Liberec – atrakcje miasta. Jednodniowa trasa zwiedzania

autor Tygrysy Podróży

Położony między Górami Izerskimi a Ještěd Liberec jest piątym co do wielkości miastem Czech. Położony na północy, blisko granic z Polską, jest znanym ośrodkiem turystycznym w zimie, kiedy tłumy ciągną tu w okolice, by poszusować na nartach. Jednak także w pozostałe pory roku do Liberca warto się wybrać. Jakie ma atrakcje? Co tu zobaczyć? We wpisie podpowiadamy Wam co zobaczyć tu w jeden dzień i przykładową, niewymagającą trasę spacerową w okolicach centrum.

Ještěd

Nie sądziłam jadąc do Liberca, że najlepsze wspomnienie przywiozę stąd z gór, a nie z samego miasta. I żeby dobrze spożytkować dzień, proponujemy zacząć zwiedzanie Liberca właśnie od Ještěd.

Szczyt wznosi się na wysokość 1012 m. n.p.m., a sama góra znajduje się kilka kilometrów od Liberca. Są tu dość dobre oznaczenia dojazdu z miasta oraz z głównych dróg.

I teraz tak. Jak chcecie zdobyć szczyt zależy od Was. Na samym dole możecie zostawić auto na bezpłatnym parkingu i wejść na szlak.

Możecie też wjechać autem i to nawet na sam szczyt. I tu dobra rzecz. Bo jeśli chcecie trochę się wspiąć, ale nie za bardzo zmęczyć, możecie zostawić auto na którymś z parkingów w drodze na szczyt. Uwaga jednak: im wyżej, tym parkingi droższe. Zatem na samym dole za parking nie zapłacimy nic, a już za taki w okolicy szczytu 200-250 CZK.

Na szczyt prowadzi również kolejka linowa, jednak w chwili pisania tego postu (sierpień 2022) była nieczynna.

Na szczycie znajduje się charakterystyczny hotel z restauracją – w kształcie stożka. Istnieje tu od 1973 roku i mimo, że może się podobać lub nie, to dość znany hotel w okolicy, a ten specyficzna budowla na szczycie góry widoczna jest z wielu miejsce, także w centrum miasta oraz okolic.

Ze szczytu rozpościerają się widoki 360 stopni na okolicę, widać tu także panoramę samego Liberca. Uważamy, że warto się tu wybrać, na szczycie można napić się kofoli z panoramą Izerów, a nie zabraknie tu także akcentów związanych ze sztuką (patrz pierwsze zdjęcie poniżej 🙂 ).

Centrum Liberca

Przemieszczamy się do centrum Liberca. I zaczynamy spacer. Na mapce poniżej przestawiamy poglądową trasę spaceru. Taką, by móc zobaczyć najważniejsze i najciekawsze zakątki miasta w któtkim czasie. Zaparkować można na jednym z parkingów w Licercu, my wybraliśmy ten w centrum handowym Forum, stąd też początek spaceru przypada na to miejsce.

Pierwszym przystankiem na trasie jest zamek. Pierwszy zamek tutaj powstał w XVI wieku i był wybudowany w stylu renesansowym. Następnie uległ wielokrotnym przebudowom. Obecny zamek to przykład stylu klasycystycznego z XVIII wieku. Do zamku nie wejdziemy, można zobaczyć go z marszu jedynie z zewnątrz.

W Libercu sam spacer pośród ulic to czysta przyjemność. Znajdziemy tu mnóstwo pięknych kamienic, willi. Wiele z nich znajdziemy w okolicy zamku oraz w trakcie dalszej części spaceru.

I woda i muzea, czyli w Libercu znajdziemy wszystko

W mieście znajduje się zbiornik wodny utworzony na rzece Harcovsky Potok. Można tu wejść do wody przy plaży czy zrobić sobie spacer wokół akwenu w przyjemnym otoczeniu zieleni. By zobaczyć to miejsce „na skróty”, warto wejść na tamę, stąd dostępne są świetne widoki na wodę i okolicę. By zobaczyć tamę z daleka z drugim planem w postaci Ještěd, warto poświęcić trochę czasu na spacer wzdłuż zbiornika.

Teraz udajemy się do zakątka miasta, gdzie znajdziemy kilka muzeów. Nawet jeśli nie planujemy odwiedzać żadnego z nich w środku to i tak skrzyżowanie, przy którym mieszczą się galeria sztuki i Muzeum Północnych Czech warto odwiedzić. Bo już same budynki to perełki architektoniczne miasta. Pierwsze z nich, czyli budynek galerii sztuki, to dawna łaźnia miejska. Swoją pierwotną funkcję ten budynek pełnił do 1990 roku. Sam budynek to połączenie stylu neorenesansowego i secesji. Drugi z nich, czyli siedziba Muzeum Północnych Czech, powstał w 1898 roku, łącząc różne style architektoniczne nawiązujące do tych średniowiecznych i nowożytnych.

W niedalekiej odległości od tych dwóch muzeów znajduje się Muzeum Techniki – tym razem z siedzibą w już bardziej współczesnym budynku 🙂

Okolice rynku

W Libercu znajdziemy bardzo ciekawą pracę jednego z najbardziej znanych współczesnych czeskich artystów – Davida Černego (znanego m.in. rzeźb dzieci/niemowlaków w Pradze). W Libercu jest to z kolei… przystanek autobusowy, zwany Ucztą Olbrzymów. Przystanek pełni oczywiście też funkcję użytkową, więc to miejsce gdzie sztuka ma zastosowanie praktyczne 🙂

Kierując się w stronę rynku, zahaczymy o budynek Teatru F.X. Szaldy. Pochodzi z XIX wieku, jest zbudowany w stylu neorenesansowym i warto budynek zobaczyć z zewnątrz. Naprzeciwko teatru, po drugiej stronie ulicy znajdziemy małą stację meteorologiczną.

Udajemy się dalej, by zobaczyć fasady najstarszych zachowanych domów w Libercu. Domy Wallensteina zachowały się jedynie w części i obecnie są „przyczepione” do innego budynku. Znajdują się w małej, wąskiej uliczce, więc wypatrujcie ich :). Oryginalnie, te trzy domy, powstały w latach 1678-81.         

Ratusz i rynek Liberca

Teraz czas na najatrakcyjniejsze miejsce w centrum Liberca. Ratusz został wybudowany w stylu neorenesansowym w XIX wieku. Projekt Franza Neumanna był wzorowany na wiedeńskim ratuszu. Ratusz w Libercu został zbudowany na planie kwadratu, najwyższa wieża ma 65 metrów wysokości. Sam budynek jest dość mocno zdobiony, ma sporo zaokrąglonych okien i strzelistości. Do ratusza da się wejść i zobaczyć go od środka, warte tam uwagi są m.in. piękne witraże.

Rynek jest najwyższym budynkiem na miejskim rynku, jednak i pozostała zabudowa jest warta zawieszenia na niej oka. Na środku rynku znajduje się fontanna Neptuna. Na rynku można napić się kawy w jednej z kawiarni lub coś zjeść. Warto poprzechadzać się także po uliczkach otaczających rynek. Spędźcie tu tyle czasu, ile czujecie, że macie ochotę 😉 Warto nacieszyć się trochę tym miastem!

Info praktyczne

Dojazd.

Liberec położony jest blisko granicy polsko-czeskiej. Jadąc ze Świeradowa-Zdroju czy Szklarskiej Poręby dotrzemy tu w około godzinę. Nie ma konieczności zakupu winiety, bo nie wjeżdżamy na płatne autostrady. Z Wrocławia to około 220 km i 3 godziny jazdy, z Warszawy ok. 570 km i 6 godzin jazdy. Zdecydowanie wizytę w Libercu warto połączyć ze zwiedzaniem innych czeskich miast i atrakcji, czy Dolnego Śląska (co sugerowaliśmy już wyżej). I po prostu przyjechać w te okolice na co najmniej kilka dni.

Jeśli nie posiadacie samochodu, połączenia z Polski do Liberca oferuje np. Flixbus. Podróż z Wrocławia do Liberca to około 3 godzin w jedną stronę.

Parkingi.

W mieście, w okolicy rynku, znajduje się kilka parkingów. My możemy polecić zaparkowanie w Forum – pierwsze 90 minut jest za darmo, a w sobotę i niedzielę darmowe parkowanie jest przez cały dzień (w godzinach otwarcia centrum handlowego).

Jedzenie.

Byliśmy w Libercu tylko jeden dzień, więc wypróbowaliśmy tylko jedną restaurację na obiad. Była to znajdująca się w ratuszu restauracja Radniční sklípek. Zjedliśmy (jak na nas to standardowo w Czechach) smażony ser, więc nic wykwintnego, ale danie było dobre i w całkiem przyzwoitej cenie. W okolicy rynku znajdziecie też inne lokale, ale to nie miasto, gdzie w centrum jest „knajpa na knajpie”.

***

Tak, jak już wspomnieliśmy, warto zwiedzanie Liberca połączyć ze zwiedzaniem Dolnego Śląska. Na naszym blogu znajdziecie sporo wpisów o naszym regionie. Koniecznie jednak wybierzcie się do Liberca, jeśli planujecie chociaż kilkudniowy pobyt w Szklarskiej Porębie – tutaj wpis atrakcjach Szklarskiej.

You may also like

Zostaw komentarz