Drezno na weekend – atrakcje i informacje praktyczne

autor Tygrysy Podróży

Drezno to stolica Saksonii, niemieckiego landu graniczącego z Polską. To jedno z najładniejszych miast Niemiec. Miasto z burzliwą historią, obecnie pełne atrakcji, które co roku są magnesem przyciągających podróżnych do miasta. Wybieracie się do Drezna i chcecie się do wyjazdu przygotować? A może chcecie się przekonać czy warto Drezno odwiedzić? Ten wpis na pewno Wam się przyda!

Wpis składa się z dwóch głównych części:

  1. Informacji praktycznych
  2. Atrakcje Drezna, które warto zobaczyć

Drezno – informacje praktyczne

  • kiedy jechać?

Drezno ogromną popularnością cieszy się w dość mało popularnej turystycznie w Europie porze roku, bo pod koniec listopada i w grudniu. Wtedy bowiem odbywa się tu jarmark bożonarodzeniowy, który jest dużym magnesem przyciągających podróżnych. Często można znaleźć w ofertach biur podróży jednodniowe wycieczki, które umożliwiają zobaczenie w kilka godzin Drezna i spędzenie trochę czasu na jarmarku.

Skoro zatem tłumnie przyjeżdża się tu w tak niepopularnej porze jak koniec listopada, to możecie się domyślać, że w resztę roku może być tylko lepiej! Chociaż może bez grzanego wina 😉 My wybraliśmy się do Drezna pod koniec lutego i było bardzo przyjemnie. Oczywiście warto śledzić prognozę pogody (zwłaszcza, jeśli planujemy pojechać spontanicznie), klimat w Dreźnie podobny do polskiego, więc też może być zmiennie.

Najładniej spodziewamy się, że będzie tu wiosną, kiedy wszystko kwitnie i latem, kiedy w mieście tętni życie także w kawiarnianych ogródkach i w parkach.

  • na ile jechać?

Naszym zdaniem weekend w Dreźnie to optymalny czas. Na zobaczenie najważniejszych atrakcji miasta starczy nam jeden (chociaż dość intensywny) dzień. Żeby jednak zwiedzać na spokojnie, a wieczorem móc się nacieszyć życiem miasta, warto zostać tu na chociaż jedną noc.

  • dojazd do Drezna

Co prawda Drezno posiada lotnisko, ale połączeń z Polski próżno do niego szukać. Zdecydowana większość przyjezdnych z Polski trafia do Drezna samochodem lub autobusem.

Regularne połączenia autobusowe ma w swojej siatce np. Flixbus (bezpośrednio z Wrocławia, a także przesiadkowo np. z Poznania).

Podróż samochodem do Drezna to dość komfortowa sprawa, zwłaszcza jeśli mieszkacie we Wrocławiu, Opolu, czy na Śląsku i macie tuż za rogiem autostradę A4. Kierując się w stronę granicy A4 nagle zamieni się w Autostradę niemiecką nr 4 i dojedziecie nią do samego Drezna. Zjazd na Drezno Centrum i sam dojazd do centrum to naprawdę prosta sprawa (bez błądzenia po „dziwnych skrzyżowaniach, itd.” Z Wrocławia można tu dojechać w niecałe 3 godziny.

  • parkingi

Na starym mieście dominują parkingi podziemne, część zlokalizowana jest pod głównymi atrakcjami miasta. Raczej problemu ze znalezieniem miejsca mieć nie będziecie, ale… liczcie się ze sporym wydatkiem. W ścisłym centrum godzina parkingu potrafi kosztować koło 3 EUR, a dzienny postój 25 EUR.

Na nowym mieście oprócz parkingów podziemnych, są też naziemne, a także trochę możliwości parkowania przy ulicach. Np. przy ulicy Theresienstraße widzieliśmy stawkę 1,50 EUR/godzinę i 6 EUR za cały dzień, co jest dobrą ceną.

By znaleźć lokalizację parkingów, warto posłużyć się stroną: Drezno parkingi, która agreguje parkingi w Dreźnie, wraz z lokalizacją (jest też dostępna mapka) i cenami, a także na żywo pokazuje czy są dostępne na nich miejsca.

  • co, gdzie jeść?

Nie jesteśmy wielkimi fanami kuchni niemieckiej. Dodatkowo podczas weekendu nie udało nam się zbyt wiele miejsc z jedzeniem odwiedzić. Warto na pewno „odhaczyć” currywursta. Dość przyzwoicie przygotowują je w Curry&Co (są też fajne sosy w ofercie). Jeśli macie ochotę na kuchnię azjatycką, możemy Wam polecić obiad w wietnamskiej restauracji Anamit.

  • jak zwiedzać Drezno?

Na piechotę! Stare miasto jest dość małe, więc między zabytkami nie mamy zbyt dużych odległości. Planując zobaczyć też nowe miasto, czeka nas spacer około 20 minut ze starego miasta. Jeśli chodzi o komunikację miejską, Drezno ma dość dobrze rozwiniętą siatkę tramwajową. Jeżeli planujecie oprócz centrum, przejechać się np. także kolejką górską w mieście (tak, są tu takie, szczegóły poniżej!), to bez problemu dojedziecie tam właśnie tramwajem.

Atrakcje Drezna, które warto zobaczyć

Żeby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, postanowiliśmy przedstawić najważniejsze atrakcje miasta jednocześnie podpowiadając w jakiej kolejności je zobaczyć, by móc zwiedzić jak najwięcej, a jednocześnie najbardziej efektywnie skorzystać z sił i mięśni nóg (które tak czy inaczej będą dość intensywnie eksplorowane). Większość miejsc wartych zobaczenia skoncentrowana jest na starym mieście.

I. Na początek stare miasto.

Od rana polecamy zacząć zwiedzanie starego miasta. Na trasie zwiedzanie nie może zabraknąć:

Zwinger – barokowa wizytówka Drezna. Kompleks pałacowy z ogromnym dziedzińcem i pawilonami wokół. Koniecznie trzeba przejść się tu wzdłuż balkonów pośród niezliczonej liczby posągów… roznegliżowanych aniołków 🙂

– Zamek – położony zaraz obok Zwinger zamek książąt Saksonii

– Opera Sempera – pierwszy budynek opery powstał w pierwszej połowie XIX wieku, następnie operę strawił pożar, a w 1945 bombardowania. Obecny budynek jest więc trzecią operą w tym miejscu.

– Katedra św. Trójcy – katedra na planie owalu, zbudowana w połowie XVIII wieku na zlecenie Augusta III Sasa. Podczas nalotu na Drezno w 1945 roku kościół został częściowo zniszczony, jednak zakończono jego odbudowę w latach 60-tych.

– Kościół Marii Panny – chyba najbardziej znany kościół w Dreźnie i przykład nie tylko znanego zabytku protestanckiej architektury sakralnej, ale także przykład doskonałego odzworowania całkowicie zniszczonego kościoła podczas II wojny światowej. Nowy stary kościół został ponownie otwarty w 2005 roku.

– Orszak książęcy – ponad 100-metrowe malowidlo ścienne przestawiające 800-letnią historię panowania dynastii Wettynów w Saksonii.

– Tarasy Brühla – promenada wzdłuż Łaby. Bardzo fajne tereny do spacerów, przyjemne widoki.

Niedaleko starego miasta, pełnego zabytków czy odbudowanych po wojnie budynków, znajduje się Yenidze. Budowla wyglądająca jak meczet, ale nim nigdy nie będąca. Ten wybudowany na początku XX wieku budynek to była fabryka tytoniu. Sam styl przedsiębiorca tytoniowy przywiózł z podróży po bliskim wschodzie. Stwierdził, że czas w Dreźnie wybudować coś, co nie pachnie barokiem 🙂 I tak zrobił. Obecnie fabryki tytoniu już tu nie ma, a jest biurowiec. Warto chociaż podejść pod budynek, to naprawdę zaskakujące miejsce na mapie miasta 🙂

II. Popołudnie po drugiej stronie Łaby

Stare miasto opuszczamy kierując się do Mostu Fryderyka Augusta. Spacer tym mostem to również okazja do podziwiania fajnych widoków po obu stronach Łaby.

Po lewej stronie od mostu, już na północnym brzegu rzeki znajduje się… czerwona rama. To fajne miejsce, by zrobić zdjęcie starego miasta w obrazie, który został także namalowany przez Bernardo Belotto (powszechnie znanym jako Caneletto). Jego miejskie pejzaże Drezna można zobaczyć także w galerii w Zwingerze.

Wracając do mostu i kierując się dalej prosto dojdziemy do prawdopodobnie najbardziej świecącego pomnika w mieście, czyli pomnika Augusta II Mocnego. Złoty Jeździec, jak pomnik nazywają, to król ubrany w strój cezara na koniu.

Tutaj zaczyna się nowe miasto i idąc dalej prosto będziemy szli traktem, który doprowadzi nas Albertplatz. Później polecamy przejść się Alaunstrasse, ulicą pełną restauracji. Spory tu wybór knajp z kuchnią z różnych zakątków świata.

Sztuka uliczna w Dreźnie

Nowe miasto pełne jest murali, miejsc ze sztuką, to też miejsce dość alternatywne. Jest tu jedno miejsce, które jest jednym z najbardziej fotogenicznych w Dreźnie i do którego chętnie zaglądają turyści. Kunsthofpassage to uliczka, w której znajdziemy fajne instalacje artystyczne, w tym chyba najbardziej obtofotografowaną ścianę w Dreźnie – pełną rynien, które, podobno, wystukują melodię kiedy wpada do nich deszcz. W uliczce znajdziemy także kawiarnie czy pracownie artystyczne. To naprawdę fajny zakątek miasta i warto tu zajrzeć nawet jeśli nie jesteśmy ze sztuką za pan brat.

Jednym z innych, ciekawych miejsc w Dreźnie, jest… Dresdner Molkerei, czyli podobno najładniejsza mleczarnia na świecie. To w rzeczywistości nie hala pełna krów i dojarek, a mały sklep tuż przy głównej ulicy. Jednak to bardzo popularne miejsce ze względu na swój bardzo ładny wystrój. UWAGA na godziny otwarcia, które mogą się zmieniać dość często! My odbiliśmy się, będąc tu w lutym, od drzwi, bo miejsce było czynne tylko przez 3 godziny w ciągu dnia i tylko 3 razy w tygodniu.

III. Wieczór z widokiem

Jeśli macie jeszcze siły, polecamy zahaczyć o jeszcze jedną atrakcję. Jeśli natomiast zostajecie w Dreźnie na dłużej niż 1 dzień, możecie zostawić ją sobie na kolejny dzień.

Drezno ma na pewno kilka „naj”. Jedną z nich jest NAJstarsza kolejka podwieszana na świecie. Zbudowana, by pomóc w komunikacji miejskiej mieszkańcom dzielnicy Loschwitz, zaczęła być w użyciu już w 1901 roku. Trasa nie jest długa, różnica wysokości do zaledwie 84 metry, ale tyle starczy, by móc nacieszyć się, oprócz samą krótką przejażdżką, także bardzo przyjemnym widokiem na Drezno.

Kolejka znajduje się poza centrum miasta. Np. z Albertplatz dojedziecie tam tramwajem nr 6 lub 11. Bilet jednorazowy na tramwaj kosztuje 2,50 EUR, można zakupić w automacie na przystankach lub w tramwaju.

Jeśli jedziecie w stronę do kolejki, możecie wybrać obojętnie który tramwaj, jeśli z powrotem, to nie polecamy tramwaju nr 11. Dojście do przystanku to bowiem koło 15-20 minut pod sporą górę. W dół idzie się za to do kolejki dość przyjemnie 🙂

Teraz UWAGA! Kolejki… są w rzeczywistości 2! I położone bardzo blisko siebie. Pierwsza z nich, starsza, to kolejka torowa, długość to około 500 metrów i prowadzi na osiedle mieszkaniowe na wzgórzu. Tą radzimy się przyjechać tylko wtedy, kiedy mamy dużo czasu w Dreźnie. Samo przeżycie przejazdu to żadna rewelacja, a z góry również nie zobaczymy zbyt fajnych widoków. Jeśli macie trochę czasu, by pozwiedzać osiedle willowe na wzgórzu, tutaj można się przejść, ale nie będzie to must visit jeśli jesteście w Dreźnie tylko na jeden dzień.

Jeśli chodzi o bilety na kolejkę, to kupimy je w automacie zaraz przy wejściu. Bilet w obie strony kosztuje 5 EUR/osobę. Kolejka kursuje co 15 minut, godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od pory roku, warto więc sprawdzić aktualne na stronie przewoźnika.

***

Byliście już w Dreźnie? Są w mieście jeszcze jakieś atrakcje, które polecacie? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

You may also like

Zostaw komentarz