Ilha Grande – na wypoczynek, a co!

autor Tygrysy Podróży

Dwie godziny drogi od Rio de Janeiro znajdujemy się w całkiem innym świecie. Aż trudno uwierzyć, że to nadal Brazylia. Brak tu tempa, betonu i ruchu samochodowego. Ilha Grande to piękna, zielona oaza wakacyjnej beztroski.

Ilha Grande

„Jak to? Już ostatnia Caipirinha? Wypiliście tylko dwie!” – kelnerka patrzy na nas z nieskrywanym zaskoczeniem. „Ja po pracy wczoraj wypiłam na pewno ze cztery… przynajmniej tyle pamiętam!” – dodaje. I chociaż można by było to uznać za sposób na podejście do klienta, by zamówił więcej, jej faktycznie w to wierzymy. Zresztą nie ona jedna z obsługi okolicznych barów brzmi przekonująco.

Sama wyspa położona jest ok. 130 km od Rio de Janeiro. Wyspę porastają lasy deszczowe na większości jej powierzchni, zamieszkuje ją też kilka endemicznych przedstawicieli fauny. Wyspę zamieszkuje około 3000 osób, z czego zdecydowana większość utrzymuje się z turystyki.

Abraão

Logistyka

Na wyspę można dostać się z Rio de Janeiro w dwie godziny. Najprostszym sposobem na dotarcie jest transfer zorganizowany z centrum Rio bądź z lotniska. Jesteśmy wtedy odbierani spod drzwi hotelu bądź określonego punktu zbiórki na lotnisku o konkretnej godzinie i następnie transferowani busem do Conceição de Jacareí. Stamtąd dzieli nas 20 minut łódką od Abraão (największa miejscowość wyspy). My skorzystaliśmy z usług firmy: http://www.transferilhagrande.com.br/.

Przystań na Ilha Grande

Przystań na Ilha Grande

Jeśli ktoś ma więcej czasu oraz ochotę na eksplorowanie Brazylii w tańszy i mniej zorganizowany sposób, można wypróbować połączenia z Rio do Conceição de Jacareí lub Angra dos Reis i stamtąd dostać się na wyspę promem.

Co robić na wyspie?

Przede wszystkim zwolnić. Ilha Grande to doskonałe miejsc na wypoczynek i plażowanie. Już w samym Abraão znajdziemy kilka plaż, na dalsze plaże można dostać się łódką.

Plaża w Abraão

Kolorowa pousada na Ilha Grande

Kolorowa pousada na Ilha Grande

W centrum Abraão roi się od punktów turystycznych, w których można wykupić wycieczki i rejsy. Całodniowy rejs dookoła wyspy oferuje każdy z nich (cena w marcu 2019 wynosiła 170 BRL), jednak czy rejs się odbędzie – sporo zależy od pogody. My byliśmy na Ilha Grande w marcu i morze było na tyle niespokojne, że ta wycieczka nie dochodziła do skutku. Mniej zależny od pogody będzie na pewno rejs po północnym wybrzeżu wyspy (tzw. meia volta), podczas którego dobija się do kilku miejsc, między innymi do niebieskiej i zielonej laguny . My będąc na wyspie popłynęliśmy na lagunę niebieską (tzw. Lagoa Azul) w ramach wycieczki… Caipirinha Tour 🙂 Oprócz zatem dopłynięcia do miejsc idealnych do pływania, mieliśmy w jej ramach nieograniczoną ilość flagowego brazylijskiego drinka.

Lagoa Azul

Oprócz poznawania wyspy od strony wody, można też wybrać się w jej głąb. Jest tu kilka szlaków turystycznych, jednak by się na nie wybrać przyda się przede wszystkim… dobra kondycja. Wyspa jest bowiem dość górzysta i tym samym wymagająca. Jednym z najbardziej popularnych punktów pieszych wycieczek jest charakterystyczna szczyt Papugi (Pico do Papagaio). Trasa jest trudna, więc jeśli nie czujemy się wprawnymi piechurami, dobrze skorzystać z usług lokalnych przewodników.

 

Widok na Pico do Papagaio

Widok na Pico do Papagaio

Na uliczkach Abraão

Wieczorny relaks w Abraão

Jeśli szukasz praktycznych informacji dotyczących wyjazdu do Brazylii, zapraszamy do lektury tego wpisu. W razie pytań, piszcie. Z przyjemnością doradzimy! 🙂

 

You may also like

Zostaw komentarz