Przez Benelux z namiotem – recenzje kempingów

autor Tygrysy Podróży
Z namiotem przez Benelux

Podróżowanie z namiotem po Holandii, Belgii i Luksemburgu to jedno z rozwiązań na budżetowy wypad po krajach Beneluksu. Kempingów jest tutaj bardzo dużo i najczęściej o bardzo dobrym standardzie, więc warto rozpatrzyć spanie pod namiotem jako sposób na wakacyjny wyjazd.

Jest kilka holenderskich słów, które wywołają uśmiech u Holendrów. Wij gaan naar de camping czyli… jedziemy na kemping. Uwielbiają bowiem spędzać na nich wakacje, czy weekendy wyjeżdżając całymi rodzinami. Często też podróżują w te same miejsca, tudzież opłacają sezonowe abonamenty na danym kempingu. Nie zgłębialiśmy nigdy skąd wynika taka miłość holendrów do tej formy rekreacji, ale jest ona niezaprzeczalna i wierna! Bo mimo, że lubią eksplorować świat, to jednak moda na kempingi zdaje się, że nigdy nie przeminie.

Pojęcie kempingu też w Holandii jest trochę szersze niż to, które my rozumiemy. Podczas gdy my kojarzymy go głównie z polem namiotowym i miejscem, gdzie możemy zaparkować z przyczepą kempingową, w Holandii część z nich jest parkami z luksusowymi domkami wypoczynkowymi. Część tzw. vakantieparks ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę hotelową, posiada parki wodne i restauracje. Niektóre kemping to małe osiedla, gdzie znajdziemy domki letniskowe a także przyczepy, które są na stałe w jednym miejscu.

Nie oznacza to jednak, że z namiotem  podróżować się nie da. Da się, jak najbardziej! I polecamy ten typ zakwaterowania w Beneluksie. Chociażby ze względów kosztowych. Hotele czy pensjonaty potrafią tutaj kosztować naprawdę sporo, zwłaszcza w sezonie letnim nie spodziewajmy się wielu ofert noclegów za mniej niż 100 EUR/pokój/noc. Dodatkowo bliskość natury oraz możliwość wypoczynku w podobny sposób, w jaki robią to mieszkańcy odwiedzanego kraju to także niezaprzeczalne plusy 🙂

Z namiotem przez Benelux

Kempingi w Beneluksie – praktycznie

Planując swoją trasę wakacyjną, nie rezerwowaliśmy nigdzie noclegu wcześniej, bo chcieliśmy mieć swobodę i dużą elastyczność podczas wakacji. Kempingów wyszukiwaliśmy na bieżąco podczas podróży przez Google. Nie trafiliśmy na żadną dobrą dedykowaną aplikację z kempingami w krajach Beneluksu. Jeśli takową znacie, podzielcie się proszę w komentarzu!

Standardowa doba na kempingu zbieżna jest z tymi w hotelach. Najczęściej rozpoczyna się o godzinie 14. lub 15., a kemping należy opuścić następnego dnia nie później niż o 11. To, co warto sprawdzić wcześniej, to godziny otwarcia recepcji. Często zdarza się, że w ciągu dnia jest kilka godzin przerwy w ich urzędowaniu.

To, co często zobaczymy przy wjeździe na kemping lub zaglądając na jego stronę internetową, to karteczka z napisem ’vol’ lub 'complet’. My sami trafiliśmy na taką kilka razy. Jednak, jeśli podróżujecie z namiotem, wejdźcie na recepcję i zapytajcie czy możecie się zatrzymać na noc. Najczęściej nie będzie problemu, bo komplet tyczy się najczęściej kwestii miejsc pod kampery czy przyczepy kempingowe.

Z namiotem przez Benelux

My podczas podróży przez Benelux w lipcu 2019 roku zatrzymaliśmy się na sześciu kempingach – 4 w Holandii i po jednym w Belgii i Luksemburgu. Poniżej znajdziecie krótkie opisy kempingów wraz z cenami.

Holandia, Limburgia: Camping De Oosterdriessen

Kilka kilometrów na południe od centrum Maastricht znajdziemy pięknie położony kemping nad rzeką Mozą. Jest możliwe wejście do wody z plaży, jednak trzeba być przygotowanym na wejście na własne ryzyko (brak tu ratownika plus jakość wody pozostawia wiele do życzenia). Miejsca są dokładnie wydzielone i bardzo przejrzyście oznaczone. Miejsca pod namiot znajdują się w przytulnej, zalesionej części kempingu, można więc liczyć tu na trochę prywatności.

Na terenie kempingu znajduje się sklep oraz bar. Sanitariaty są w dobrym standardzie. Jest też wydzielone miejsce do zmywania oraz pralnia. Niestety brak tu (jak w większości odwiedzonych kempingów) kuchni lub miejsca, gdzie można by było bez własnego sprzętu przygotować sobie jedzenie.

Cena za namiot + dwóch dorosłych w sezonie wysokim to 26 EUR/noc.

Z namiotem przez Benelux - kamping

Holandia, Zelandia: De Lange Pacht

Położony blisko Vlissingen, jakies 3 km od morza. Miejsce zdecydowanie wyspecjalizowane w sezonowym podnajmowaniu miejsc kempingowych. My, rozbijając się tu jako jedyni z małym namiotem pośród przyczep kempingowych i kamperów, stanowiliśmy dla innych osób nie lada atrakcję. Brak tu typowego pola namiotowego, wszystkie miejsca są uzbrojone w wodę i prąd. Fajne, nowoczesne sanitariaty.

Cena za namiot + dwóch dorosłych to 28 EUR/noc. Brak możliwości parkowania na miejscu kempingowym.

Holandia, Zelandia: Camping Zierikzee

Ten, położony w miasteczku Zierikzee kemping był najspokojniejszym, na jakim byliśmy w Beneluksie. 15 minut spaceru dzieli nas od centrum Zierikzee. Na polu namiotowym oprócz nas były tylko dwa inne namioty. Sanitariaty lata świetności mają już za sobą, ale są czyste. Sympatyczna właścicielka.

Cena za namiot + dwóch dorosłych to 23,30 EUR. Prysznice płatne dodatkowo 1 EUR za żeton. Brak możliwości zaparkowania samochodem na miejscu kempingowym.

Holandia, Utrecht: Camping Batenstein

Absolutnie najlepszy i najładniejszy kemping z całej naszej listy. Położony nad kanałami i stawami sprawia, ze klimat tu panujący jest nie do podrobienia. Sanitariaty w bardzo dobrym stanie. Tu też, w jako jedynym kempingu w Beneluksie trafiliśmy na zaplecze kuchenne z kuchenkami. I to do dyspozycji wyłącznie dla osób nocujących w namiotach. Dodatkowo przy namiotach jest sporo stolików do dyspozycji, a przy deszczowej pogodzie można skryć się na sporym, zadaszonym tarasie.

Lokalizacja w miejscowości Woerden, która sama w sobie była dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Sami nigdy o niej nie słyszeliśmy i trafiliśmy tu przez przypadek. Jednak zaliczamy ją do jednych z najprzyjemniejszych miasteczek w Holandii. Woerden, pomimo swoich rozmiarów ma też dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną, więc nie będziecie głodni. A na lody polecamy wybrać się do Luciano przy ulicy Kerkstraat 2.

Cena za namiot + dwóch dorosłych  to 18 EUR/noc. Prysznice płatne dodatkowo 0,60 EUR za żeton. Brak możliwości zaparkowania samochodem na miejscu kempingowym.

Podróżowanie autem

Belgia, Frandria Wschodnia: Camping Groenpark

Kemping położony w pobliżu jeziora Donkmeer. Namiot można rozbić w spokojnym miejscu w pobliżu stawu lub też na placu,  na którym lokują się kampery, skąd bliżej do recepcji i łazienek. Sanitariaty w dobrym standardzie. Bardzo przyjemny kemping.

Cena za namiot, samochód i dwóch dorosłych to 20 EUR/noc.

Luksemburg, miasto Luksemburg: Camping Kockelscheuer

Bardzo fajny kemping położony na obrzeżach stolicy Luksemburga. Kemping prowadzony przez Holenderów i też nie zdziwcie się, że zdecydowaną większość turystów tutaj będą stanowić właśnie Holendrzy 🙂

Wyznaczone małe pole namiotowe, ale też dość duża dowolność w rozbiciu się namiotem także na innych 'skrawkach’ zieleni. Dobry standard łazienek. Do dyspozycji dużo ławek na zewnątrz oraz jadalnia pod dachem. Na terenie kempingu znajduje się sklep i mały snackbar. Dużym plusem kempingu jest jego lokalizacja. Kilka minut spacerem znajduje się autobus miejski, którym dojedziemy do centrum.

Cena za namiot + dwóch dorosłych to 16 EUR/noc.

biwakowanie w Luksemburgu

***

Zobacz też, jak podróżowaliśmy z namiotem po Nowej Zelandii 🙂

You may also like

Zostaw komentarz