Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

autor Tygrysy Podróży
kowary

Park Miniatur w Kowarach to jedna z najbardziej promowanych atrakcji na Dolnym Śląsku. Kilkadziesiąt miniatur dolnośląskich atrakcji turystycznych w jednym miejscu. Jak dojechać i czy warto? Podpowiadamy!

Dolny Śląsk w miniaturze

Niezależnie od tego z jakiej części Polski jesteśmy, w parku znajdziemy wycieczkowy skrót przede wszystkim po Dolnym Śląsku. Znajdujące się tutaj około 60 miniatur to odwzorowane atrakcje tego regionu w skali 1:25. Każda z miniatur opatrzona jest opisem obiektu, a także te dolnośląskie obiekty mapą województwa z zaznaczeniem miejscowości, gdzie możemy znaleźć daną atrakcję w realu.

Ponieważ ta część Polski obfituje w zamki i pałace nie zaskakuje, że to one stanowią sporą część znajdujących się tutaj obiektów. Nie brakuje jednak odwzorowań budynków mieszkalnych oraz ratuszy. Dość ładną pracą z tego rodzaju jest m.in. wrocławski ratusz w miniaturze. Znajdziemy tu także Karkonosze w miniaturze wraz z obserwatorium na Śnieżce oraz Śnieżne Kotły z ich znanymi schroniskami. Do tego kilka obiektów sakralnych – od opactwa w Krzeszowie po Kościoły Pokoju wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Przy miniaturach znajdziemy krótkie opisy atrakcji wraz z ich lokalizacją

Nie tylko z Dolnego Śląska

Mimo, że dominują tutaj miniatury zabytków i atrakcji Dolnego Śląska, znajdziemy tu także inne obiekty. Pałac w Mosznej to jedna z miniatur zajmująca centralną część parku, a ku naszym zaskoczeniu znajdziemy tu także obiekty z Czech, czy Niemiec.

Mimo, że park nie jest wielkich rozmiarów, to to, co stanowi jego wielki plus, to że miniatur cały czas przybywa i robi się ich coraz większe zagęszczenie, a tym samym park staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Pałac w Mosznej – przykład miniatury obiektu spoza Dolnego Śląska

Informacje praktyczne

Kowary nie są dużą miejscowością, a jednak na obszarze miasteczka znajdziemy sporo drogowskazów kierujących nas do Parku Miniatur. Nie powinniśmy mieć zatem większych problemów z odnalezieniem atrakcji.

Sam Park Miniatur znajduje się na terenie dawnej fabryki dywanów. I też by dojechać do samej atrakcji najpierw przejedziemy przez mocno industrialny teren. Może zaskoczyć taki krajobraz wokół, więc uprzedzamy, że jak będziecie mijać magazyny czy wózki widłowe po drodze to tak – jesteście w dobrym miejscu.

Parking przy atrakcji jest dość spory, więc jeśli nie jesteśmy w szczycie sezonu wakacyjnego, raczej nie będzie problemu z zaparkowaniem. Parking jest bezpłatny.

Bilety kupujemy w małym budynku przy wejściu. Ceny (na wrzesień 2022): dorośli 40 PLN, dzieci do lat 14 – 31PLN, młodzież 14-18 lat – 34 PLN. Aktualne informacje na ten temat znajdziecie też na stronie parku.

W cenie biletu jest zwiedzanie z przewodnikiem, które zajmuje około pół godziny. Wizyta w parku jest nielimitowana czasowo. Dostępny jest także sklep/kawiarnia, w której można zakupić napoje.

Na terenie Parku bez problemu można poruszać się z wózkiem niemowlęcym. Jest to dobra atrakcja także dla dzieci w każdym wieku.

Kościół Wang to jedna z miniatur przestawiających atrakcje Karpacza

Czy warto?

My sami mieszkamy we Wrocławiu (około 2 godziny drogi) i wydaje nam się, że już całkiem dobrze znamy Dolny Śląsk, a jednak w tym parku bardzo nam się podobało. Przypomnieliśmy sobie bowiem o niektórych atrakcjach w naszym województwie, a także dowiedzieliśmy o – dla nas – nowych, które chcemy w przyszłości odwiedzić.

Jeśli jesteście z innych części Polski, to wizyta może być jeszcze bardziej interesująca. Zwłaszcza jeśli odwiedzacie pobliskie popularne turystycznie miejscowości, np. Karpacz (odległość 8 km) czy Szklarską Porębę (odległość 30 km).

Obserwatorium na Śnieżce w miniaturze na tle prawdziwej Śnieżki 🙂

You may also like

2 komentarze

Marian Piasecki 21 września, 2022 - 9:24 am

proszę o zmianę cen biletów na waszej stronie :).

https://tygrysypodrozy.pl/park-miniatur-zabytkow-dolnego-slaska-w-kowarach/

Ceny biletów wstępu do Parku Miniatur:
osoby dorosłe: 40,00 zł
Seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 36,00 zł
młodzież od lat 15-18: 34,00 zł
dzieci do lat 14: 31,00 zł
Grupy powyżej 15 osób- 10% zniżki a jeden opiekun na grupę ma wstęp wolny.
Parking, toalety, przewodnik oraz fotografowanie są nieodpłatne.
Osoby poniżej jednego metra wzrostu wstęp wolny.
Oprowadzamy mówiąc po polsku, angielsku, niemiecku, czesku, francusku, ukraińsku i rosyjsku.
Ceny biletów z 10% zniżką dla grup liczących powyżej 15 osób.
osoby dorosłe: 36,00 zł
Seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 32,40 zł
młodzież od lat 15-18: 30,60 zł
dzieci do lat 14: 27,90 zł

Odpowiedź
Tygrysy Podróży 21 września, 2022 - 12:10 pm

Wpis zaktualizowany, udostępniamy także komentarz, gdyż zawiera jesszcze więcej szczegółowych informacji. Pozdrawiamy

Odpowiedź

Zostaw komentarz