Podróżowanie wypożyczonym pojazdem.

autor Tygrysy Podróży
Lagkawi

Poradnik podróżowania wypożyczonym pojazdem.

Z doświadczenia wiemy, że nic tak nie pozwala sprawnie zwiedzać obcego kraju, jak posiadanie własnego środka lokomocji. Oczywiście, jeśli destynacja nie jest zbyt odległa, możemy skorzystać z własnego pojazdu. Natomiast jeśli zamierzamy wybrać się gdzieś dalej niż do krajów europejskich najczęściej korzystamy z usług wypożyczalni samochodów, skuterów, etc.

Ruch lewostronny

Największym zmartwieniem początkujących podróżników w kwestii poruszania się własnym pojazdem są kraje o ruchu lewostronnym. Jako mieszkańcy Europy mogliśmy mieć okazję doświadczyć takiego ruchu oczywiście w Wielkiej Brytanii, ale także w Irlandii, na Cyprze oraz Malcie. Jednak jeśli rozważamy opuszczenie naszego wspaniałego kontynentu musimy liczyć się z tym, że takich krajów jest więcej (najczęściej są to właśnie dawne kolonie Imperium Brytyjskiego).

W krajach azjatyckich najczęstszym środkiem lokomocji jest skuter. W przypadku jednośladów odchodzi nam kwestia umiejscowienia kierownicy w innym miejscu, a także mamy szerszy zakres obserwacji tego, co dzieje się na drodze. Jeśli chodzi o samochody sytuacja jest już bardziej kłopotliwa.

Najczęściej podawanym na forach internetowych problemem kierowców przyzwyczajonych do ruchu prawostronnego są właśnie – przyzwyczajenia. Jak np. odruch oglądania się przez prawe ramię podczas zmiany pasa ruchu. Właśnie dlatego względnie młodym kierowcom łatwiej jest przestawić się na tę „złą stronę”.

Podróżowanie pojazdem w podróży

W Australii podróżowaliśmy Subaru pożyczonym od naszych gospodarzy.

Aby przyzwyczaić się szybko do ruchu lewostronnego mamy kilka rad:

  • Wypożycz pojazdu względnie tani (jazda drogim sprzętem może spowodować dodatkowy stres)
  • Wybierz auto z automatyczną skrzynią biegów (brak konieczności walki lewą ręką z dźwignią zmiany biegów pozwala skupić się w 100% na drodze)
  • Daj sobie czas. Jak już wsiądziesz do wypożyczonego auta, nie ruszaj od razu, tylko poświęć kilka minut na „oswojenie” się z autem. Sprawdź np. jak się włącza kierunkowskazy i wycieraczki (tutaj mogą być kolejne niespodzianki jeśli chodzi o strony ich umiejscowienia), ustaw lusterka itd. Wyłącz też radio, by się nie rozpraszać.
  • Jeśli to możliwe – wybieraj mniej uczęszczane drogi i unikaj dużych aglomeracji miejskich (niby miasto, jak miasto, ale większe natężenie użytkowników drogi, samochodów, rowerzystów, pieszych, skrzyżowań ze znakami, światłami przy zmienionej perspektywie może spowodować poczucie niepewności, a w konsekwencji nawet panikę). Jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy z wypożyczalni (które często umiejscowione są na parkingach kilkupoziomowych) rusz jadąc za jakimś innym samochodem. To będzie swego rodzaju krótki tutorial w stylu „jak się poruszać autem w tym dziwnym świecie” 🙂
  • Jeśli nie podróżujemy w pojedynkę poprośmy o uwagę podczas jazdy także osobę, która zajmuje miejsce obok kierowcy. Podczas pierwszej jazdy niech nam przypomina od czasu do czasu „keep left” 🙂
  • Samo „keep left”, czyli trzymanie się lewej strony, tyczy się także wielopasmowych dróg. Pamiętajmy, że „wolniejszym” pasem jest właśnie pas po lewej stronie, wyprzedzanie zaś odbywa się po pasie prawym.
  • Jak już jedziemy po lewym pasie, skupmy się przede wszystkim na trzymaniu się blisko osi jedni, a nie lewego pobocza.
  • Wykup ubezpieczenie (dodatkowe – to które, w razie uszkodzenia pojazdu także z naszej winy, pokryje koszty jego naprawy)
  • Zachowaj spokój i ogranicz stres. To naprawdę nie będzie takie trudne! 🙂

 

pojazdem

W Wietnamie najlepszym środkiem lokomocji jest oczywiście skuter.

pojazdem

Poruszając się skuterem w Azji należy zachować szczególną ostrożność!

podróżowanie pojazdem

Podróżowanie po południowej wyspie Nowej Zelandii autem lub motocyklem to sama przyjemność.

You may also like

Zostaw komentarz