Czy warto wypożyczyć auto na Malcie? Na pewno warto, jeśli cenimy sobie niezależność w podróżowaniu, mamy mało czasu na zwiedzanie, a chcemy dużo zobaczyć lub jeśli jedziemy większą grupą osób, czy też rodziną. To też możliwość zjechania z utartych szlaków i poszukania miejsc mniej popularnych. My podróżowanie autem po Malcie polecamy, bo sami tak zwiedzaliśmy wyspę.
Na Malcie kultura jazdy na drogach nieco odbiega od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce (co nie zawsze oznacza, że zawsze jest gorzej 🙂 ). Zanim się zdecydujecie na wypożyczenie tu samochodu, warto byście przemyśleli tę kwestię. Głównie pod kątem takim, jak bardzo jesteście wprawieni w jeździe po „obcym” terenie i najzwyczajniej… czy jazda będzie Was stresować czy relaksować. Bo jeśli stresować, to hmm… może lepiej postawić na autobusy? 🙂
Oto garść podstawowych informacji, żebyście nie byli zaskoczeni:
- Stick to the LEFT, czyli pamiętajcie, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.
- Do ruchu lewostronnego da się przyzwyczaić, ale musicie mieć świadomość, że biegi zmienia się lewą ręką 🙂
- Ze względu na powyższe: jeśli chcecie sobie ułatwić życie, wypożyczcie auto z automatyczną skrzynią biegów.
- Maltańczycy rzadko używają kierunkowskazów.
- Często zdarza się, że z dwóch pasów jedni nagle znikają białe pasy i nie wiadomo czy dalej jesteśmy na dwupasmówce czy jednym pasie. Uważajcie zatem tutaj, zwłaszcza, że jak napisaliśmy wyżej – Maltańczycy nie używają kierunkowskazów.
- Brak tu autostrad, ale główne drogi są w dobrym stanie.
- W dobrym stanie nie oznacza, że jest tu szeroko. Często mija się tutaj z innymi autami na centymetry.
- Często też szerokość dróg wydaje się sugerować drogę jednokierunkową. Najczęściej jednak to dalej trasa dwukierunkowa. Nawet jeśli nagle występuje zwężenie i mamy wrażenie, że jeździmy po asfalcie szerokości chodnika.
- Ze względu na powyższe – jeśli podróżujecie w pojedynkę, w parze, czy w czwórkę, ale z minimalnym bagażem, wypożyczcie małe auto. Będzie Wam też łatwiej nim parkować.
- Uważajcie na nieutwardzane drogi. Umowy z wypożyczalniami często zawierają klauzulę, że na szkody powstałe podczas jazdy po takich trasach odpowiada klient.
- Nieutwardzone często są także parkingi. Nie ruszajcie zatem na nich „z kopyta”, ryzykując uszkodzenie felg czy szyb, za koszty które odpowiada klient.
Jeśli nie przeraziły Was powyższe informacje teraz kilka informacji praktycznych 🙂
Na wyspie funkcjonuje sporo wypożyczalni samochodów. Znajdziemy tutaj zarówno popularne też w innych krajach międzynarodowe wypożyczalnie aut, takie jak np. Europcar, Budget czy Avis, jak i lokalne firmy, których bira zlokalizowane są w miejscowościach turystycznych.
By wypożyczyć auto na Malcie trzeba mieć co najmniej 25 lat. Wystarczy polskie prawo jazdy. Ceny wypożyczenia zależą od wielkości samochodu, a także od czasu w roku. W sezonie wysokim, a zwłaszcza w lipcu i sierpniu ceny są najwyższe. Ceny najczęściej rozpoczynają się od 25 EUR za 1 dzień wypożyczenia auta w klasie mini (Peugeot 108 i podobne). Większość wypożyczalni wymaga karty kredytowej przy wypożyczeniu auta, jednak zdarzają się też takie, gdzie nie jest ona wymagana (ale to raczej wypożyczalnie lokalne, a nie „sieciówki).
My, zawsze, niezależnie od miejsca wypożyczenia auta, polecamy sprawdzić ceny wynajmu poprzez portal Skyscanner. Ta popularna wyszukiwarka lotów jest też miejscem, w którym zagregowane są oferty wypożyczalni aut oraz pośredników – stron za pośrednictwem których możemy wypożyczyć auto i to często w lepszej cenie niż bezpośrednio w wypożyczalni.
To, co polecamy dodatkowo, to przyjrzeć się warunkom wypożyczenia auta, a zwłaszcza punktom dotyczącym ubezpieczenia i odpowiedzialności za szkody. Sprawdźcie do jakiej kwoty szkodę musicie pokryć sami. Bardzo często jest jakaś stała kwota wynikająca z umowy (tzw. excess fee), do której jesteśmy odpowiedzialni (nawet w przypadku wypadku nie z naszej winy czy kradzieży). Nie dajcie się zatem zwieść sloganom „all inclusive”, bo nie zawsze all to all 🙂 Najczęściej można dokupić dodatkowe ubezpieczenie, które redukuje tę kwotę, jednak często te dodatkowe ubezpieczenia to spora część podstawowej kwoty wypożyczenia auta. Zwróćcie zatem uwagę jaką kwotę wypożyczalnia będzie blokować na waszej karcie kredytowej, która nie wynika z opłacenia kosztów wynajmu, tylko właśnie kaucji, która w razie szkody samochodu okaże się bezzwrotna.
Z jakiej wypożyczalni korzystaliśmy my?
Na Malcie korzystaliśmy z wypożyczalni Swift. Nie mają najnowszej floty, a auta są w dość podstawowej wersji jeśli chodzi o udogodnienia, ale na Malcie chyba w sporej ilości wypożyczalni tak to wygląda. Za dzień wypożyczenia samochodu średniej klasy płaciliśmy 45 EUR. W tym było pełne ubezpieczenie (faktycznie takie pełne pełne 🙂 ) oraz pół baku paliwa (w lipcu, w szczycie sezonu). Byliśmy zadowoleni ze współpracy, zwłaszcza, że sprawdziliśmy ich też w sytuacji awaryjnej. Pękła nam przednia szyba w aucie, a my bezproblemowo dostaliśmy inne auto w zastępstwie. Przy okazji dajemy znać, że w przypadku takiego uszkodzenia możliwa jest konieczność zdania raportu na policji i dostarczenia go wypożyczalni w celu dalszych kroków uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.
EDIT: niestety dostaliśmy informację od czytelniczki naszego bloga (w lipcu 2023), że niestety mają przykre doświadczenia z tą wypożyczalnią. Pojawiły się u tych Państwa problemy z wysokością zablokowanego depozytu na karcie oraz ceną najmu auta (pomimo ustalonej ceny za daną grupę cenową ostatecznie końcowa kwota okazała się inna). Czujemy się w obowiązku poinformować, że oczywiście nie ręczymy za tę wypożyczalnię, mimo tego, że sami mieliśmy doświadczenia bez zarzutu. Nie mamy z tą wypożyczalnią jakiejkolwiek współpracy, więc miejcie, jako czytelnicy, także bieżący obraz (także złych) doświadczeń z tą firmą.
4 komentarze
Swietne informacje. Wybieram sie na Malte wkrotce. Ide czytac reszte waszego bloga. Naprawde fajnie piszecie. Dziekuje!
Dziękujemy! Udanego wyjazdu życzymy 🙂
Hej 🙂
Pisze w sprawie wypożyczalni samochodów, którą polecacie. Wybierając się na Maltę przeczytałam wasz artykuł i również zdecydowaliśmy się na Swift, jednak w naszym przypadku właściciel nas oszukał. Prosiłabym o uwzględnienie tej informacji w waszym artykule, aby ktoś jeszcze nie dał się nabrać tak jak my 🙁
Szczegóły zaistniałej sytuacji wraz ze screenami mogę podesłać mailowo w razie potrzeby 🙂
Oj, bardzo, bardzo mi przykro!! Możesz napisać mniej więcej co się stało? Może być oczywiście na maila. Jak najbardziej uwzględnimy to w artykule.