Poradnik podróżowania wypożyczonym pojazdem.
Z doświadczenia wiemy, że nic tak nie pozwala sprawnie zwiedzać obcego kraju, jak posiadanie własnego środka lokomocji. Oczywiście, jeśli destynacja nie jest zbyt odległa, możemy skorzystać z własnego pojazdu. Natomiast jeśli zamierzamy wybrać się gdzieś dalej niż do krajów europejskich najczęściej korzystamy z usług wypożyczalni samochodów, skuterów, etc.
Ruch lewostronny
Największym zmartwieniem początkujących podróżników w kwestii poruszania się własnym pojazdem są kraje o ruchu lewostronnym. Jako mieszkańcy Europy mogliśmy mieć okazję doświadczyć takiego ruchu oczywiście w Wielkiej Brytanii, ale także w Irlandii, na Cyprze oraz Malcie. Jednak jeśli rozważamy opuszczenie naszego wspaniałego kontynentu musimy liczyć się z tym, że takich krajów jest więcej (najczęściej są to właśnie dawne kolonie Imperium Brytyjskiego).
W krajach azjatyckich najczęstszym środkiem lokomocji jest skuter. W przypadku jednośladów odchodzi nam kwestia umiejscowienia kierownicy w innym miejscu, a także mamy szerszy zakres obserwacji tego, co dzieje się na drodze. Jeśli chodzi o samochody sytuacja jest już bardziej kłopotliwa.
Najczęściej podawanym na forach internetowych problemem kierowców przyzwyczajonych do ruchu prawostronnego są właśnie – przyzwyczajenia. Jak np. odruch oglądania się przez prawe ramię podczas zmiany pasa ruchu. Właśnie dlatego względnie młodym kierowcom łatwiej jest przestawić się na tę „złą stronę”.
Aby przyzwyczaić się szybko do ruchu lewostronnego mamy kilka rad:
- Wypożycz pojazdu względnie tani (jazda drogim sprzętem może spowodować dodatkowy stres)
- Wybierz auto z automatyczną skrzynią biegów (brak konieczności walki lewą ręką z dźwignią zmiany biegów pozwala skupić się w 100% na drodze)
- Daj sobie czas. Jak już wsiądziesz do wypożyczonego auta, nie ruszaj od razu, tylko poświęć kilka minut na „oswojenie” się z autem. Sprawdź np. jak się włącza kierunkowskazy i wycieraczki (tutaj mogą być kolejne niespodzianki jeśli chodzi o strony ich umiejscowienia), ustaw lusterka itd. Wyłącz też radio, by się nie rozpraszać.
- Jeśli to możliwe – wybieraj mniej uczęszczane drogi i unikaj dużych aglomeracji miejskich (niby miasto, jak miasto, ale większe natężenie użytkowników drogi, samochodów, rowerzystów, pieszych, skrzyżowań ze znakami, światłami przy zmienionej perspektywie może spowodować poczucie niepewności, a w konsekwencji nawet panikę). Jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy z wypożyczalni (które często umiejscowione są na parkingach kilkupoziomowych) rusz jadąc za jakimś innym samochodem. To będzie swego rodzaju krótki tutorial w stylu „jak się poruszać autem w tym dziwnym świecie” 🙂
- Jeśli nie podróżujemy w pojedynkę poprośmy o uwagę podczas jazdy także osobę, która zajmuje miejsce obok kierowcy. Podczas pierwszej jazdy niech nam przypomina od czasu do czasu „keep left” 🙂
- Samo „keep left”, czyli trzymanie się lewej strony, tyczy się także wielopasmowych dróg. Pamiętajmy, że „wolniejszym” pasem jest właśnie pas po lewej stronie, wyprzedzanie zaś odbywa się po pasie prawym.
- Jak już jedziemy po lewym pasie, skupmy się przede wszystkim na trzymaniu się blisko osi jedni, a nie lewego pobocza.
- Wykup ubezpieczenie (dodatkowe – to które, w razie uszkodzenia pojazdu także z naszej winy, pokryje koszty jego naprawy)
- Zachowaj spokój i ogranicz stres. To naprawdę nie będzie takie trudne! 🙂