Pomimo swoich małych rozmiarów Malta ma bardzo dużo atrakcji do zaoferowania. Poniżej proponujemy Wam plan zwiedzania tej urokliwej wyspy. Krótko i na temat: 3 dni zwiedzania. Resztę czasu na Malcie możecie przeznaczyć na plażowanie lub na zwiedzanie dodatkowych atrakcji. Alternatywą będzie też rozłożenie zwiedzania poszczególnych atrakcji na więcej dni. Do krótkich opisów dodajemy także bardzo poglądowe mapki tras w poszczególne dni, biorąc za start popularną wśród turystów Buggigę. Jeśli nocujecie w innej części wyspy, ten plan też jak najbardziej będzie ok.
Dzień 1 – Blue Grotto i Mdina
Klify, jaskinie, skały to często krajobraz będący największym magnesem przyciągającym podróżnych na Maltę. Nie da się ukryć, że Malta to jedno z miejsc, gdzie wybrzeże jest atrakcją samą w sobie. Błękitka jaskinia, czyli Blue Grotto, to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Malcie. Charakterystyczny skalny łuk przyciąga tu tłumy turystów, ale to miejsce jest tego warte. Warto tu wsiąść na łódkę i dać się zabrać na krótki rejs po jaskiniach, gdzie można też znaleźć miejsca z krystalicznie czystą (i bardzo błękitną!) wodą. Znajdziemy tu też miejsce do kąpieli, a także sporo knajpek, gdzie można zrelaksować się przy bezalkoholowym piwie z widokiem na wyspę Filfla.
Mdina była pierwszą stolicą Malty. Położona na wzgórzu, przyciąga oko już z odległości kilku kilometrów. Parking znajdziemy tu zaraz przy bramie do miasta. W samym miasteczku poruszamy się pieszo. To jedno z najmniejszych miasteczek Malty otoczone jest murami miejskimi i to z nich roztaczają się najlepsze widoki na okolicę. W miasteczku znajdziemy wąskie uliczki, w których będziemy z dużym prawdopodobieństwem gubić się sami. Nie bez powodu Mdina bywa nazywana „cichym miastem”. W Mdinie znajdziemy kilka obiektów sakralnych i kilka atrakcji typowo turystycznych, ale oprócz tego na pewno poczujemy romantycznego ducha pośród uroczych zaułków tego miasteczka.
Zwiedzając Blue Grotto i Mdinę zapewnimy sobie dwie fajne lokalizacje, a jednocześnie nie będzie to dzień przeładowany zwiedzaniem. Jeśli jednak chcecie zintensyfikować wrażenia tego dnia, możecie po odwiedzeniu Blue Grotto podjechać do klifów Dingli. Stamtąd rozpościerają się widoki na otwarte morze oraz kawałek klifów. To miejsce często jest polecane w przewodnikach ze względu na klify same w sobie, jednak dajemy znać, że w dużej części ich nie zobaczymy z miejsc widokowych. I nie polecamy podchodzić na skraj lądu, by je lepiej zobaczyć 😉 Dla nas było to miejsce w stylu „nice to see”, ale bynajmniej nie uważamy, że jest toobowiązkowe miejsce do zobaczenia na Malcie.
Poglądowa mapa trasy, włączając klify Dingli, poniżej.
Dzień 2 – Valetta i Marsaxlokk
Valetta to najbardziej na południe położona stolica Europy, ale też i najmniejsza. Po starym mieście poruszamy się pieszo. Spacerując po wąskich i stromych ulicach stolicy dość szybko zobaczymy dlaczego. Mijanie się samochodów na centymetry to tutaj wyższa szkoła jazdy 🙂
Do miasta wejdziemy położoną tuż za Fontanną Trytona Bramą miejską i od razu znajdziemy się na ulicy Republiki, będącą główną ulicą miasta. Tutaj znajdziemy sklepy, część atrakcji, ale też największą ilość ludzi. W murach stolicy mieści się kilka kościołów: niezbyt okazała z zewnątrz, ale za to bardzo bogato zdobiona wewnątrz, Konkatedra św. Jana, kościół św. Barbary, Franciszkanów czy Karmelitów. Valetta także balkonami stoi. Te wystające, charakterystyczne części wielu budynków to jeden z charakterystycznych elementów nie tylko Valetty, ale i całej Malty. W stolicy jednak znajdziemy ich największą ilość. Warto też przejść się wzdłuż murów miejskich, z których roztacza się widok na maltańskie Trójmiasto (Cospicua, Vittoriosa i Senglea).
Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Valetty? Wszystko zależy od naszych preferencji. Czy starczy nam spacer czy chcemy pozwiedzać muzea i wejść do wszystkich kościołów? Przy tej pierwszej opcji zmieścimy się w 2-3 godziny, przy drugiej warto poświęcić stolicy cały dzień.
Po zwiedzaniu stolicy, polecamy wybrać się nad morze. Jednym z fajniejszych naturalnych basenów na wyspie jest St. Peter’s Pool. To świetne miejsce do kąpieli w turkusowej wodzie. W lecie sporo osób wybiera się tutaj na plażowanie (chociaż ze względu na leżenie na skałach nie jest to bardzo wygodne 🙂 ), ale przede wszystkim, by tu popływać. Do tego miejsca dotrzemy samochodem, ale też łódką w ramach wycieczek z pobliskiej miejscowości Marsaxlokk.
Luzzu, czyli jeden z najpopularniejszych symboli Malty. Te kolorowe łódki często zdobią foldery biur podróży oraz instagramowe hasztagi z określeniem #Malta. To w Marsaxlokk znajdziemy ich duże zagęszczenie i to dla tych łódeczek zagląda tu sporo turystów. W miejscowości znajdziemy nadmorski deptak, po którym warto pospacerować oraz zjeść i napić się drinka w jednej z knajpek. W niedzielę odbywa się w miejscowości targ rybny, wtedy też jest tutaj najwięcej turystów. Jeśli jednak nie lubimy tłumów, warto przyjechać tu w inny dzień. Na pewno wtedy również poczujemy rybołówskiego „ducha”, bo prawdopodobnie spotkamy tu niejednego rybaka rozplątującego swoje sieci na ryby.
Poniżej poglądowa mapa trasy tego dnia:
Dzień 3 – Półwysep Marfa i Għajn Tuffieħa
Dzień rozpoczynamy od odwiedzenia Popeye village. To sztuczna wioska utworzona na potrzeby kręcenia filmu musicalowego Popeye z 1980 roku. Obecnie znajduje się tutaj park rozrywki, który polecany jest przede wszystkim dla osób z małymi dziećmi. Wstęp do parku kosztuje 15 EUR, więcej o tej atrakcji znajdziecie tutaj. Jeśli nie zamierzamy do niego wchodzić i tak polecamy tu przyjechać do punktu widokowego. Znajdziemy tu bardzo dobry widok na wioskę oraz zatokę.
Następnie jedziemy do charakterystycznej wieży na półwyspie ze względu na swój czerwony kolor – wieży św Agaty. Sama wieża została zbudowana w XVII wieku, miała na celu ochronę przesmyku między wyspą Malta, a Gozo. Wieża obecnie jest nieczynna (sierpień 2021), ale wjazd tutaj to gwarancja rewelacyjnych widoków na zatokę z plażą Mellieha, okoliczne klify, a także na wyspy Comino i Gozo. Możemy pojechać dalej, w stronę wieży radarowej i przy tej trasie również znajdziemy kilka fajnych miejsc z ładnymi kadrami.
Półwysep Marfa to jedno z najmniej uczęszczanych miejsc na Malcie. To dobre miejsce, jeśli chcemy odpocząć, a także dla amatorów wycieczek rowerowych. My polecamy spędzić tu chociaż jedną sesję plażowania np. w White Tower Bay.
Drugą część dnia polecamy spędzić na prawdopodobnie najładniejszej piaszczystej plaży na Malcie – Għajn Tuffieħa. Docenimy tu nie tylko piasek, ale też zatokę, w której plaża się znajduje. Wizytę tutaj warto rozpocząć od odwiedzenia okolic wieży strażniczej. To stąd znajdziemy wspaniałe widoki zarówno na zatokę Għajn Tuffieħa, jak i na pobliską Golden Bay. Wieża znajduje się zaledwie kilka kroków od parkingu. Do plaży natomiast czeka nas sporo stopni w dół, co nie jest może wielkim problemem w drodze na plażę, ale już z powrotem czeka nas trochę zadyszki 🙂
Poniżej poglądowa mapa trasy tego dnia:
***
Plan powyżej najlepiej zrealizować, podróżując samochodem. W tym wpisie opowiadamy co nieco o jeździe autem po Malcie oraz o wypożyczeniu auta. No i jeśli planujesz wyjazd na Maltę, koniecznie zaglądnij do naszego postu dotyczącego praktycznego przygotowania do podróży.
2 komentarze
Szkoda, że nie trafiłem na ten poradnik przed wylotem na Maltę 🙂 Bugibba – fajna miejscowość. Tam mieliśmy zakwaterowanie. Dobra miejscówka wypadowa. Aczkolwiek autobusy trochę się wleką 😉
Hahaha, cierpliwość do Południa trzeba sobie niestety włączyć 🙂