Benalmadena – atrakcje miasta. Co warto tu zobaczyć?

autor Tygrysy Podróży

Benalmadena to jeden z największych kurortów na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Leży niedaleko Malagi i lotniska, co czyni ją dodatkowo atrakcyjną i wygodną do odwiedzenia przez turystów. Do Benalmadeny przyjeżdża się głównie dla słońca i morza. Jednak znajdziemy tu także fajne atrakcje miasta, które warto zobaczyć. Sprawdźcie poniższą listę!

„Od Costa del Sol po naszą Juratę…” śpiewał Ryszard Rynkowski. Juratę każdy z nas zna (nawet jeśli w niej nie był), ale co z tą Costa del Sol? Gdzie to jest i faktycznie czy dziewczyny lubią tam brąz?

Costa del Sol, czyli w wolnym tłumaczeniu „wybrzeże słońca”, to część hiszpańskiego wybrzeża położona na południu kraju, na terenie Andaluzji. Nazwa nie jest przypadkowa, bo faktycznie to jedno z najbardziej słonecznych miejsc nie tylko w Hiszpanii, ale całej Europie. My byliśmy na Costa del Sol i, nawet nie opalając się na plaży, przywieźliśmy opaleniznę 🙂 Więc brąz tu gwarantowany!

Benalmadena to jeden z najbardziej znanych kurortów Costa del Sol, położonych na południe od Malagi. Jak już wybierzecie tę miejscowość na wakacyjny wypoczynek, to warto pokusić się o pozwiedzanie atrakcji tego miasta. Bo Benalmadena nie samymi plażami stoi!

Zamek Colomares

Kolumb niejeden pomnik ma, jednak ten jest wyjątkowy. Bo zamek Colomares to nie faktyczny zamek, a pomnik w formie zamku dedykowany temu sławnemu odkrywcy. Nie jest też zabytkowy, bo powstał stosunkowo niedawno – w latach 1987-1994. Tak czy inaczej stanowi dzięki swojej formie stanowi największy na świecie pomnik poświęcony Kolumbowi. Po atrakcji można chodzić, znajduje się tu kilka platform widokowych, a nawet najmniejszy kościół na świecie (o powierzchni mniejszej niż 2m2). Warto przypatrywać się szczegółom w zamku, bo ukryte tu zostały symbole nawiązujące do Kolumba i jego osiągnięć. Architektonicznie to także połączenie stylów – nawiązanie do gotyku, stylu romańskiego, bizantyjskiego, arabskiego. Atrakcja zlokalizowana jest na wzgórzach Benalmadeny (kilka kilometrów od plaży), co z jednej strony oznacza trochę logistyki w postaci dostania się tutaj (autobusem miejskim lub wynajętym autem), a z drugiej to przy okazji możliwość, oprócz odwiedzenia samego zamku Colomares, na podziwianie widoków na wybrzeże. W granicach atrakcji znajduje się też punkt widokowy. Wstęp do atrakcji jest płatny (w lutym 2023 było to: 3 EUR/osobę dorosłą, 2 EUR/dziecko).

Buddyjska stupa

W niedalekiej odległości od zamku Colomares znajduje się biała stupa. Jej budowa została zakończona, a działalność zainaugurowana w 2003 roku. Ten monument buddyjski może być zaskoczeniem na horyzoncie hiszpańskiego wybrzeża, a na dodatek jest to największa stupa w Europie. W środku znajdują się malowidła ścienne, więc warto tu zajrzeć także do środka chociaż na chwile. Stupę widać z daleka, bo zarówno od jej bieli, jak i złotego szczytu odbija się słońce. Cyklicznie odbywają się tutaj medytacje, wystawy i inne wydarzenia. Zaraz przy stupie znajduje się kolejny punkt widokowy – naszym zdaniem jeszcze lepszy niż przy zamku Colomares.

Benalmadena Pueblo

Uliczki z białymi budynkami, kwiaty, ciche zakątki… kto z nas tego nie lubi? I komu nie kojarzy się to z południowoeuropejskim, wakacyjnym klimatem? W Benalmadenie też znajdziemy takie miejsce. To Benalmadena Pueblo – najstarsza część miasta. Na głównym placu dzielnicy znajduje się pomnik dziewczynki El Nino – symbol miasta. W obrębie starego miejsca jest także kościół Santo Domingo de Guzman z XVII wieku, który sam wart jest uwagi. Poza tym sporo tutaj cieszących oko białych budynków, pięknych wykafelkowanych nazw ulic oraz roślinności. Nie brakuje tu również knajpek, gdzie można przysiąść na kawę czy obiad.

Port w Benalmadenie

„The best marina in the world” – takim sloganem chwali się Benalmadena na plakatach w wielu miejscach w mieście. Czy najlepsza na świecie? Kto wie, bo kto z nas był we wszystkich marinach świata? 😉 Na pewno jednak nie brakuje jej uroku i dużej szczypty luksusu. Wszystko za sprawą nawet nie samych jachtów, ale budownictwa w marinie. Jasne kilkupiętrowe budyneczki nadają sporo elegancji. Jachty oczywiście też niczego sobie! W marinie znajdziemy sporo urokliwych knajpek, a także diabelski młyn.

Plaże w Benalmadenie

No w końcu… No bo nie ukrywajmy – dla słońca i plażowania przyjeżdża tu większość turystów. I trudno się dziwić. Costa del Sol to jedno z najsłoneczniejszych miejsc w Europie i niezależnie czy jesteśmy tu w sierpniu podczas 40-stopniowych upałów czy w styczniu, kiedy jest 10-15 stopni – zawsze na plażę warto pójść. Wzdłuż wybrzeża Benalmadeny ciągnie się ich kilka: Nam przypadła do gustu plaża Detorrebermeja, de Sante Ana i Playa de Fuente de la Salud, które są dość szerokie i znajdują się e okolicy portu Nieco bardziej na zachód plaże się węższe, ale również warte odwiedzania (np. Arroyo de la Miel) .

Park de la Paloma

By odpocząć w cieniu lub gdy mamy ochotę, dla odmiany, na spacer bez piasku w butach, warto wybrać się do parku de la Paloma. Duży staw z kaczkami i żółwiami, alejki z palmami, dla dzieci place zabaw. Znajduje się tu też ogród z kaktusami, kafejki. To bardzo fajny park miejski, który warto odwiedzić.

Plaza Mayor i okolice

Nie tylko w dzielnicy Benalmadena Pueblo znajdziemy białą zabudowę charakterystyczną dla wielu miejscowości w hiszpańskiej Andaluzji. W okolicy parku de la Paloma oraz zdecydowanie bliżej plaż niż Benalmadena Pueblo znajduje się Plaza Mayor oraz dzielnica będąca centrum miasta (a przynajmniej tego turystycznego). Gwar tutaj dużo większy niż w Benalmadenie Pueblo, a dzielnica nie jest tak ściśle zabudowana białymi uliczkami. Natomiast dla odkrywców i lubiących spacerować znajdą się tutaj ładne zaułki. Po prostu trzeba trochę pochodzić i włączyć uważność 😉

Garść informacji praktycznych

Benalmadena to jeden z najpopularniejszych kurortów na Costa del Sol. By tu dotrzeć samolotem z Polski najlepiej dolecieć do Malagi. Lotnisko w Maladze znajduje się na południu miasta i stamtąd do Benalmadeny jest około 15-20 km (Benalmadena jest dość duża, stąd też Wasz transfer będzie się czasowo różnić od tego w której jej części będziecie nocować).

Noclegi

Oferta hotelowa jest w Benalmadenie bogata, więc każdy znajdzie coś dla siebie, przeważają oferty wynajmu apartamentów i hoteli. W sezonie niskim można znaleźć pokój dwuosobowy już od 150 zł/noc, w sezonie wysokim jest to co najmniej dwa-trzy razy więcej. Sporo jest też ofert dostosowanych do wymagań i „wygód” podróżujących rodzin z dziećmi.

Wypożyczenie auta

Podczas spacerów po mieście natkniecie się na sporą liczbę lokalnych wypożyczalni aut. Cena zależy od klasy auta i, rzecz jasna, od długości wypożyczenia. Najmniejsze auta na jeden dzień można wypożyczyć od 25 EUR. Koniecznie zwróćcie uwagę czy w kwocie proponowanej jest już wliczone ubezpieczenie i czy jest klauzula dotyczące excess (czyli kwoty, do której ponosimy koszty zniszczeń auta mimo ubezpieczenia – najczęściej jest to do 300-500 EUR). Jeśli podróżujecie z dziećmi pozostaje kwestia fotelików. Większość wypożyczalni ma na stanie foteliki, jednak trzeba za nie dopłacić (my dopłacaliśmy 3 EUR/fotelik/dzień). Jeśli podróżujecie z niemowlakiem, który podróżuje w tzw. łupinie warto mieć fotelik ze sobą. Foteliki w ubezpieczalniach często to foteliki następne (czyli takie od 9 kg), a nawet jeśli są od 0m+ to nie zawsze są to foteliki tyłem do kierunku jazdy.

Czasem hotele współpracują z wypożyczalniami aut, więc jeśli nie macie sił i energii by szukać ofert, warto zapytać w recepcji czy nie pomogą w wynajęciu lub nie wskażą do jakiej wypożyczalni najlepiej się udać.

Z biurem podróży

Ze względu na dostępność lotów do Malagi, łagodny klimat oraz oferty hotelowe z formułą all inclusive, opcje wyjazdu z biur podróży na Costa del Sol są często dostępne przez cały rok. Ceny są bardzo różne i w dużej mierze zależne od klasy hotelu. Często jest to opcja wyjazdu z tanią linią lotniczą, więc należy doliczyć do ceny dodatkowy koszt za bagaż. My na Costa del Sol lecieliśmy właśnie z biurem podróży, bo po kalkulacji cen biletów w danym terminie i ceny za hotel, bardziej nam się to opłacało. Polecamy zatem przed zakupem imprezy turystycznej w biurze podróży zrobić taką szybką kalkulację przelotu i noclegów.

Ubezpieczenie

Podróżując do krajów Unii Europejskiej warto mieć ze sobą kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), umożliwiającą korzystanie z usług służby zdrowia w krajach UE w razie nagłego zachorowania. EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych oraz, jeśli w danym kraju usługi służby zdrowia są płatne, EKUZ też z takich odpłatności nie zwalnia. Dlatego, naszym daniem, warto zawsze mieć dodatkową polisę ubezpieczenia turystycznego.

Jeśli podróżujecie z biurem podróży, to organizator turystyki ma obowiązek w imprezie turystycznej zawrzeć ubezpieczenie KL i NNW. Często jednak jest to ubezpieczenie z najniższymi możliwymi kwotami. Warto pamiętać, że usługi medyczne są drogie. I zawsze warto mieć sensowne ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania, ale też (oby nie!) poważniejszych interwencji medycznych. Najlepiej kupić ubezpieczenie kosztów leczenia min. 100 tys EUR. Ze swojej strony polecamy także zadbać o to, by w polisie znalazło się ubezpieczenie OC – zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.

Życzymy Wam udanego pobytu w Benalmadenie 🙂 Koniecznie dajcie znać jak Wam się podobało na Costa del Sol!

Jeśli wybieracie się do Benalmadeny z niemowlakiem zajrzyjcie także do tego wpisu.

You may also like

Zostaw komentarz