Zamek w Roztoce – nieodkryty skarb Dolnego Śląska

autor Tygrysy Podróży

Nie należy póki co do list w stylu TOP 10 zamków na Dolnym Śląsku. Na razie o nim dużo nie słychać. To jedno z takich miejsc, które albo znajdziemy przez przypadek buszując po mapach województwa albo dowiemy się o nim od kogoś, kto już tu był albo… z bloga podróżniczego jak nasz 🙂 Dziwi to bardzo, bo to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku.

Średniowiecze? Renesans? Barok?

Historia zamku w Roztoce zaczyna się w XV wieku. Przez setki lat działo się tutaj sporo. Przez 450 lat wieki zamek związany był z rodem von Hochberg, który przez te lata kilkukrotnie przebudowywał zamek, zmieniając jego styl architektoniczny i wnętrza. Bryła zamku pozostaje jednak od kilku wieków niezmieniona do czasów obecnych. Otoczenie zamku za to, to zbudowany w stylu barokowym Ogród Francuski i 18ha Park Angielski.

Przełomowym rokiem dla zamku był 1945, w którym skończyła się obecność von Hochbergów w Roztoce. Zamek nie dość, że uległ rozgrabieniu i uszkodzeniu, to zaczął pełnić funkcje… hmmm… bardziej praktyczne? Ośrodek kolonijny, hotel robotniczy, Ochotniczy Hufiec Pracy, a do tego w międzyczasie kolejne zniszczenia i kradzieże.

Zamek jest w posiadaniu obecnych właścicieli od 2017 roku i wtedy pojawiła się nowa nadzieja w przywrócenie obiektowi jego zasłużonego blasku. Zwiedzając go obecnie widać już postęp prac renowacyjnych, głównie we wnętrzach. A z tego, co usłyszeliśmy podczas zwiedzania: jeszcze dużo planów czeka w kolejce do realizacji.

Zwiedzanie – obecnie

Zwiedzanie zamku odbywa się tylko z przewodnikiem. Obecnie (stan na sierpień 2021) jest to możliwe w weekendy: sobotę i niedzielę o godzinie 12stej i 14stej. Zwiedzanie trwa około godziny. Bilety można nabyć wcześniej online tutaj lub kupić na miejscu. My kupowaliśmy na miejscu i nie było problemów, jednak nie wiemy czy jest jakiś maksymalny limit miejsc. Parking znajduje się tuż pod zamkiem, w okolicy kościoła w Roztoce.

Widok na pozostałości Parku Francuskiego

To gdzie ten zamek i jak tu dojechać?

Zamek znajduje się na Dolnym Śląsku. Z Wrocławia to około 70 km. Dojedziemy tu w godzinę, częściowo autostradą A4, a następnie drogą nr 5. Niedaleko jest też z zamku do Strzegomia i Jawora. Chcąc zorganizować sobie całodniową wycieczkę, proponujemy połączenie odwiedzin w tym zamku z np. zwiedzaniem zamku Książ, zamku w Bolkowie lub Kościoła Pokoju w Jaworze. Z wszystkich tych miejsc dojedziemy stąd w 20 minut.

Dlaczego warto?

Piękny na zewnątrz, mimo, że elewacja swoje lata już przeżyła. Pięknieje wewnątrz – tutaj jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale już teraz kilka pomieszczeń robi wrażenie. A reszta… naszym zdaniem też ma urok, bo pozwala obserwować zmianę. Wierzymy, że będzie to miejsce, o którym będzie jeszcze głośno, ale warte zobaczenia jest już teraz. Odwiedźcie go zatem zanim stanie się dolnośląskim „must see”. My osobiście lubimy miejsca, które są w trakcie odbudowy, mają swój klimat. Czuć bowiem ducha starych czasów, można obserwować zmianę przemianę czy nawet podglądnąć błędy jakie popełniono zanim zostaną w pełni naprawione. Przykładowo przewodnik podczas zwiedzania z nami z wielką irytacją wskazywał na miejsca, które były pokryte za czasów komuny okropną olejną farbą 🙂

Za kilka lat już pewnie tego nie będzie… Ale trzymamy kciuki, by zamek piękniał w oczach i zyskiwał większą popularność. Bo ten obiekt zasługuje za uwagę 🙂

***

Jeśli interesują Was inne, bardziej lub mniej znane, atrakcje Dolnego Śląska, zaglądajcie na nasz profil w social mediach: na Facebooku i Instagramie, gdzie zdajemy relacje z odwiedzanych miejsc.

You may also like

Zostaw komentarz