimś cudem ominiecie go podczas zwiedzania starego miasta, przyjdźcie tu specjalnie w któryś dzień. W okolicy znajdziecie też sporo knajpek, gdzie napić się można dobrej kawy i zacząć niespiesznie dzień.

Port Lympia

Urokliwe, kolorowe łódeczki, jachty, knajpki, widok na Wzgórze Zamkowe. Port Lympia to oprócz swojego moskiego transportowego przeznaczenia także, naszym zdaniem, jeden z najładniejszych zakątków Nicei. Z ciekawostek: Gdańsk to miasto partnerskie Nicei, a w Porcie Lympia znajduje się też polski akcent. Boulevard Lecha Wałęsy. Jest na tabliczkach również dopisek, że jest to zdobywca Nagrody Nobla z 1983 roku. Chcecie zobaczyć port w całej okazałości z góry? Wejdźcie na Wzgórze Zamkowe!

Wzgórze Zamkowe

Położone między starym miastem, a portem Wzgórze Zamkowe to najpopularniejszy punkt widokowy miasta. Znajdziemy stąd widok zarówno na ciągnącą się kilometrami Promenadę Anglików, jak i na morze i port. Dojść tutaj schodami można z kilku stron, natomiast jeśli lubimy szybko i bez zmęczenia – jest dostępna także winda (od strony Promenady Anglików). Winda wygląda nieco jak relikt, ale jest sprawna, pod kontrolą i, co bardzo przyjemne, jest za darmo. Na szczycie wzgórza zamku nie już nie zobaczymy, za to są pozostałości murów obronnych. A do tego oprócz wspomnianych wcześniej widoków, to też fajne miejsce rekreacyjne, które służy mieszkańcom. Dobra miejscówka na piknik, wyszalenie dzieci na placu zabaw, na kawę. Jest tu też, wprawdzie sztuczny, bo sztuczny, ale wodospad.

Widok na Niceę ze Wzgórza Zamkowego

Promenada Anglików

Zaczyna się w okolicach lotniska i ciągnie do wzgórza zamkowego. Ta około 7-kilometrowa promenada to miejsce spotkań mieszkańców Nicei, wypoczynku dla turystów. To najbardziej znana ulica w mieście i najbardziej popularna. Na całej jej długości ciągną się plaże (uwaga, kamieniste!).

Hotel Le Negresco

To jeden z najbardziej luksusowych hoteli w mieście. Ale też najbardziej rozpoznawalny. Znajdujący się przy Promenadzie Anglików hotel otwarto w 1913 roku i od ponad stulecia stanowi magnes dla osób ceniących sobie sztukę i luksus. Obecnie doba hotelowa kosztuje od około 1200 PLN, więc jeśli macie dostępny taki budżet na wyjazd, pewnie warto tu zostać na noc. Jeśli nie – hotel jest ładny do oglądnięcia także z zewnątrz, a kawałek sztuki znajdziemy przy jego wejściu – stoi tu kolorowa rzeźba przedstawiająca muzyka jazzowego Milesa Davisa.

Katedra Notre Dame

To największy kościół w Nicei. Zbudowana w stylu neogotyckim w połowie XIX wieku katedra znajduje się w centrum miasta przy ulicy Avenue Jean Medecin. Jej dwie wieże sięgają 65 metrów, a nad głównym wejściem znajduje się charakterystyczne, witrażowe okno różane.

Sobór św. Mikołaja

Drugim charakterystycznym obiektem sakralnym znajdującym się poza obrębem starego miasta Nicei jest Sobór św. Mikołaja. Wybudowano go w 1912 w stylu rosyjskim i jest obecnie największą cerkwią poza Rosją wybudowaną w tym stylu. Sam sobór został wzniesiony na planie krzyża greckiego, ma 5 kopuł, a wnętrze jest bardzo bogato zdobione.

La Reserve i jego okolica.

Widok tego obiektu zdobi sporo pamiątek z Nicei, zwłaszcza tych stylizowanych na dawne czasy. Dojść tutaj możemy z portu Lympia w kilka minut kierując się na wschód wzdłuż morza. Oprócz ciekawego budynku i luksusowej restauracji znajdują się tutaj malutkie plaże wciśnięte między budynki i skały. To miejsce spotkań i pikników mieszkańców miasta, do którego rzadko zaglądają turyści. Zatem polecamy tym bardziej, bo wizyta tutaj to też okazja do podglądnięcia chociaż wycinka życia nicejczyków.

***

Jeśli planujesz wyjazd do Nicei, polecamy zajrzeć do naszego wpisu z informacjami praktycznymi dotyczącymi przyjazdu tutaj.

Przyjeżdżając do Nicei, koniecznie zaplanuj sobie dzień na Monako. Tutaj znajdziesz podpowiedzi co i jak 🙂

You may also like

3 komentarze

Darek 31 października, 2022 - 7:10 am

Dzień dobry,

bardzo ciekawe, skondensowane zebranie najważniejszych miejsc do zobaczenia. Mam zamiar sprawdzić w praktyce za tydzień :-). Jedno pytanie praktyczne – czy na bilet 10-cio przejazdowy kupiony po przylocie na lotnisku pojedziemy również autobusem 100 do Monako I z powrotem ?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Darek

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 1 listopada, 2022 - 11:56 am

Dzień dobry 🙂 Super, zazdrościmy, bo do Nicei pojechalibyśmy chętnie jeszcze nie raz! Wydaje mi się, że na autobus 100 ten bilet nie obowiązuje. Ale na szczęście to niewielki koszt biletu i kupuje się ukierowcy – więc po prostu zapytajcie przy wejściu do autobusu czy da radę z ty biletem 🙂 Nam się kojarzy jednak, że wszyscy kupowali bilety i nie korzystali z tego 10-przejazdowego.
Dobrego wyjazdu!

Odpowiedź
Jack Adamski 19 listopada, 2022 - 7:00 am

Bilet jest ważny 72 minuty w jednym kierunku zarówno na autobus jak i tramwaj.. reasumując mieszk 12 lat w Nicei i szczerze pisze że tu nie ma co robić ale niestety trzyma.mnje.tam coś innego ja osobiście omijałbym to miasto uciekając do Éze, Villefanche sur mer, Antibes,Grasso..nie polecam dziury typu Cannes czy jeszcze większej St Tropez tragedia! Monaco? Wytrzymałem 3miesiace i dałem dyla do Paryża na rok odstresować się po tym kraju .polecam.na wypoczynek Arkachone cudowne spokojne.miasteczko nad oceanem 40 km od Bordoux nie ma Arabów!!jak w Nice gdzie jest ich zatrzęsienie kradną wszystko a stare miasto nie radzę wybierać się samemu wieczorem .. pozdrawiam z Lazurowego Wybrzeża Jacek

Odpowiedź

Zostaw komentarz